Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzą noworodki?
Zmysł wzroku u dziecka tuż po narodzinach nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W łonie mamy nie był on maluszkowi potrzebny, a na zewnątrz słabsze widzenie pozwala chronić go przed zbyt mocnymi bodźcami (np. światłem). Wystarczy jednak kilka miesięcy odpowiedniej stymulacji, aby noworodek zaczął widzieć coraz lepiej i dokładniej. Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Po jakim czasie noworodek widzi? Sprawdź, jak widzi dziecko po urodzeniu.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć?
Zmysł wzroku zaczyna się kształtować w łonie matki już mniej więcej w połowie ciąży. Jak wynika z badań, w 25. tygodniu płód jest już w stanie odróżniać intensywne bodźce świetlne, którym udało się przedrzeć przez powłoki brzuszne kobiety. A zatem między bajki należy włożyć krążące jeszcze gdzieniegdzie przekonanie, że noworodki tuż po urodzeniu nie widzą. Widzą, chociaż w bardzo ograniczonym zakresie. Jest to jednak doskonale uzasadnione – w łonie matki wzrok nie był niezbędnym zmysłem, a po urodzeniu musi minąć trochę czasu, zanim maluch przyzwyczai się do intensywnych i wszechobecnych bodźców. Kilka dni po narodzinach obraz, który do niego dociera jest bardzo niewyraźny i zamglony.
Sprawdź: Ile śpi niemowlę? Poznaj normy zalecane przez ekspertów!
Jak widzi noworodek?
Tuż po narodzinach noworodek nie widzi zbyt wiele, dostrzega jedynie światło i rozmyte plamy, wszystko to jednak bardzo niewyraźne, jakby pokryte gęstą mgłą. Ze względu nie nierozwiniętą jeszcze ostrość widzenia wszystkie elementy obrazu zlewają mu się często w jedno. Z każdym dniem jednak zaczyna coraz wyraźniej dostrzegać przedmioty oddalone na razie na nie więcej niż 30 cm, czyli np. pochylające się twarze rodziców. Wszystko dlatego, że wciąż nie w pełni rozwinęła się plamka żółta, a także nerw wzrokowy, które potrzebują nieco czasu, aby dostosować się do nowej rzeczywistości.
Co ciekawe, noworodek nie jest początkowo w stanie odróżnić, co jest bliżej a co dalej od niego, dlatego postrzega świat dwuwymiarowo, w przeciwieństwie do dorosłych. Wyraźniej widzi przedmioty znajdujące się na boku, a nie na wprost, najlepiej jeśli mają one kontrastowe czarno-białe barwy. Dlatego tak często wszelkie maty, kocyki czy ozdoby do łóżeczka malucha zachowane są właśnie w tej kolorystyce. Warto również wspomnieć, że wzrok malucha nie jest przyzwyczajony do mocnego światła, które go męczy i niepokoi. W pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa oświetlenie powinno być delikatne i ciepłe.
Należy oczywiście pamiętać, że pierwsze dostrzegane przez dziecko obrazy to tylko plamy, mózg maluszka bowiem nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, aby od razu przypisać elementom rzeczywistości jakieś znaczenia. Wzrok noworodka rozwija się jednak niezwykle szybko i w niektórych przypadkach już po upływie niespełna miesiąca może już zacząć skupiać się na ruchu i delikatnie wodzić oczami np. za pokazywanym mu przedmiotem.
Sprawdź: Przerwa na karmienie piersią. Jak długo przysługuje? Co musi zawierać wniosek?
Kiedy noworodek zaczyna widzieć?
Tak naprawdę pierwsze obrazy zaczynają docierać do noworodka już od pierwszych chwil życia. Maluszek dostrzega przede wszystkim światło i ruch, chociaż wszystko to przypomina raczej rozmyte plamy. W pierwszych dniach wszystko okryte jest jakby bardzo gęstą mgłą. Można zatem powiedzieć, że świat noworodka jest bezbarwny, pozbawiony kształtów i wymiarów. Już wkrótce jednak, maksymalnie do pierwszego miesiąca dziecko zaczyna nieco wyraźniej dostrzegać przedmioty znajdujące się nie dalej niż 30 cm od jego twarzy.
Zobacz: Masz obawy związane z rozszerzaniem diety malucha? Poznaj historie innych mam!
Jak widzi niemowlę?
Rozwój wzroku u noworodka następuje etapowo i u każdego jest to kwestia indywidualna, nie należy więc przesadnie panikować, jeśli w określonym czasie nasza pociecha nie rozwinie jakiejś umiejętności. Ważne jednak, aby stale i regularnie kontrolować wzrok maluszka i w razie potrzeby odpowiednio reagować.
- 2-3 miesiąc: w tym okresie dojrzewa plamka żółta, a co za tym idzie maluch zaczyna lepiej widzieć na wprost i nawiązuje pierwsze kontakty wzrokowe – po raz pierwszy wyodrębnia kontrasty w obrębie twarzy.
- 3-4 miesiąc: dziecko zaczyna coraz uważniej przyglądać się otoczeniu, obraz nabiera coraz więcej ostrości np. obserwuje ruch swoich własnych dłoni – zaczyna się rozwijać koordynacja ręka-oko; maluch po raz pierwszy zaczyna skupiać wzrok na mniejszych przedmiotach; w tym samym czasie poprawia się również widzenie głębi (mniej więcej na odległość 1m), a więc dziecko zaczyna postrzegać świat w trójwymiarze.
- 5-6 miesiąc: gałki oczne zaczynają coraz sprawniej i szybciej poruszać się w osi poziomej i pionowej, a maluch potrafi już obserwować przedmioty, chwytać je, a następnie przyciągać do ust.
- 6-8 miesiąc: rozróżnia coraz więcej kolorów, lepiej dostrzega również przedmioty znajdujące się w głębi i wie już, które znajdują się dalej, a które bliżej.
- 9-12 miesiąc: uczy się rozpoznawać kształty i figury geometryczne.
Po ukończeniu pierwszego pół roku życia zmysł wzroku nadal intensywnie się rozwija i stale wyostrza. Spora część maluchów widzi już niemal tak perfekcyjnie jak dorośli mniej więcej do czasu ukończenia 10. miesiąca, chociaż zakłada się, że pełen rozwój dokonuje się dopiero po pierwszych urodzinach.
Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory?
W pierwszych dniach i tygodniach życia maluszek nie rozróżnia jeszcze poszczególnych barw. Rzeczywistość ma dla niego przede wszystkim odcień szarości. Dlatego tak wielu rodziców ciekawi informacja, od kiedy dziecko widzi kolory. Nie ma jednak jednej odpowiedzi na to pytanie, postrzeganie poszczególnych barw przychodzi bowiem etapami.
Mniej więcej do 3. miesiąca dziecko zaczyna dostrzegać przedmioty w odcieniu czerwieni i czerni. Kolejne dostrzegane barwy pojawiają się między 3 a 6 miesiącem. Najpierw dołącza kolor zielony, a następnie niebieski, fioletowy i żółto brązowy. Pozostałe kolory dziecko uczy się rozróżniać dopiero po skończeniu pół roku.
Jakie kolory widzi dziecko po urodzeniu?
- Pierwsze, które rozróżnia (mniej więcej do 3. miesiąca) – czerń i czerwień na jasnym tle.
- 3-6. miesiąc – zielony, niebieski, fioletowy i żółto brązowy.
Zobacz: Ile powinien jeść noworodek? Co ile karmienie noworodka?
Rodzice pytają, kiedy dziecko zaczyna widzieć
Tuż po narodzeniu noworodek dostrzega światło i ruch, ale zmysł wzroku jest jeszcze bardzo ograniczony – obraz jest niewyraźny, rozmyty i widziany jakby przez gęstą mgłę.
Dzieci w zasadzie widzą już od momentu narodzin, ale w bardzo ograniczonym zakresie, stąd przyjęło się mówić, że nie widzą wcale. W pierwszych dniach i tygodniach życia obraz, który dociera do maluszka jest rozmyty, pokryty jakby gęstą, mleczną mgłą. Dopiero po upływie mniej więcej 2-3 tygodni, do miesiąca, wzrok zaczyna się wyostrzać i maluch widzi dokładniej elementy oddalone na nie więcej niż 20-30 cm.
Obrazy, które widzi noworodek są bardzo nieostre, wręcz rozmyte, w pierwszych dniach życia świat jest pokryty gęstą mgłą i całkowicie bezbarwny.
Pierwsze kolory, czyli czerń, biel i czerwień, niemowlę zaczyna rozróżniać do 3. miesiąca życia. Następnie do 6. miesiąca dostrzega także barwy: zieloną, niebieską, filetową i żółto-brązową. Pozostałe pojawiają się po ukończeniu pół roku.
Rymowanki dla mamy bez okazji. Te wyjątkowe słowa rozbawią i wzruszą do łez!
Życzenia na Dzień Mamy – od dzieci, piękne i śmieszne
Podziękowania dla rodziców – od wychowawcy, nauczycieli i uczniów
Piękne wiersze o mamie – idealne utwory na Dzień Matki
Dziecinnie proste wiosenne prace ogrodowe z akumulatorowymi urządzeniami marki STIGA
Krótkie życzenia komunijne dla dziewczynki [od chrzestnych, rodziców i dziadków]
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Noworodek
- Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzą noworodki?
Imię Noemi – pochodzenie i znaczenie imienia Noemi
Gdy myślimy o imieniu dla dziecka, którego się spodziewamy, możemy podejść do tej poważnej i odpowiedzialnej decyzji na dwa sposoby. Z jednej strony możemy przejrzeć listy najpopularniejszych i spośród nich...
Czytaj dalej →2 listopada – Jak obchodzimy Dzień Zaduszny?
Dzień Zaduszny – inaczej Zaduszki lub Święto Zmarłych – to przypadające zawsze na 2 listopada święto. Obrzędowość Zaduszek posiada genezę przedchrześcijańską, wywodząc się z uroczystości organizowanych właśnie w tym czasie...
Czytaj dalej →Imiona żeńskie na Ł – Imiona dla dziewczynki na Ł
Wkrótce nadejdzie ten dzień! Niedługo na świat przyjdzie Wasza córeczka, której już teraz nie możecie się doczekać. Jednak zanim ta chwila nadejdzie, trzeba jeszcze tak wiele przygotować. Pokój dziecięcy, kołyska,...
Czytaj dalej →- Co się daje na bierzmowanie? Pieniądze czy prezent? Jaki? - Forum 2022
- Bardzo gwałtowne i szarpane ruchy płodu: co robić? - Forum 2022
- Czy ktoś miał do czynienia z tygodniową gorączką u dziecka? - Forum 2022
- Po laserowej korekcji wzroku?? - Forum 2022
- Wynik cytologii, bo do końca go nie rozumiem... - Forum 2022
- niemowlę przy otwartym oknie? - Forum 2022
- pilne .....uderzenie w glowe - a gorączka .... - Forum 2022
- 3 trymestr - macie cos takiego? - Forum 2022
- Angina u dwulatka - Forum 2022
- Co robić gdy dziecko zrobiło kupkę po podaniu nurofenu w czopku? - Forum 2022
- Dlaczego tyję podczas karmienia piersią??? - Forum 2022
- Do dziewczyn po cesarce - Forum 2022
- Dziwna pozycja do spania - Forum 2022
- Ile moga trwać skutki uboczne po podaniu pyrantelum? - Forum 2022
- Ile powinno jeść 9/10 miesięczne dziecko? - Forum 2022
- Jak obliczyć dawkę antybiotyku dla dziecka? - Forum 2022
- KATAR U NOWORODKA - Forum 2022
- Obkurczanie się macicy po porodzie. - Forum 2022
- Od owulacji ból piersi wczesnym objawem ciąży??? - Forum 2022
- Płacz przy przewijaniu? - Forum 2022
- Zachowanie NZ - co oznacza ten skrót? Jaka to ocena?
- Życzenia urodzinowe dla córki - mądre, wesołe i refleksyjne
- Do kiedy wystawianie ocen 2022? Do którego czerwca muszą być wystawione oceny?
- Życzenia urodzinowe dla żony [romantyczne, śmieszne, wzruszające]
- Ile się daje na komunię 2022? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny
- To unikatowe miejsce zamienia wizytę w muzeum w ekscytującą przygodę! Funzeum - bawi, edukuje i rozwija wyobraźnię
- Wiersz dla mamy - piękne i wzruszające wiersze nie tylko na Dzień Matki
- Jedynka na koniec roku 2022. Czy z jedną jedynką można przejść do następnej klasy?
- Sennik: poronienie. Co znaczy poronienie widziane we śnie?
- Wiersz o rodzinie. Poznaj pogodne, piękne i wzruszające utwory o rodzinie
- Życzenia dla mamy na Dzień Matki i inne okazje. Gotowe zestawy życzeń dla mamy
- Kiedy powinna ustąpić gorączka po antybiotyku u dziecka?
- Liczenie średniej w ósmej klasie. Czy plastyka, muzyka i technika też się wliczają?
- Niemowlę nie robi kupy: Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę?
- Po jakim czasie działa czopek?