Martwi Cię powtarzająca się czkawka u noworodka? Sprawdź te sposoby na czkawkę!

Dylematy rodzicielskie dotyczą wielu aspektów życia z dzieckiem i pojawiają się już w trakcie ciąży. Po porodzie natomiast następuje ich eskalacja, a młodzi rodzice zdają się mieć więcej pytań niż możliwych odpowiedzi. To oczywiste, że kieruje nimi miłość i troska o dziecko. Ważne, aby do każdego problemu podchodzić racjonalnie i starać się najpierw zdobyć wiedzę, dokładnie przeanalizować sytuację a strach i panikę zostawić za sobą. Jedną z kwestii, jaka może spędzać sen z powiek młodych rodziców, jest czkawka u noworodka. Warto dowiedzieć się, jakie są jej przyczyny, dlaczego u niemowlaków występuje dość często i czy należy się tym niepokoić?

Martwi Cię powtarzająca się czkawka u noworodka? Sprawdź te sposoby na czkawkę!
Pixabay

Dlaczego czkawka u noworodków pojawia się tak często?

Częsta czkawka u noworodka to dość popularna „dolegliwość”. Wielu rodziców po kolejnym epizodzie czkawki zaczyna odczuwać niepokój, czy aby na pewno z dzieckiem jest wszystko w porządku. W 99% przypadków jest to niepotrzebny stres, ponieważ czkawka u noworodków to naturalna dolegliwość, która zanika wraz z wiekiem.

Co to jest czkawka i jakie są przyczyny czkawki u noworodka?

Czkawką nazywamy rytmiczny, powtarzający się dźwięk, towarzyszący mimowolnym skurczom przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Występuję on po nagłych i ostrych wdechach. Czkawka u niemowląt jest normalna, odpowiada za nią niedostateczne ukształtowanie układu nerwowego, a co za tym idzie zaburzenia pracy nerwu przeponowego. Najczęściej pojawia się po szybkim przepełnieniu żołądka dziecka, nagłym oziębieniu lub podczas głośnego śmiechu. Jeżeli dziecko karmione piersią niepoprawnie złapie pierś lub je zbyt łapczywie, łapiąc przy tym powietrze bardzo prawdopodobne, że pojawi się czkawka. U dzieci karmionych butelką, czkawkę może powodować zbyt duży otwór w smoczku, przez co dziecko również zbyt łapczywie pije. Co ciekawe, czkawka pojawia się już na etapie życia płodowego, co przyszła mama może odczuć jako rytmiczne “podskakiwanie” dziecka.

Kiedy czkawka u niemowlaka może niepokoić?

W większości przypadków czkawka u niemowląt trwa od kilku do kilkunastu minut, ustępuje samoistnie i nie powoduje u dziecka uczucia dyskomfortu, czasami wręcz przeciwnie rozbawia je. Są jednak sytuacje, kiedy przyczyną czkawki mogą być problemy zdrowotne takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie płuc, uraz klatki piersiowej czy problemy neurologiczne. Jeżeli więc czkawka u noworodka pojawia się regularnie, a dziecko często obficie ulewa po jedzeniu, można podejrzewać, że przyczyną jest refluks, Należy wówczas skonsultować sprawę z pediatrą, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Ważne jest w takich sytuacjach, aby dbać o spokojne miarowe jedzenie oraz zapobieganie przejedzenia. Lepiej, aby dziecko jadło częściej, ale mniejsze porcje. Czkawka, która trwa wiele godzin, jest powodem wyraźnego dyskomfortu dziecka, uniemożliwia jedzenie i wybudza dziecka ze snu, koniecznie powinna zostać skonsultowana ze specjalistą. Prawdopodobnie poszerzy on diagnostykę, w celu wykrycia innych ewentualnych schorzeń, wywołujących czkawkę.

Co robić, kiedy niemowlę ma czkawkę?

Czkawka u noworodków najczęściej z upływem czasu staje się coraz rzadsza i w okolicy 3 miesiąca życia zanika lub pojawia się bardzo sporadycznie. Aby doraźnie zwalczyć czkawkę można próbować stosować tradycyjne domowe metody. Ogrzewanie i delikatne masowanie brzuszka może okazać się pomocne. Można również spróbować położyć dziecko na brzuszku i delikatnie klepać je po pleckach, lub zabrać je na spacer, który pomoże wyregulować rytm oddychania. Czkawce, która pojawia się najczęściej po jedzeniu, zapobiegamy, zapewniając dziecku możliwość odbicia się. Warto jeszcze w trakcie karmienia robić krótkie przerwy i próbować podtrzymywać dziecko w pozycji pionowej. Umożliwi to pozbycia się bąbelków powietrza, połkniętego podczas jedzenia. Jako dorośli, walcząc z czkawką, najczęściej sięgamy po wodę, możemy wypróbować tę metodę na dziecku przystawiając dziecko do piersi lub podając butelkę – odruch połykania i oddech przy jedzeniu pozwoli uspokoić przeponę.

Dodaj komentarz

Rodzice
Kto tak naprawdę potrzebuje zajęć dodatkowych? Dziecko, rodzice, a może firmy, które je organizują?
Zajęcia dodatkowe to niezwykle interesujące propozycje, które mogą zapewnić dziecku ciekawą aktywność po szkole czy przedszkolu. W ostatnim czasie można zauważyć wysyp różnorodnych atrakcji artystycznych, edukacyjnych i sportowych. Z marketingowej retoryki
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie łódzkie 2019. Terminy ferii w Łodzi. Kiedy wypadają łódzkie ferie zimowe 2019?
Ferie łódzkie 2019 zaczną się w ostatniej turze zimowych wyjazdów w nadchodzącym roku. Kiedy wypadają ferie łódzkie? Terminy zimowisk musicie rezerwować na ostatnie tygodnie lutego. Ciekawe, jaka będzie pogoda na
Czytaj dalej