Martwi Cię powtarzająca się czkawka u noworodka? Sprawdź te sposoby na czkawkę!
Dylematy rodzicielskie dotyczą wielu aspektów życia z dzieckiem i pojawiają się już w trakcie ciąży. Po porodzie natomiast następuje ich eskalacja, a młodzi rodzice zdają się mieć więcej pytań niż możliwych odpowiedzi. To oczywiste, że kieruje nimi miłość i troska o dziecko. Ważne, aby do każdego problemu podchodzić racjonalnie i starać się najpierw zdobyć wiedzę, dokładnie przeanalizować sytuację a strach i panikę zostawić za sobą. Jedną z kwestii, jaka może spędzać sen z powiek młodych rodziców, jest czkawka u noworodka. Warto dowiedzieć się, jakie są jej przyczyny, dlaczego u niemowlaków występuje dość często i czy należy się tym niepokoić?
Dlaczego czkawka u noworodka pojawia się tak często?
Częsta czkawka u noworodka to dość popularna „dolegliwość”. Wielu rodziców po kolejnym epizodzie czkawki zaczyna odczuwać niepokój, czy aby na pewno z dzieckiem jest wszystko w porządku. W 99% przypadków jest to niepotrzebny stres, ponieważ czkawka u noworodków to naturalna dolegliwość, która zanika wraz z wiekiem.
Co to jest czkawka i jakie są przyczyny czkawki u noworodka?
Czkawką nazywamy rytmiczny, powtarzający się dźwięk, towarzyszący mimowolnym skurczom przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Występuję on po nagłych i ostrych wdechach. Czkawka u niemowląt jest normalna, odpowiada za nią niedostateczne ukształtowanie układu nerwowego, a co za tym idzie zaburzenia pracy nerwu przeponowego. Najczęściej pojawia się po szybkim przepełnieniu żołądka dziecka, nagłym oziębieniu lub podczas głośnego śmiechu. Jeżeli dziecko karmione piersią niepoprawnie złapie pierś lub je zbyt łapczywie, łapiąc przy tym powietrze bardzo prawdopodobne, że pojawi się czkawka. U dzieci karmionych butelką, czkawkę może powodować zbyt duży otwór w smoczku, przez co dziecko również zbyt łapczywie pije. Co ciekawe, czkawka pojawia się już na etapie życia płodowego, co przyszła mama może odczuć jako rytmiczne “podskakiwanie” dziecka.
Zobacz: Poduszka ciążowa – komfortowy sen i ulga dla kręgosłupa! Dlaczego warto ją mieć?
Kiedy czkawka u niemowlaka może niepokoić?
W większości przypadków czkawka u niemowląt trwa od kilku do kilkunastu minut, ustępuje samoistnie i nie powoduje u dziecka uczucia dyskomfortu, czasami wręcz przeciwnie rozbawia je. Są jednak sytuacje, kiedy przyczyną czkawki mogą być problemy zdrowotne takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie płuc, uraz klatki piersiowej czy problemy neurologiczne. Jeżeli więc czkawka u noworodka pojawia się regularnie, a dziecko często obficie ulewa po jedzeniu, można podejrzewać, że przyczyną jest refluks, Należy wówczas skonsultować sprawę z pediatrą, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Ważne jest w takich sytuacjach, aby dbać o spokojne miarowe jedzenie oraz zapobieganie przejedzenia. Lepiej, aby dziecko jadło częściej, ale mniejsze porcje. Czkawka, która trwa wiele godzin, jest powodem wyraźnego dyskomfortu dziecka, uniemożliwia jedzenie i wybudza dziecka ze snu, koniecznie powinna zostać skonsultowana ze specjalistą. Prawdopodobnie poszerzy on diagnostykę, w celu wykrycia innych ewentualnych schorzeń, wywołujących czkawkę.
Co robić, kiedy niemowlę ma czkawkę?
Czkawka u noworodków najczęściej z upływem czasu staje się coraz rzadsza i w okolicy 3 miesiąca życia zanika lub pojawia się bardzo sporadycznie. Aby doraźnie zwalczyć czkawkę można próbować stosować tradycyjne domowe metody. Ogrzewanie i delikatne masowanie brzuszka może okazać się pomocne. Można również spróbować położyć dziecko na brzuszku i delikatnie klepać je po pleckach, lub zabrać je na spacer, który pomoże wyregulować rytm oddychania. Czkawce, która pojawia się najczęściej po jedzeniu, zapobiegamy, zapewniając dziecku możliwość odbicia się. Warto jeszcze w trakcie karmienia robić krótkie przerwy i próbować podtrzymywać dziecko w pozycji pionowej. Umożliwi to pozbycia się bąbelków powietrza, połkniętego podczas jedzenia. Jako dorośli, walcząc z czkawką, najczęściej sięgamy po wodę, możemy wypróbować tę metodę na dziecku przystawiając dziecko do piersi lub podając butelkę – odruch połykania i oddech przy jedzeniu pozwoli uspokoić przeponę.
Zobacz też:
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Noworodek
- Zdrowie noworodka
- Dolegliwości noworodków
- Martwi Cię powtarzająca się czkawka u noworodka? Sprawdź te sposoby na czkawkę!
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem