Martwi Cię powtarzająca się czkawka u noworodka? Sprawdź te sposoby na czkawkę!
Dylematy rodzicielskie dotyczą wielu aspektów życia z dzieckiem i pojawiają się już w trakcie ciąży. Po porodzie natomiast następuje ich eskalacja, a młodzi rodzice zdają się mieć więcej pytań niż możliwych odpowiedzi. To oczywiste, że kieruje nimi miłość i troska o dziecko. Ważne, aby do każdego problemu podchodzić racjonalnie i starać się najpierw zdobyć wiedzę, dokładnie przeanalizować sytuację a strach i panikę zostawić za sobą. Jedną z kwestii, jaka może spędzać sen z powiek młodych rodziców, jest czkawka u noworodka. Warto dowiedzieć się, jakie są jej przyczyny, dlaczego u niemowlaków występuje dość często i czy należy się tym niepokoić?

Dlaczego czkawka u noworodka pojawia się tak często?
Częsta czkawka u noworodka to dość popularna „dolegliwość”. Wielu rodziców po kolejnym epizodzie czkawki zaczyna odczuwać niepokój, czy aby na pewno z dzieckiem jest wszystko w porządku. W 99% przypadków jest to niepotrzebny stres, ponieważ czkawka u noworodków to naturalna dolegliwość, która zanika wraz z wiekiem.
Co to jest czkawka i jakie są przyczyny czkawki u noworodka?
Czkawką nazywamy rytmiczny, powtarzający się dźwięk, towarzyszący mimowolnym skurczom przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Występuję on po nagłych i ostrych wdechach. Czkawka u niemowląt jest normalna, odpowiada za nią niedostateczne ukształtowanie układu nerwowego, a co za tym idzie zaburzenia pracy nerwu przeponowego. Najczęściej pojawia się po szybkim przepełnieniu żołądka dziecka, nagłym oziębieniu lub podczas głośnego śmiechu. Jeżeli dziecko karmione piersią niepoprawnie złapie pierś lub je zbyt łapczywie, łapiąc przy tym powietrze bardzo prawdopodobne, że pojawi się czkawka. U dzieci karmionych butelką, czkawkę może powodować zbyt duży otwór w smoczku, przez co dziecko również zbyt łapczywie pije. Co ciekawe, czkawka pojawia się już na etapie życia płodowego, co przyszła mama może odczuć jako rytmiczne “podskakiwanie” dziecka.
Zobacz: Poduszka ciążowa – komfortowy sen i ulga dla kręgosłupa! Dlaczego warto ją mieć?
Kiedy czkawka u niemowlaka może niepokoić?
W większości przypadków czkawka u niemowląt trwa od kilku do kilkunastu minut, ustępuje samoistnie i nie powoduje u dziecka uczucia dyskomfortu, czasami wręcz przeciwnie rozbawia je. Są jednak sytuacje, kiedy przyczyną czkawki mogą być problemy zdrowotne takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie płuc, uraz klatki piersiowej czy problemy neurologiczne. Jeżeli więc czkawka u noworodka pojawia się regularnie, a dziecko często obficie ulewa po jedzeniu, można podejrzewać, że przyczyną jest refluks, Należy wówczas skonsultować sprawę z pediatrą, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Ważne jest w takich sytuacjach, aby dbać o spokojne miarowe jedzenie oraz zapobieganie przejedzenia. Lepiej, aby dziecko jadło częściej, ale mniejsze porcje. Czkawka, która trwa wiele godzin, jest powodem wyraźnego dyskomfortu dziecka, uniemożliwia jedzenie i wybudza dziecka ze snu, koniecznie powinna zostać skonsultowana ze specjalistą. Prawdopodobnie poszerzy on diagnostykę, w celu wykrycia innych ewentualnych schorzeń, wywołujących czkawkę.
Co robić, kiedy niemowlę ma czkawkę?
Czkawka u noworodków najczęściej z upływem czasu staje się coraz rzadsza i w okolicy 3 miesiąca życia zanika lub pojawia się bardzo sporadycznie. Aby doraźnie zwalczyć czkawkę można próbować stosować tradycyjne domowe metody. Ogrzewanie i delikatne masowanie brzuszka może okazać się pomocne. Można również spróbować położyć dziecko na brzuszku i delikatnie klepać je po pleckach, lub zabrać je na spacer, który pomoże wyregulować rytm oddychania. Czkawce, która pojawia się najczęściej po jedzeniu, zapobiegamy, zapewniając dziecku możliwość odbicia się. Warto jeszcze w trakcie karmienia robić krótkie przerwy i próbować podtrzymywać dziecko w pozycji pionowej. Umożliwi to pozbycia się bąbelków powietrza, połkniętego podczas jedzenia. Jako dorośli, walcząc z czkawką, najczęściej sięgamy po wodę, możemy wypróbować tę metodę na dziecku przystawiając dziecko do piersi lub podając butelkę – odruch połykania i oddech przy jedzeniu pozwoli uspokoić przeponę.
Zobacz też:
Krótszy rok szkolny? Aż 179 dni wolnych od szkoły w 2022/23
Groźna internetowa zabawa powodem okaleczeń i śmierci dzieci? Niebieski wieloryb owiany jest złą sławą. Na czym polega?
Najpopularniejsze imiona w Polsce 2022. Ranking może Cię zaskoczyć! Które imiona królują w zestawieniu?
Co powinna zawierać wyprawka do 1 klasy? Sprawdź listę niezbędnych przedmiotów!
Wyniki 2 rekrutacji do liceum 2022. Co jeśli dziecko nie dostało się do żadnej szkoły średniej?
Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023? Znamy już kalendarz na kolejne miesiące
Śmieszne życzenia na Sylwestra i Nowy Rok 2022 – Rozbaw znajomych i rodzinę
Uważajcie! Niemowlę spadło z przewijaka w restauracji! Z pękniętą czaszką trafiło do szpitala
Kupujemy kombinezon dla niemowlaka: jaki wybrać?
Owsiki na celowniku – Jak się ich pozbyć?
Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego [od 1 lipca 2019 NOWE KRYTERIUM DOCHODOWE]
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Noworodek
- Zdrowie noworodka
- Dolegliwości noworodków
- Martwi Cię powtarzająca się czkawka u noworodka? Sprawdź te sposoby na czkawkę!
Ferie mazowieckie 2020. Kiedy wypadają ferie w mazowieckim 2020? Jakie są terminy ferii w województwie mazowieckim 2019/2020?
Jakie są terminy ferii 2020? Kiedy wypadają ferie mazowieckie 2019/2020? Termin ferii mazowieckich 2020, podobnie jak w minionych latach, ustalony został po podzieleniu Polski na cztery obszary. Mazowieckie ferie zimowe...
Czytaj dalej →5 dni opieki na dziecko. Poważne zmiany w urlopach od sierpnia 2022! Skorzystają nie tylko rodzice
Szykują się spore zmiany w urlopach. Wszystko za sprawą specjalnej dyrektywy work-life balance przyjętej przez Parlament Europejski. Celem dokumentu ma być wsparcie rodzin w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a...
Czytaj dalej →Jak zrobić chrzan? [tarty do słoika na zimę, domowy ze śmietaną lub z jajkiem]
Jak zrobić chrzan? Pytanie to zadajemy sobie najczęściej w okresie Świąt Wielkanocnych, ale sprawdzi się on również jako idealny dodatek do mięs również w pozostałe dni roku. Warto nauczyć się...
Czytaj dalej →