Rozstępy po porodzie – nie taki diabeł straszny

Każda kobieta w trakcie ciąży obserwuje zmiany, które następują w trakcie ciąży. Zmienia się zarówno figura, jak i skóra. Oprócz kilku dodatkowych kilogramów, na ciele przyszłej mamy pojawiają się tak zwane cętki czyli rozstępy, jak sobie z tym poradzić? Czy trzeba nienawidzić rozstępów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Co dzieje się z ciałem przyszłej mamy?

Rozstępy powstają podczas procesu nagłego przybrania na wadze, to wynik nagłego rozciągania się skóry. Taki proces zachodzi ponieważ, skóra nie nadąża z produkcją włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za elastyczność. Zmiany pojawiają się w okolicach ud, piersi, ramion i brzucha. To naturalny proces, który zachodzi u kobiet w ciąży. 

Początkowo rozstępy przypominają czerwone prążki na skórze. Możliwe, że podczas powstawania zmian pojawi się również swędzenie i napięcie skóry. Wtedy warto odpowiednio zadbać o skórę i stosować dedykowane dla przyszłych mam preparaty, mogą być to olejki poprawiają elastyczność skóry. Najczęściej najwięcej rozstępów pojawia się na brzuchu przyszłej mamy, ponieważ tam skóra musi najbardziej się rozciągnąć. 

Kolejnym etapem jest zabliźnianie się rozstępów, wtedy rozstępy stają się białe. Co oznacza, że powstała już blizna i rozstępy się zagoiły, zmieniając już strukturę skóry. Na tym etapie można podjąć się na przykład zabiegów kosmetycznych niwelujących rozstępy, jeśli czujesz taką potrzebę.

Sprawdź: Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Co zrobić z rozstępami na ciele?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie jak pozbyć się rozstępów, ale najpierw zastanów się czy na pewno jest taka potrzeba… Każda przyszła mama stara się wyglądać i czuć się dobrze po urodzeniu dziecka, kobiety chcą wrócić do formy sprzed ciąży. Jednak nie zawsze jest to w stu procentach możliwe, ciąża powoduje wiele zmian na ciele kobiety. 

Każda kobieta powinna zadać sobie pytanie, czy chce koniecznie się ich pozbywać, nie jest tutaj mowa o zrzuceniu kilku kilogramów, czy stanie zagrażającym zdrowiu młodej mamy. Rozstępy nie są groźne dla zdrowia, są jedynie zdaniem niektórych nieestetyczną blizną. Jednak można je również postrzegać jako pamiątkę, po najpiękniejszym okresie w życiu mamy, czyli oczekiwaniu na swojego potomka. 

Zarówno w mediach jak i wśród młodych mam, panuje moda na akceptację swojego ciała. Chodzi tutaj o naturalne ciało, a nie takie z okładek gazet, które jest idealne i nie posiada żadnej skazy. Bo drogie panie, takie ciało nie istnieje i nikt takiego nie posiada. Każda kobieta ma swoje blizny na ciele i nie trzeba od razu traktować ich jako najgorszego wroga. 

Zobacz: Nie masz płaskiego brzucha po ciąży? Powodem może być rozejście mięśni brzucha

Możesz zacząć żyć w duchu body positive i akceptować swoje rozstępy!

Można powiedzieć, że ostatnio w mediach społecznościowych wręcz pojawił się trend, w którym kobiety pokazują swoje niedoskonałości i się nimi chwalą. Na przestrzeni kilku ostatnich lat, zmienia się świadomość kobiet i sposób postrzegania własnego ciała. Panie zbuntowały się i zrozumiały, że nie będą dążyć do idealnej figury wyretuszowane modelki. Ponieważ tak naprawdę nawet modelka w rzeczywistości, nie wygląda tak jak na zdjęciu z okładki. Płeć piękna postanowiła być po prostu sobą i czuć się z tym dobrze.

Jak zniwelować rozstępy?

Jednak to utopijna wizja, aby każda kobieta miała w sobie tyle pewności i postanowiła w całości zaakceptować zmiany skórne po ciąży. Można oczywiście zniwelować rozstępy, jednak należy pamiętać o tym, że trudno jest je całkowicie usunąć i w jakiejś części pozostaje wam się po prostu polubić z nowymi prążkami na skórze.

Jeśli zależy ci na zniwelowaniu rozstępów, należy myśleć o tym już w trakcie trwania ciąży. Możesz zadbać o swoją skórę i wcierać odpowiednie dla młodych mam olejki, które poprawią elastyczność skóry i ją nawilżą. Istotny jest również sam masaż skóry, który poprawia jej ukrwienie. Istotne jest to, by traktować swoje ciało z delikatnością i czułością, a nie agresją i nienawiścią. Należy podkreślić, że rozstępy to normalne i naturalne zjawisko podczas ciąży. 

Możesz spróbować także naturalnych, domowych sposobów na rozstępy. Brać kąpiele z solami algowymi albo z naturalną solą morską, a następnie wykonać domowy peeling z fusów kawy i oliwy z oliwek. Istotne jest to, aby po takim zabiegu pamiętać o odpowiednim natłuszczeniu skóry, na przykład olejem kokosowym. 

Sprawdź: Zdrowy i młody wygląd skóry – jak go osiągnąć?

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo