500 plus na dziecko niepełnosprawne 2023. Komu przysługuje i jak się o nie ubiegać? Nie wszyscy otrzymają tę samą kwotę

500 plus dla niepełnosprawnych to dodatkowe świadczenie wypłacane przez ZUS osobom, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji ze względu na swój stan zdrowia. Aby je otrzymać, trzeba spełniać konkretne kryteria. Co ważne, nie każdemu beneficjentowi zostaną przyznane takie same kwoty wypłat – wszystko zależy od wysokości innych pobieranych świadczeń. Czy można ubiegać się dodatkowe 500 plus na dziecko niepełnosprawne? Kto może liczyć na ten zasiłek?

500 plus na dziecko niepełnosprawne. Na jakich zasadach przysługuje?

O miesięczny dodatek w wysokości 500 zł można się ubiegać na dziecko pełnoletnie, które posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Warto o tym pamiętać, ponieważ w momencie ukończenia przez dziecko 18. roku życia rodzic traci prawo do wypłat z programu “Rodzina 500 plus”.

Aby ZUS przyznał 500+ świadczenie uzupełniające, trzeba spełniać bardzo konkretne warunki. Może je bowiem otrzymać osoba, która – oprócz tego, że posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, również:

  • nie jest uprawniona do emerytury ani renty i nie ma ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych lub jest uprawniony do tych świadczeń, ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1896,13 zł,
  • ma polskie obywatelstwo, prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce,
  • ma miejsce zamieszkania w Polsce.

Osoby, które spełniają powyższe warunki, mogą ubiegać się o świadczenie, ale muszą złożyć w tym celu odpowiedni wniosek do ZUS. Można to zrobić w każdej placówce ZUS, przesłać pocztą lub za pośrednictwem Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty dodatkowe:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub
  • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo,
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
  • jeśli są, dokument potwierdzający prawo do rent, emerytur lub innych świadczeń zagranicznych.

Zobacz: Świadczenia na dzieci 2023. Rodziny mogą skorzystać nie tylko z 500 plus. O co jeszcze złożyć wniosek?

500 plus dla dzieci niepełnosprawnych. Ile wynosi?

Wysokość dodatku zależy od innych pobieranych świadczeń (renty, emerytury czy innego świadczenia z pieniędzy publicznych). Pełną kwotę – czyli 500 zł miesięcznie – otrzymają osoby nie mające prawa do żadnych świadczeń lub jeśli ich łączna suma brutto nie przekracza 1396,13 zł.

Na wypłaty mogą jednak liczyć również osoby, które mają przyznane już jakieś świadczenia i ich wysokość przekracza 1396,13 zł brutto pod warunkiem, że nie jest większa niż 1896,13 zł. Wówczas jednak 500 plus zostanie odpowiednio pomniejszone – będzie to różnica między kwotą 1896,13 zł i łączną kwotą przysługujących Ci świadczeń.

Sprawdź: Wniosek o zamrożenie cen prądu 2023. Jak i kiedy trzeba go złożyć, aby otrzymywać niższe rachunki?

1000 plus na dziecko niepełnosprawne 2023

Rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na dodatkowe 1000 zł w ramach programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jeśli spełniają określone kryteria. Zgodnie z przepisami świadczenie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Dodatek należy się więc wyłącznie rodzicom wychowującym co najmniej dwójkę dzieci w konkretnym wieku.

Co ważne jednak, nie jest ono przeznaczone wyłącznie dla dzieci z niepełnosprawnościami. Aby je otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek. W dokumencie należy zaznaczyć preferowaną formę wypłat – może to być 500 zł przez dwa lata lub 1000 zł przez rok, dlatego potocznie świadczenie nazywane bywa 1000 plus.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Rodzice pytają o 500 plus dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności 2023

Istnieje dodatkowe 500 plus dla niepełnosprawnych dzieci?

Można się ubiegać o dodatkowe 500 plus dla dziecka z niepełnosprawnością, ale dotyczy to tylko osób pełnoletnich, które nie przekraczają konkretnego kryterium dochodowego.

500 plus na dziecko niepełnosprawne do jakiego wieku?

500 plus na dziecko niepełnosprawne przysługuje na dziecko pełnoletnie.

Jaki zasiłek na dziecko niepełnosprawne?

Zasiłki na dziecko z niepełnosprawnością to m.in. świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek rodzinny, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie “za życiem”.

Dla kogo 500+ dla niepełnosprawnych?

Dla osób pełnoletnich, które posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, nie a renty lub emerytury lub wysokość świadczeń z budżetu państwa nie przekracza 1396,13 zł brutto miesięcznie.

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general