Pedofilia w kościele. Wyniki raportu zszokowały świat

Specjalna, powołana przez prokuraturę  komisja przeprowadziła niezależne 18-miesięczne śledztwo, badające zjawisko pedofilii w kościele. Wyniki raportu są szokujące. Watykan wydał teraz oficjalne oświadczenie, w którym zapewnia, że stoi po stronie ofiar księży pedofilii.

1000 zgwałconych dzieci

‘’The Washington Post’’ opublikował szokujący raport przedstawiający sprawy pedofilii, której dopuszczali się księża w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. Dokument ma 1400 stron i dowodzi, że przez 70 lat działało 300 księży pedofilii, którzy skrzywdzili nawet 1000 dzieci. To, co szykuje najbardziej to fakt, że przełożeni zwyrodnialców wiedzieli o ich czynach. Żadna sprawa nie została jednak upubliczniona, a księża byli po prostu przenoszeni z jednej parafii do drugiej lub wysyłani “na emeryturę”.

Komisja przeanalizowała 2 miliony akt. W raporcie znajduje się również szokujące zdjęcie przedstawiające księży wykorzystujących nieletnich. Dokument zawiera także opisy niektórych czynów wielebnych. Najbardziej poruszająca historia mówi o księdzu, który gwałcąc nieletniego chłopca, uszkodził mu trwałe kręgosłup, co doprowadziło do przedwczesnej śmierci dziecka.

Watykan wydał teraz oświadczenie, w którym papież przyznaje, że czuje wstyd, na myśl czego dopuszczali się wielebni. Jak dodał rzecznik Watykanu:

Ofiary muszą wiedzieć, że papież stoi po ich stronie.

Brak konsekwencji prawnych

Twórcy raportu obejmującego diecezje Allentown, Erie, Greensburg, Harrisburg, Pittsburgh i Scranton, podkreślają, że zdają sobie sprawę, iż wiele spraw uległo przedawnieniu, a oprawcy nie staną przed sądem. Z wszystkich 300 księży pedofilii, jedynie dwaj zostali skazani. Prokurator generalny stanu Pensylwania Josh Shapiro zaznaczył, że ujawniono jednak imiona i nazwiska wszystkich wielebnych, którzy dopuszczali się pedofilii.

Utajnianie pedofilii przez kościół to nadal burzliwy temat. Co jakiś czas wychodzą na jaw sprawy, które stawiają instytucję kościoła, z założenia dobrego i czystego, w zupełnie innym świetle. Jak podaje organizacja “Bishop Accountability”, czyli “Odpowiedzialność Biskupów” w okresie od 1950 do 2016 w całych Stanach Zjednoczonych aż 6721 księży wykorzystało seksualnie dzieci. Czy kościół nadal będzie zamiatać zbrodnie księży pod dywan, czy teraz zacznie stawiać dobro parafian na pierwszym miejscu?

Zobacz też:

[Zdjęcie: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Przedszkolak, Newsy

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2019

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest stosunkowo “młodym” świętem, a mimo to jest hucznie obchodzony przez wszystkie maluchy wraz z rodzicami i opiekunami. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka: historia święta Skąd się wziął w...

Czytaj dalej →
Psychologia

Jak ośmielić wstydliwe dziecko?

Wstydliwe dziecko to wyzwanie, z którym rodzice zazwyczaj nie wiedzą co zrobić – i czy robić coś w ogóle. Czasami dorosłym może wydawać się, że to normalne, że dziecko chowa...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie

Świąteczne piosenki

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas ulubiony okres w roku. Zaczyna się on już na wiele tygodni przed nimi. Przygotowujemy plany na świąteczne menu, myślimy o prezentach dla...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general