Wspólny posiłek, spacer czy nawet zabawa z dzieckiem – nic nie jest wystarczającym powodem do tego, by odłożyć telefon i na kilkadziesiąt minut oderwać się od newsów napływających ze świata. Czy rodzice mogą krzywdzić swoje dzieci przez nadmierną miłość do smartfonów? Naukowcy twierdzą, że owszem! Z ich badań wynika, że problemy z zachowaniem dzieci takie jak nadwrażliwość, nadpobudliwość czy wręcz przeciwnie: skłonność do ciągłego płaczu są nierozerwalnie związane z tym, że ich rodzice notorycznie sięgają po swój tablet lub telefon.
McDaniel – naukowiec z Uniwersytetu w Illinois, który brał udział w badaniach podkreśla, że w trakcie ich trwania brano pod uwagę bardzo różne czynniki, m.in. stres rodziców czy nawet występująca u nich depresja. Wszystko wskazuje jednak na to, że nawet przy tak przekrojowych danych, nadmierne korzystanie z dobrodziejstw technologii nie pozostaje bez wpływu na dobro dziecka.
Tezę wysuniętą przez McDaniela potwierdzają też wcześniejsze badania. Pokazują, że dzieci rodziców notorycznie zerkających na telefon czy tablet zrobią naprawdę wiele, by skupić na sobie ich uwagę. Choć wydaje się to trochę kuriozalne, eksperyment przeprowadzono również na szczurach. Szczurzy rodzice, którzy byli rozpraszani i nie zajmowali się potomstwem, trwale zaburzali u swoich dzieci zdolność do odczuwania przyjemności.
Jeśli więc czytasz ten artykuł na smartfonie, a Twoje dziecko bawi się samo obok, nie przechodź do kolejnego. Poświęć mu czas, bo jego dzieciństwo nigdy nie wróci. Żaden pominięty news czy nieprzeczytany e-mail nie jest wart tej straty.
Co innego, jeśli to nie jest czas który spędzasz z rodziną. Wtedy sprawdź koniecznie:
[Zdjęcie główne: depositphotos.com]