Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy można je pić? Warto być świadomym jednej kwestii

Absolutny zakaz spożywania alkoholu w ciąży to wiedza powszechna i raczej nikogo nie trzeba przekonywać, jak szkodliwe w skutkach dla płodu mogłoby być niestosowanie się do tych zaleceń. Bezwzględna abstynencja bywa jednak trudna, szczególnie w okresie letnich spotkań ze znajomymi. Dlatego kobiety często zastanawiają się, czy w ciąży mogą wypić piwo bezalkoholowe, których smak do złudzenia przypomina ten popularny trunek.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zgodnie z prawem za piwa bezalkoholowe uznaje się napoje, których zawartość alkoholu nie przekracza 0,5%.
  • Nawet najmniejsza ilość alkoholu może powodować nieodwracalne zmiany dla zdrowia i rozwoju płodu.
  • Przyszłe mamy mogą szukać na sklepowych półkach napojów z informacją, że zawartość alkoholu wynosi 0,0%.

Piwo bezalkoholowe w ciąży

Wysoce szkodliwy wpływ spożywania alkoholu na rozwój i zdrowie płodu jest potwierdzonym naukowo faktem medycznym. Nie istnieje coś takiego, jak dopuszczalna dawka alkoholu w ciąży, nawet sporadyczne picie niewielkich ilości może doprowadzić do nieodwracalnych wad i rozmaitych problemów zdrowotnych po narodzinach, a nawet skutkować poronieniem. W skrajnych przypadkach dziecko może przyjść na świat z objawami FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego, który jest schorzeniem nieuleczalnym. Może powodować opóźnienia rozwojowe, niedorozwój umysłowy, wrodzone wady serca, zaburzenia małej i dużej motoryki, problemy ze wzrokiem i słuchem i wiele, wiele innych.

Eksperci podkreślają, że alkohol jest szkodliwy dla płodu na każdym etapie ciąży, jednak szczególnie niebezpieczny jest w pierwszym trymestrze. Warto wiedzieć, że w alkohol niezwykle szybko przedostaje się do krwioobiegu i może hamować rozwój komórek.

Eliminacja alkoholu przez płód jest bardzo powolna, co więcej, efekt pojedynczej dawki jest zwielokrotniony przez wydalanie alkoholu do płynu owodniowego, a następnie połykanie go przez płód. Alkohol wpływa szkodliwie na rozwój płodu od samego poczęcia do porodu. W pierwszych tygodniach może doprowadzić do  samoistnego poronienia bądź obumarcia zarodka.„Zaburzenia rozwoju płodu spowodowane spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży. Karmienie piersią a alkohol.”, cytat za Klaudia Kierzkowska, “Hello Mama”

Mając tego świadomość, większość kobiet słusznie stawia na całkowitą abstynencję. Zawsze jednak pojawia się pytanie, czy można pozwolić sobie na piwo zero w ciąży. Chociaż większość producentów reklamuje swoje produkty jako bezalkoholowe, to sprawa nie jest taka prosta.

Sprawdź: Początki ciąży: na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?

Piwo bezalkoholowe 0% w ciąży

Zgodnie z polskim prawem trunkiem bezalkoholowym można nazwać już piwo, którego zawartość alkoholu nie przekracza 0,5%. W praktyce oznacza to zatem, że napój oznaczony jako bezalkoholowy (0-procentowy) może zawierać śladowe ilości alkoholu. Biorąc pod uwagę, że żadna dawka alkoholu nie może zostać uznana za bezpieczną dla ciężarnej i rozwijającego się płodu, picie piwa bezalkoholowego w ciąży jest również odradzane przez lekarzy i specjalistów. Trudno bowiem przewidzieć konsekwencje wypicia nawet najmniejszej ilości.

Piwo 0.0 w ciąży

Jeśli przyszła mama ma szczególną ochotę na napicie się piwa, ale nie chce jednocześnie szkodzić dziecku, istnieje bezpieczna alternatywa. Na rynku dostępne są napoje bezalkoholowe, których smak w zasadzie nie różni się od smaku tradycyjnego piwa, a zawartość alkoholu naprawdę wynosi 0%. Trzeba jednak zachować czujność podczas zakupów i dokładnie czytać oznaczenia.

Napoje, na których etykiecie znajduje się informacja „zawartość alkoholu 0,0%”, rzeczywiście go nie zawierają. Wszystko dlatego, że napój poddaje się procesowi dealkoholizacji. W wyniku tego działania oddziela się alkohol od wody. Teoretycznie więc piwo 0,0 procent w ciąży można spożywać, ale na wszelki wypadek radzimy zachować ostrożność i upewnić się, czy zakupiony napój na pewno spełnia obietnice producenta. Czasami może być ciężko odnaleźć odpowiedni produkt na sklepowej półce.

Zobacz: Rozstępy po porodzie – nie taki diabeł straszny

Czy piwo bezalkoholowe szkodzi dziecku?

Tak jak już wyżej wspomniano, piwo bezalkoholowe to według prawa taki napój, którego zawartość alkoholu nie przekracza 0,5%. Pamiętajmy jednak, że każda ilość alkoholu może zaburzyć rozwój płodu i spowodować groźne, nieodwracalne zmiany. Piwo do 0,5% w ciąży jest więc niedopuszczalne i bardzo niebezpieczne.

Zobacz: Stopień referencyjności szpitala – czego dotyczy? Ta informacja jest kluczowa dla kobiet w ciąży

Piwo bezalkoholowe a leki

Większości leków nie powinno się, a nawet nie wolno łączyć z alkoholem. Ponieważ jednak piwa bezalkoholowe mogą zawierać jego śladowe ilości, lepiej nie nie ryzykować i nie łączyć tych dwóch substancji. Można również zdecydować się na napój oznaczony informacją “zawartość alkoholu 0,0%”.

Rodzice pytają o napoje 0% w ciąży

Piwo 0 w ciąży – można?

Piwa bezalkoholowe określone informacją “0%” zgodnie z prawem mogą zawierać śladowe ilości alkoholu (do 0,5%), dlatego kobiety w ciąży powinny unikać również tych napojów.

Lech free 0,0 w ciąży?

Piwa, które mają oznaczenie 0,0%, rzeczywiście powinny zawierać zerową ilość alkoholu, a więc są dopuszczalne dla ciężarnych.

Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży?

Piwa bezalkoholowe mogą zawierać do 0,5% alkoholu, więc kobiety w ciąży powinny zrezygnować z picia.

Można piwo karmi w ciąży?

Karmi bezalkoholowe w ciąży można pić pod warunkiem, że znajdziemy takie, które mają na etykiecie informację “zawartość alkoholu 0,0%”. Jeśli na produkcie, nawet bezalkoholowym, znajduje się napis tylko 0%, może to oznaczać, że zawiera do 0,5% alkoholu.

Desperados 0,0 w ciąży?

Piwa bezalkoholowe z informacją, że zawierają 0,0% alkoholu, są dopuszczalne dla kobiet w ciąży. Trzeba jednak upewnić się, że rzeczywiście nie ma w składzie alkoholu.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Zdrowie w ciąży, Leki w ciąży

Paracetamol w ciąży

W czasie ciąży stosowanie leków, nawet tych przyjmowanych wcześniej bez zastanowienia, staje się wielką niewiadomą. Przyszłe mamy nie są pewne czy dany środek nie zaszkodzi rozwijającemu się maleństwu. Wyjaśnimy w...

Czytaj dalej →
Przebieg ciąży, Zdrowie w ciąży

Palenie w ciąży

Wydawałoby się, że palenie w ciąży dzięki wielu kampaniom społecznym jest już zjawiskiem marginalnym. Badania pokazują co innego: nadal niemal 30% ciężarnych Polek regularnie lub sporadycznie pali papierosy. To, że tytoń...

Czytaj dalej →
Ciąża

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Janusz Korczak napisał: „Dziecko ma prawo do korzystania ze swoich praw, niezależnie od rasy, koloru, płci, języka, narodowości, wyznania lub pochodzenia społecznego”. Pisarz, pedagog i wychowawca walczył o prawa dzieci,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general