Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy można je pić? Warto być świadomym jednej kwestii

Absolutny zakaz spożywania alkoholu w ciąży to wiedza powszechna i raczej nikogo nie trzeba przekonywać, jak szkodliwe w skutkach dla płodu mogłoby być niestosowanie się do tych zaleceń. Bezwzględna abstynencja bywa jednak trudna, szczególnie w okresie letnich spotkań ze znajomymi. Dlatego kobiety często zastanawiają się, czy w ciąży mogą wypić piwo bezalkoholowe, których smak do złudzenia przypomina ten popularny trunek.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zgodnie z prawem za piwa bezalkoholowe uznaje się napoje, których zawartość alkoholu nie przekracza 0,5%.
  • Nawet najmniejsza ilość alkoholu może powodować nieodwracalne zmiany dla zdrowia i rozwoju płodu.
  • Przyszłe mamy mogą szukać na sklepowych półkach napojów z informacją, że zawartość alkoholu wynosi 0,0%.

Piwo bezalkoholowe w ciąży

Wysoce szkodliwy wpływ spożywania alkoholu na rozwój i zdrowie płodu jest potwierdzonym naukowo faktem medycznym. Nie istnieje coś takiego, jak dopuszczalna dawka alkoholu w ciąży, nawet sporadyczne picie niewielkich ilości może doprowadzić do nieodwracalnych wad i rozmaitych problemów zdrowotnych po narodzinach, a nawet skutkować poronieniem. W skrajnych przypadkach dziecko może przyjść na świat z objawami FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego, który jest schorzeniem nieuleczalnym. Może powodować opóźnienia rozwojowe, niedorozwój umysłowy, wrodzone wady serca, zaburzenia małej i dużej motoryki, problemy ze wzrokiem i słuchem i wiele, wiele innych.

Eksperci podkreślają, że alkohol jest szkodliwy dla płodu na każdym etapie ciąży, jednak szczególnie niebezpieczny jest w pierwszym trymestrze. Warto wiedzieć, że w alkohol niezwykle szybko przedostaje się do krwioobiegu i może hamować rozwój komórek.

Eliminacja alkoholu przez płód jest bardzo powolna, co więcej, efekt pojedynczej dawki jest zwielokrotniony przez wydalanie alkoholu do płynu owodniowego, a następnie połykanie go przez płód. Alkohol wpływa szkodliwie na rozwój płodu od samego poczęcia do porodu. W pierwszych tygodniach może doprowadzić do  samoistnego poronienia bądź obumarcia zarodka.„Zaburzenia rozwoju płodu spowodowane spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży. Karmienie piersią a alkohol.”, cytat za Klaudia Kierzkowska, “Hello Mama”

Mając tego świadomość, większość kobiet słusznie stawia na całkowitą abstynencję. Zawsze jednak pojawia się pytanie, czy można pozwolić sobie na piwo zero w ciąży. Chociaż większość producentów reklamuje swoje produkty jako bezalkoholowe, to sprawa nie jest taka prosta.

Sprawdź: Początki ciąży: na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?

Piwo bezalkoholowe 0% w ciąży

Zgodnie z polskim prawem trunkiem bezalkoholowym można nazwać już piwo, którego zawartość alkoholu nie przekracza 0,5%. W praktyce oznacza to zatem, że napój oznaczony jako bezalkoholowy (0-procentowy) może zawierać śladowe ilości alkoholu. Biorąc pod uwagę, że żadna dawka alkoholu nie może zostać uznana za bezpieczną dla ciężarnej i rozwijającego się płodu, picie piwa bezalkoholowego w ciąży jest również odradzane przez lekarzy i specjalistów. Trudno bowiem przewidzieć konsekwencje wypicia nawet najmniejszej ilości.

Piwo 0.0 w ciąży

Jeśli przyszła mama ma szczególną ochotę na napicie się piwa, ale nie chce jednocześnie szkodzić dziecku, istnieje bezpieczna alternatywa. Na rynku dostępne są napoje bezalkoholowe, których smak w zasadzie nie różni się od smaku tradycyjnego piwa, a zawartość alkoholu naprawdę wynosi 0%. Trzeba jednak zachować czujność podczas zakupów i dokładnie czytać oznaczenia.

Napoje, na których etykiecie znajduje się informacja „zawartość alkoholu 0,0%”, rzeczywiście go nie zawierają. Wszystko dlatego, że napój poddaje się procesowi dealkoholizacji. W wyniku tego działania oddziela się alkohol od wody. Teoretycznie więc piwo 0,0 procent w ciąży można spożywać, ale na wszelki wypadek radzimy zachować ostrożność i upewnić się, czy zakupiony napój na pewno spełnia obietnice producenta. Czasami może być ciężko odnaleźć odpowiedni produkt na sklepowej półce.

Zobacz: Rozstępy po porodzie – nie taki diabeł straszny

Czy piwo bezalkoholowe szkodzi dziecku?

Tak jak już wyżej wspomniano, piwo bezalkoholowe to według prawa taki napój, którego zawartość alkoholu nie przekracza 0,5%. Pamiętajmy jednak, że każda ilość alkoholu może zaburzyć rozwój płodu i spowodować groźne, nieodwracalne zmiany. Piwo do 0,5% w ciąży jest więc niedopuszczalne i bardzo niebezpieczne.

Zobacz: Stopień referencyjności szpitala – czego dotyczy? Ta informacja jest kluczowa dla kobiet w ciąży

Piwo bezalkoholowe a leki

Większości leków nie powinno się, a nawet nie wolno łączyć z alkoholem. Ponieważ jednak piwa bezalkoholowe mogą zawierać jego śladowe ilości, lepiej nie nie ryzykować i nie łączyć tych dwóch substancji. Można również zdecydować się na napój oznaczony informacją “zawartość alkoholu 0,0%”.

Rodzice pytają o napoje 0% w ciąży

Piwo 0 w ciąży – można?

Piwa bezalkoholowe określone informacją “0%” zgodnie z prawem mogą zawierać śladowe ilości alkoholu (do 0,5%), dlatego kobiety w ciąży powinny unikać również tych napojów.

Lech free 0,0 w ciąży?

Piwa, które mają oznaczenie 0,0%, rzeczywiście powinny zawierać zerową ilość alkoholu, a więc są dopuszczalne dla ciężarnych.

Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży?

Piwa bezalkoholowe mogą zawierać do 0,5% alkoholu, więc kobiety w ciąży powinny zrezygnować z picia.

Można piwo karmi w ciąży?

Karmi bezalkoholowe w ciąży można pić pod warunkiem, że znajdziemy takie, które mają na etykiecie informację “zawartość alkoholu 0,0%”. Jeśli na produkcie, nawet bezalkoholowym, znajduje się napis tylko 0%, może to oznaczać, że zawiera do 0,5% alkoholu.

Desperados 0,0 w ciąży?

Piwa bezalkoholowe z informacją, że zawierają 0,0% alkoholu, są dopuszczalne dla kobiet w ciąży. Trzeba jednak upewnić się, że rzeczywiście nie ma w składzie alkoholu.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Zdrowie w ciąży, Poród

Tyłozgięcie macicy a ciąża i poród naturalny

Tyłozgięcie macicy niejednokrotnie brzmi dla kobiety jak wyrok. Do niedawna bowiem pokutowało przekonanie, że macica w tyłozgięciu uniemożliwia zajście w ciążę. Czy naprawdę jest czym martwić? Choć tyłozgięcie macicy może...

Czytaj dalej →
Ciąża, Zdrowie w ciąży

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży jest dosyć często spotykaną dolegliwością, na którą skarżą się ciężarne. Co ciekawe, dotyka nawet te kobiety, które przed zajściem w ciążę rzadko na niego cierpiały. Jaka...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Zakażenie układu moczowego w ciąży

Zakażenie układu moczowego w ciąży (ZUM) – co to takiego? Zakażenie układu moczowego (ZUM) jest to sytuacja, w której w układzie wydalniczym znajdują się bakterie. Nie dotyczy to ostatniego odcinka...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general