Nowy przedmiot wkrótce w szkołach. Czarnek: “to będzie hit!”

Minister edukacji Przemysław Czarnek w wywiadzie dla Tygodnika “Sieci” ujawnił, że jego resort planuje zmiany w programie nauczania. W szkołach ponadpodstawowych ma zostać wprowadzony nowy przedmiot o nazwie “Historia i teraźniejszość”. Celem zajęć ma być podniesienie poziomu wiedzy o historii najnowszej. Nowy przedmiot Czarnek zamierza wprowadzić już niebawem. Jak będzie wyglądał i czy w planie jest na niego miejsce?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział wprowadzenie w szkołach ponadpodstawowych nowego przedmiotu o nazwie "Historia i teraźniejszość".
  • Nowe zajęcia mają koncentrować się na historii najnowszej, szczególnie na wydarzeniach z drugiej połowy XX wieku.
  • Zdaniem ministra nauczanie, zwłaszcza historii, jest obecnie pogrążone w głębokim kryzysie wynikającym wieloletnich zaniedbań, a młode pokolenie ma wyraźne braki w wiedzy historycznej.

Minister Czarnek zapowiada nowy przedmiot

Na łamach tygodnika “Sieci” ukazał się wywiad z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem, który opowiadał o sytuacji w systemie oświaty i planowanych zamianach. Sporo czasu poświęcił na omówienie projektu nowelizacji Karty Nauczyciela. Czytelnicy zwrócili jednak uwagę na inną kwestię. W rozmowie pada bowiem deklaracja, z której wynika, że resort edukacji zamierza wprowadzić nowy przedmiot.

Z informacji przekazanych przez ministra Czarnka wiemy, że uczniowie szkół ponadpodstawowych mają wkrótce rozpocząć naukę na zajęciach o nazwie “Historia i teraźniejszość”. Nowy przedmiot ma być odpowiedzią na panujący zdaniem Czarnka “kryzysu systemu nauczania”, wywołanego wiele lat temu wprowadzeniem gimnazjów i ciągnącego się do dziś.

Sprawdź: Podwyżki dla nauczycieli 2022. Będzie strajk?

Czarnek: “HiT nie tylko z nazwy”

Przemysław Czarnek zapowiada, że nowy przedmiot będzie prawdziwym HiT-em, “nie tylko z nazwy”. Zdaniem ministra młode pokolenie, dzisiejszych 20-latków, posiada znikomą wiedzę z zakresu historii najnowszej. Nie zdradził jednak szczegółów programowych i konkretnych zagadnień, którymi miałaby zajmować się młodzież podczas tych zajęć. Z wypowiedzi wynika jednak, że będą one skoncentrowane na wydarzeniach z drugiej połowy XX wieku, szczególnie w Polsce. Za pomocą “Historii i teraźniejszości” minister planuje “odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków”.

Zobacz: Niedzielski planuje zmiany w szkołach

Wychodzimy powoli z kryzysu systemu nauczania, który spowodowało wprowadzenie gimnazjów. Widać to najbardziej po skandalicznie niskim poziomie nauczania historii. Pokolenie dzisiejszych 20-latków ma ogromne luki w wiedzy o wydarzeniach z drugiej połowy dwudziestego wieku. Bez tej wiedzy są bardzo podatni na manipulację, nie znają mechanizmów, które na nich oddziałują.

Przemysław Czarnek przyznał także, że nowy przedmiot jest następstwem słów Jarosława Kaczyńskiego, który podczas prezentacji Polskiego Ładu wspominał o konieczności przeprowadzenia rewolucji w sposobie nauczania historii. W wywiadzie podkreślał jednocześnie, że jego zdaniem od lat istnieje konieczność wprowadzenia podziału na historię powszechną i historię Polski. Na razie nie wiadomo, czy jest to zapowiedź kolejnych zmian.

Sprawdź: Ile sprawdzianów i kartkówek może mieć miejsce w jednym tygodniu?

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo