Ból kości ogonowej w ciąży: Przyczyny oraz sposoby na bolącą kość ogonową
Kość ogonowa (inaczej kość guziczna) jest ostatnim odcinkiem naszego kręgosłupa, który anatomicznie znajduje się tuż pod kością krzyżową. Ze względu na okolicę miednicy mniejszej jest to region narażony na zmiany w czasie ciąży. Dlatego też większość kobiet w ciąży może odczuwać ból lub dyskomfort w tej okolicy. Pomimo tego, że jest to odcinek o charakterze szczątkowym, pełni on również ważną rolę w trakcie porodu. Kość guziczna ma wówczas zdolność do niewielkiego odgięcia, co ułatwia przechodzenie dziecka przez kanał rodny. Ból w okolicy kości ogonowej pojawia się zazwyczaj już w okresie ciąży, ale może również dać o sobie znać dopiero po porodzie (zazwyczaj traumatycznym).

Przyczyny bólu kości ogonowej podczas ciąży
Przyczyn bolącej kości ogonowej może być kilka i mają one różne podłoża.
Przyczyny hormonalne
Najpopularniejszą przyczyną bólu kości ogonowej w ciąży są zmiany hormonalne. W trakcie ciąży dochodzi do rozluźnienia więzadeł miednicy mniejszej, co ma związek z przygotowywaniem się naszego ciała do porodu. Hormon z tym związany – relaksyna – wydzielana jest naturalnie u każdej ciężarnej. Duże wydzielanie relaksyny pojawia się szczególnie w III trymestrze, co może skutkować pojawieniem się bólu w okolicy kości guzicznej. Niestety jest to kolejna dolegliwość ciąży, której przyczyny nie da się wyeliminować. W związku z tym postępowanie może być tylko objawowe.
Ucisk na kość guziczną
W związku z powoli powiększającą się macicą, również wszelkiego rodzaju ucisk ma znaczenie w dolegliwościach związanych z kością guziczną. Sama macica doprowadza tylko do zmniejszenia anatomicznych przerw między narządami, co powoduje ich ścisłe upakowanie w obrębie jamy brzusznej. Może to wywoływać dolegliwości nie tylko ze strony kości ogonowej, ale również żeber i przepony (zaawansowana ciąża). Przyczyna ta powoduje ból zarówno na początku ciąży, jak i na końcu. Szczególnie podatne we wczesnym okresie ciąży są kobiety, które wcześniej miały dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem.
Wady postawy
Wady postawy powodują czasami nieodwracalne zmiany w obrębie naszego kręgosłupa. Zaniedbane, mogą dawać również objawy w innych częściach naszego ciała. Kobiety w ciąży, u których stwierdzono wady postawy są szczególnie narażone na pojawienie się dolegliwości bólowych z tym związanych w ciąży. Jedną z nich jest właśnie ból kości guzicznej. Utrzymuje się on często przez całą ciążę i jedyną metodą ukojenia jest leczenie przeciwbólowe.
Uraz lub stłuczenie kości krzyżowej
Jest to również bardzo częsta przyczyna wśród kobiet mających dolegliwości ze strony kości guzicznej. Mowa tu o urazach, które zdarzyły się przed ciążą, jak i w ciąży. Niekoniecznie musi być to aktywny uraz tej okolicy, ale również źle zagojone złamanie. Jeśli więc przypominasz sobie, że taki uraz przytrafił się również Tobie, koniecznie poproś swojego lekarza o skierowanie do ortopedy.
Siedzący tryb życia
Nie bez powodu w każdym poradniku znajdziecie wzmiankę o aktywnym trybie życia w ciąży. Nawet niewielka aktywność fizyczna w tym okresie wpływa na Ciebie korzystnie. Oczywiście warto wybrać spokojny spacer zamiast ekstremalnej jazdy na snowboardzie (który również może być przyczyną urazu kości guzicznej). Mało aktywny tryb życia jest czynnikiem, który predysponuje do wystąpienia bólu kości ogonowej. Wielogodzinne siedzenie przy komputerze czy długotrwałe oglądanie telewizji w pozycji siedzącej wpływa na powstawanie dolegliwości w tej okolicy. Dodatkowymi czynnikami są również nadwaga i otyłość.
Zaparcia
Niestety jest to kolejna z przykrych dolegliwości ciąży, która może wpłynąć również na pojawienie się innych. Kobiety, u których występują przewlekłe zaparcia, są narażone na występowanie hemoroidów. Oba problemy ustępują po porodzie, ale w ciąży mogą mieć wpływ na powstawanie dodatkowych dolegliwości, jakim jest ból kości ogonowej. Ból pojawia się szczególnie podczas parcia na stolec, ale pozostaje również po wypróżnieniu. Może być on również związany z występowaniem niewielkich zakrzepów w guzkach krwawniczych.
Inne przyczyny bólu w okolicy kości guzicznej
- Ropnie okołoodbytniczne;
- Torbiel pilonidalna;
- Guzy kości krzyżowej lub kości guzicznej;
- Torbiel Tarlova.
Pamiętaj, że dolegliwości związane z ciążą powinny ustąpić bezpośrednio po porodzie i w okresie połogu. Jeżeli ból nadal się pojawia, warto skonsultować się z lekarzem.
Jak złagodzić ból kości ogonowej w ciąży?
Niestety na ból nigdy nie ma złotego środka. Dopiero po wypróbowaniu kilku metod może uda Ci się wpaść na sposób, który zminimalizuje Twoje dolegliwości. Pamiętaj, że pewne objawy w ciąży mogą zawsze pojawiać się tylko na pewien okres czasu (np. 2 tygodnie), po którym ustępują.
- Delikatny masaż – taki masaż w początkowym etapie ciąży może wykonać Twój partner. Jednak w III trymestrze powinnaś skonsultować się z fizjoterapeutą, gdyż pod koniec ciąży masaże pewnych partii pleców (szczególnie odcinka lędźwiowego) są niewskazane (może wywołać poród).
- Ciepłe okłady – w tym celu możesz użyć np. termoforu. Bardzo ważne jest, żeby okłady były ciepłe, a nie gorące.
- Ćwiczenia rozluźniające – nie warto podejmować ich na własną rękę. Jest to jeden z przypadków, gdy warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta odpowiednio dostosuje ćwiczenia do Twoich możliwości i zagwarantuje codziennemu treningowi bezpieczeństwo. Na Twoją sytuację korzystnie mogą wpłynąć również ćwiczenia w basenie. Natomiast, aby zapobiec powstaniu tych dolegliwości możesz kontynuować uprawianie sportu sprzed ciąży lub wychodzić na spacery 2 razy dziennie.
- Zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia – pamiętaj, że powinnaś dbać o to niezależnie od okresu w Twoim życiu. W zapobieganiu tym dolegliwościom pomaga siedzenie na guzach kulszowych z wyprostowanymi plecami. Jeśli natomiast Twoja praca wymaga długotrwałych pozycji siedzącej, rób kilkunastominutowe przerwy na krótki spacer.
- Specjalne poduszki do siedzenia – oferta poduszek stosowanych w tym celu jest ogromna. Warto udać sie do sklepu i wypróbować ją samodzielnie, a nie zamawiać przez Internet. Bowiem często okazuje się, że są one niewygodne, za twarde/miękkie i później nie ma z nich żadnego pożytku. Poduszki są użyteczne szczególnie wtedy, kiedy dolegliwości powodowane są przez siedzący tryb życia.
- Leczenie przeciwbólowe – przy przewlekłych dolegliwościach warto jest dopytać o to lekarza prowadzącego ciążę, szczególnie jeśli ból nie jest z nią związany (np. miałaś w przeszłości uraz kości ogonowej).
Boląca kość ogonowa w ciąży może być prawdziwym utrapieniem. Dlatego nigdy nie rezygnuj z różnych metod jego łagodzenia, a w razie potrzeby również z leczenia przeciwbólowego. Pamiętaj, że Twoje złe samopoczucie, wpływa również na Twojego maluszka.
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Pierwsze wypłaty 800 plus już w grudniu? Dobra wiadomość dla niektórych rodziców
Ważne sprawy dla Najmniejszych Odkrywców. O bajkach, które uczą tolerancji i empatii
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Zdrowie w ciąży
- Dolegliwości w ciąży
- Ból kości ogonowej w ciąży: Przyczyny oraz sposoby na bolącą kość ogonową
Ból podbrzusza w ciąży – kiedy jest powodem do niepokoju?
Ból podbrzusza w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości, na jakie uskarżają się przyszłe mamy. Pojawia się zarówno na początku ciąży, jak i w jej zaawansowanym stadium, a także pod...
Czytaj dalej →Mdłości i wymioty w ciąży? Wcale nie musisz ich znosić! Obalamy szkodliwe dla zdrowia mity
Złe samopoczucie w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, jest zazwyczaj traktowane jako norma. Pojawiające się w tym okresie nudności i wymioty uważa się za normalne, w związku z czym często...
Czytaj dalej →Kolka nerkowa w ciąży oczami specjalisty położnej
Sprawdź porady specjalisty położnej dotyczące kolki nerkowej w czasie ciąży. Poznaj domowe sposoby jej leczenia oraz dowiedz się, jakie objawy wskazują na kolkę nerkową. Kolka nerkowa: co to jest? Kolka...
Czytaj dalej →Duszności w ciąży – kiedy są normalne, a kiedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza
W ciąży jesteśmy wyczulone na wszelkie niepokojące objawy, jakie wysyła nam nasz organizm. Osłabienie, zawroty głowy czy duszności w ciąży, mogą się pojawiać od samego początku i towarzyszyć nam, przez...
Czytaj dalej →Zgaga w ciąży? Sprawdź, co pomaga na zgagę!
Ciąża to stan błogosławiony. Wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, kiedy to ciężarna promieniuje szczęściem i bije od niej wewnętrzny blask, rosnący z każdym gramem rozwijającego się pod jej sercem...
Czytaj dalej →Skurcze macicy w ciąży: czy mogą szkodzić dziecku?
Delikatne skurcze macicy we wczesnej ciąży oraz coraz mocniejsze pojawiające się w ostatnich tygodniach przed porodem bywają powodem do obaw. Czy przyszła mama powinna się nimi martwić? Skurcze macicy w...
Czytaj dalej →Krew z nosa w ciąży: Co oznaczają krwotoki z nosa w 3 trymestrze ciąży?
Do tej pory nie miewałaś takich problemów, a nagle przytrafiło Ci się krwawienie z nosa? W ciąży to zupełnie naturalna przypadłość i nie musi Cię niepokoić. Pod warunkiem jednak, że...
Czytaj dalej →Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?
Bóle kręgosłupa w ciąży to przypadłość, która dotyka niemal każdą przyszłą mamę. W większości przypadków ból, chociaż z pewnością uciążliwy, nie jest powodem do niepokoju. Nie oznacza to jednak, że...
Czytaj dalej →Twardnienie brzucha w ciąży [Przyczyny, Zapobieganie, Zagrożenia]
W większości przypadków twardnienie brzucha w ciąży nie stanowi powodu do niepokoju, gdyż jest naturalnym elementem przygotowywania się organizmu do porodu. Zdarza się jednak, że może zwiastować problemy z utrzymaniem ciąży....
Czytaj dalej →Ból łydek w ciąży – przyczyny i skuteczne sposoby na łagodzenie bólu
Ból nóg, kręgosłupa czy pleców w ciąży, to bardzo częste dolegliwości, na które uskarżają się ciężarne. Zmiany w fizjologii, rosnący brzuch, obciążający kręgosłup oraz mięśnie, do tego zmiany w obrębie...
Czytaj dalej →Zachcianki w ciąży: skąd się bierze ochota na słodkie, ostre i kwaśne smaki w ciąży?
Zachcianki w ciąży są jednymi z najbardziej znanych i charakterystycznych dolegliwości przyszłych mam. Nagle pojawia się ochota na rozmaite połączenia smakowe, nawet takie, które mogą do siebie nie pasować lub...
Czytaj dalej →Mdłości w ciąży: Czy należy bać się porannych nudności?
Mdłości w ciąży są uważane za jedną z najczęściej występujących dolegliwości, gdy kobieta spodziewa się dziecka. Szacuje się, że zaledwie 30% przyszłych mam nie odczuło ich ani razu. Z pewnością...
Czytaj dalej →Ból nerek w ciąży – czy to coś poważnego?
Ciąża to taki okres w życiu kobiety, że niemal każda odbiegająca od normy dolegliwość, symptom wywołuje stres i niepokój. W większości przypadków obawy są zbędne, a odczuwane dolegliwości są typowe...
Czytaj dalej →Parcie na pęcherz w ciąży – uciążliwa dolegliwość przyszłych mam
Uporczywe uczucie parcia na pęcherz to dolegliwość, którą zna niemal każda kobieta w ciąży. Jednak problemy z pęcherzem w ciąży nie dotyczą jedynie częstej potrzeby korzystania z toalety. Jak dbać...
Czytaj dalej →Swędzenie brzucha w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, które spotykają przyszłe mamy. I chociaż najczęściej wiąże się z naturalnym rozciąganiem skóry brzucha i nie jest groźna dla zdrowia, to...
Czytaj dalej →Fryzura ślubna
Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...
Czytaj dalej →Oczepiny – Najciekawsze zabawy oczepinowe
Jako wodzirej na weselach już od kilku lat staram się jak najbardziej zaskakiwać, zabawiać i mobilizować to tańca gości. Staram się cały czas rozbudowywać swoją ofertę i gamę zabaw weselnych....
Czytaj dalej →Czy piwo Karmi wpływa na laktację?
Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....
Czytaj dalej →
6 komentarzy: Ból kości ogonowej w ciąży: Przyczyny oraz sposoby na bolącą kość ogonową
Bolący “ogon”
Dziewczyny,
od kilku dni strasznie boli mnie kość ogonowa :((( Najgorzej wieczorem. Wogóle wieczorem czuję się, jakby mnie ktoś poobijał solidnie kijami. Czy ktoś ma jakiś sposób n abolący ogonek?
Re: Bolący “ogon”
A już myślałam, ze ze mną coś nie tak. Mam dokładnie te same objawy wieczorem ( nie codziennie ale czębsto). Czasami to aż chodzić nie moge. Tłumacze to rozchodzeniem się kości ale ciekawe jaka jest prawdziwa przyczyna.
Re: Bolący “ogon”
Hej,Odkad maz robi mi delikatny masaz kciukami bol jest znacznie miejszy (o masazu dowiedzialam sie w szkole rodzenia) tylko nie wolno robic mocnego masazu bo w czyms tam moze zaszkodzic!! Musi byc delikatny ok 15 minut wieczorem. Tylko ze nie zawsze im sie chce robic nam masaz chyba ze skonczy sie przyjemnascia dla nich 🙂
Ból w okolicy kości ogonowej
Dziewczyny – moze cos wiecie na ten temat, od wczoraj okropnie mnie boli kość ogonowa, tzn. mam to miejsce takie obolałe, jakby mnie ktos tam porządnie kopnął. Przy chodzeniu tez to czuję, najgorzej z siadaniem. Jak już usiade, to jest ok, ale przy poruszeniu znów czuję. To takie dziwne. Co to może być?
Re: Ból w okolicy kości ogonowej
Ja nie wiem co to jest, ale mnie też często boli kość ogonowa, a szczególnie jak zbyt długo siedzę w jednej pozycji. Mi pomaga wtedy leżenie na boczku.
Re: Ból w okolicy kości ogonowej
Przy pierwszej ciąży też tak miałam.
Nie masz czasem wąskiej miednicy?
Ja miala, bylam wąska w biodrach i tak bolaly mnie rozchodzące sie kości.
Ból był wręcz nie do wytrzymania, ale minął sam. Z dnia na dzień.
Acha, bolalo mnie w 14 tyg., jak Ciebie.
Re: Ból w okolicy kości ogonowej
Witam!
Ja cały 3 m-c ciązy i część 4 m-ca koszmarnie cierpiałam na przez ten ból. Lekarz wyjasnił mi, że to macica uciska mi na nerwy o kręgosłup i to dlatego. Teraz w 5 m-cu dolegliwosc znikneła. Pomagałam sobie w taki sposób, że na dzień jak i na noc wkładałam w spodnie ciepły wełniany szalik i czułam dużą różnicę. Mi to pomogło, polecam.
marzena 18tc
Re: Ból w okolicy kości ogonowej
Miewam ten problem, ale zauważyłam, że tylko po tym jak w trakcie siedzenia przy komputerze czy biurku, stole itp zsuwam się z krzesła i opuszcam się niżej. Zwykle tak siadywalam, wiem, że to nie jest normalna pozycja, nigdy mnie nic nie bolało, a teraz owszem. Czas zmienić nawyki:)
Re: Ból w okolicy kości ogonowej
Też to miałam. Pytałam o to swojego gina i mnie uspokajał, że tak może być.
miednica i kosc ogonowa
wiem ze pobolewanie obu wyzej wymienionych narzadow jest jak najbardziej normalne ale czy ktoras z was bolalo tylko z jednej strony – ja mam takie dziwne odczucie tylko z prawej strony na wysokosci polowy posladka?
Re: miednica i kosc ogonowa
Masz prawdopodobnie ucisk na nerw kulszowy ja też tak mam niestety musimy to jakoś znieść
Kaśka i 22 tyg Nadia
Re: miednica i kosc ogonowa
Ja też to mam i ostatnio bardzo mi przeszkadza – boli okropnie, szczególnie po lewej stronie. Lekarz kazał jak najmniej siedzieć – co jest o tyle zabawne, ze przecież od początku ciąży leżę.
Trzeba przetrzymać.
Pozdrawiam
halusia i Maluszek (14.05.2003)
Re: miednica i kosc ogonowa
u mnie po prawej
ehhh
ja siedze 8 h w pracy
jakos moze przetrzymamy….
Re: miednica i kosc ogonowa
no to ja sie dopisze do klubu “cierpiacych” mnie boli po lewej stronie choc od dzisiejszej nocy daje sie weznaki takze i prawa strona o krzyzu to nawet nie wspomne bol szczegolnie zaczyna sie wieczorem i co najciekawsze ja raczej malo siedze zwykle cos robie
kiedy wstaje w nocy do toalety to czuje sie jak 100-letnia babcia nie moge sie wyprostowac, a jak mam dac krok to sie troszke musze zastanowic czy nie wartoby wracac do lozka:)
no coz widac taka nasza dola i musimy to zniesc
pozdrawiam
Re: miednica i kosc ogonowa
ja tez to mialam i miewam jeszcze czasem ale pociesze was ze w III trym juz nieco mniej boli…przynajmniej mnie…
pozdrawiamy serdecznie
wielkobrzuchy kiuik i 33-tyg jas w srodku
Re: miednica i kosc ogonowa
Mnie tez boli mniej! Za to przy chodzeniu boli krocze.
Re: miednica i kosc ogonowa
a co robicie, zeby Was mniej bolalo? Mozna to czyms smarowac, rozgrzewac itp? Bol jest tragiczny i jak zakluje to tak jakby prad elektr. przeze mnie przeszedl:( Fatalne uczucie, jak sobie mamcie z nim radzicie?
boli mnie kosc ogonowa
hej dziewczyny
jak w temacie, od niedawna boli mnie kosc ogonowa, ledwo chodze. czy ktoras tak miala.to moze cos byc powaznego?
Re: boli mnie kosc ogonowa
Witam kolejną wrześnióweczkę!!!!
Czy Boli Ciebie kośc ogonowa czy dół kręgosłupa?
Mnie boli często kręgosłup, tak, że mam problem się schylić. Dowiedziałam się że takie bóle kości są normalne dla ciąży i w dużej mierze jest to powiązanie z rozciąganiem się macicy!
,
Re: boli mnie kosc ogonowa
Mnie też często boli kość ogonowa, ale jest to związane z tym, że zmienił mi sie ciężar ciała, a obciążona tą zmianą jest glównie “część ogonowa” – sporo siedze przed komputerem. Na początku ciązy nie miałam takich problemów, teraz ( 30 tydz. ) bywają chwile, że nie moge juz usiedzieć. Trwa to już jakieś 2 miesiąca. Problem “rozwiązuje” częste wstawanie, przechadzki, dobry fotel ( który nawet zakupiłam). Pytalam czy to cos groźnego, ale po pobłażliwych minach “specjalistów” wnioskuje, że raczej nie. Tak to już jest u biednych ciążówek.
Re: boli mnie kosc ogonowa
Mnie też bolała kość ogonowa w 4-6 miesiącu, do tego dochodził ból miednicy ;-(( Ale całe szczęście przeszło, a myślałam że tak bęzdie już do końca
Pozdrawiam
Boląca kośc ogonowa albo cos innego
Jestem w 31 tygodniu ciązy i od kilku dni strasznie boli mnie kość ogonowa lub coś co znajduje się tuż obok niej po lewej stronie. Czasami mam wrażenie, że utykam na lewą nogę. Wiem,że tak w ciąży się dzieje więc za dużo z tego powodu nie panikuję, ale chciałabym wiedzieć czy są jakieś sposoby oprócz masażu i nacierania maściami rozgrzewającymi żeby złagodzić ten ból. Czy czegoś uczą was o tym w szkole rodzenia może??
Re: Boląca kośc ogonowa albo cos innego
To żes mnie kobitko pocieszyła!! Ja tylko smaruję jakims amolem żeby to rozgrzać i jakoś usnąc. Ale pocieszam się że to już z górki.
Pozdrawiam cię cieplutko.
Re: Boląca kośc ogonowa albo cos innego
Ty masz już z górki, a ja jestem dopiero w 14 tyg i też to mam, z tą tylko różnicą, że u mnie jest to raczej z prawej strony. Ostatnio tak mi się to dało we znaki, że przez parę dni prawie nie mogłam się ruszać. A ponieważ miałam całą górę bielizny do prasowania i nie mogłam tej czynności już dłużej odwlekać, to prasowałam i płakałam z bólu. Serio!
Spróbowałam walczyć No-Spą (maści rozgrzewające nic nie dały) i nie wiem, czy to autosugestia, czy faktyczny rezultat, ale pomogło, znacznie. Niby No-Spa jest trochę na inne dolegliwości, ale się udało.
Czytałam też, że Paracetamol może być pomocny w takich przypadkach – jedyny analgetyk dopuszczalny dla ciężarnych.
Re: Boląca kośc ogonowa albo cos innego
Ja tam nie jestem w ogóle za prochami, brałam Nospę tylko pare razy jak nie mogłam dojść do pracy. Ale teraz juz darowałam sobie pracę ( biore do domu) bo boli mnie szyjka, mam skurcze małe ale podobno normalne, poza tym nasuwaja mnie pachwiny, tak jakbym zrobiła szpagat. Ale Mata_Hari tobie sie dziwie że juz cie boli kośc ogonowa, przeciez to oznaka rozrzerzania sie miednicy, wiec już??? No ale zreszta każda ciąża jest przeciez inna. Pozdrawiam
Re: Boląca kośc ogonowa albo cos innego
Mi pomogl basen – jesli mozesz. Az plakalam z bolu….. Wspolczuje!
Asia i maluszek 😉 (27 tygodniowy)
Re: Boląca kośc ogonowa albo cos innego
Ja też jestem przeciwniczką leków, ale tę No-Spę wzięłam zaledwie dwa razy, wtedy gdy myślałam, że wykorkuję.
Ja w ogóle mam słabe stawy (jestem reumatykiem od wielu lat) i może dlatego tak bardzo cierpiałam. Nikomu takiego bólu nie życzę.
Re: Boląca kośc ogonowa albo cos innego
Ja jestem dopiero w 19 tygodniu, a od jakis 4 czuje taki bol, jak opisujesz. dzis bylam u mojej gin i powiedziala, ze to normalne i czasem dopada babke w 38, a czasem w 10 tygodniu. To wszystko przez macice. Mnie boli tak, ze czasem nie moge nawet notknac palcem od nogi ziemi. Gin powiedziala, ze mam sobie brac Magne B6, poplywac na baseniku, ktos moze mnie lekko pomasowac, a najwazniejsze, zeby, jak ten bol wystapi, polozyc sie na przeciwleglym do bolu bolu i przeczekac. Nie radzila brac zadnych lekow.
Ja moge tylko pol godziny pochodzic, posiedziec lub postac, a caly czas musze polegiwac, bo inaczej rycze z bolu.
Pozdrwiam
kosc ogonowa!!
Mam pilne pytanie.Jestem w 39 tygodniu ciazy a wiec porod tuz tuz:)jako dziecko nie pamietam w jakich okolicznosciach zlamalam sobie kosc ogonowa(jest wgnieciona do srodka) i slyszalam ze moze to powodowac zwiekszony bol porodowy(lub inne komplikacje?). Czy ktos wie cos na ten temat?Prosze o szybka odpowiedz!!!Dziekuje
Re: kosc ogonowa!!
poszukaj w postach wydaje mi sie ze Edysia miala jakis klopot z koscia ogonowa
AsiaG
Re: kosc ogonowa!!
Ja mam odgiętą kość ogonową (do środka właśnie) i po 6 godz. prób porodu własnymi siłami (a właściwie to rozwierania szyjki bo parcia jeszcze nie zdążyłam :)) lekarz stwierdził takąnieprawidłowość. Uniemożliwoało to wejście główki do kanału rodnego (całą ciążę nosiłam Maleństwo bardzo wysoko i przed porodem nawet mi siębrzuch nie obniżył – to tak na marginesie). To zdecydowało o cc – brak postępów porodu (choć rozwarcie było pełne).
Tak więc… może się zdarzyć. Ale nie martw się na zapas. To wszystko wyjdzie w czasie porodu i tyle. Tylko obserwuj i wsłuchuj się w swoje ciało w czasie porodu (ja czułam że malutka nie schodzi niżej, ale jakoś nie zaniepokoiło to mnie a powinno).
Jestem dobrej myśli 🙂
PS. Mam nadziejęże cie nie przestraszyłam 🙁 Tylko opisłam swoje doświadczenie
Ania i Izunia (2 lata)+lutowa PEREŁKA