Kość ogonowa (inaczej kość guziczna) jest ostatnim odcinkiem naszego kręgosłupa, który anatomicznie znajduje się tuż pod kością krzyżową. Ze względu na okolicę miednicy mniejszej jest to region narażony na zmiany w czasie ciąży. Dlatego też większość kobiet w ciąży może odczuwać ból lub dyskomfort w tej okolicy. Pomimo tego, że jest to odcinek o charakterze szczątkowym, pełni on również ważną rolę w trakcie porodu. Kość guziczna ma wówczas zdolność do niewielkiego odgięcia, co ułatwia przechodzenie dziecka przez kanał rodny. Ból w okolicy kości ogonowej pojawia się zazwyczaj już w okresie ciąży, ale może również dać o sobie znać dopiero po porodzie (zazwyczaj traumatycznym).
Przyczyny bólu kości ogonowej podczas ciąży
Przyczyn bolącej kości ogonowej może być kilka i mają one różne podłoża.
Przyczyny hormonalne
Najpopularniejszą przyczyną bólu kości ogonowej w ciąży są zmiany hormonalne. W trakcie ciąży dochodzi do rozluźnienia więzadeł miednicy mniejszej, co ma związek z przygotowywaniem się naszego ciała do porodu. Hormon z tym związany – relaksyna – wydzielana jest naturalnie u każdej ciężarnej. Duże wydzielanie relaksyny pojawia się szczególnie w III trymestrze, co może skutkować pojawieniem się bólu w okolicy kości guzicznej. Niestety jest to kolejna dolegliwość ciąży, której przyczyny nie da się wyeliminować. W związku z tym postępowanie może być tylko objawowe.
Ucisk na kość guziczną
W związku z powoli powiększającą się macicą, również wszelkiego rodzaju ucisk ma znaczenie w dolegliwościach związanych z kością guziczną. Sama macica doprowadza tylko do zmniejszenia anatomicznych przerw między narządami, co powoduje ich ścisłe upakowanie w obrębie jamy brzusznej. Może to wywoływać dolegliwości nie tylko ze strony kości ogonowej, ale również żeber i przepony (zaawansowana ciąża). Przyczyna ta powoduje ból zarówno na początku ciąży, jak i na końcu. Szczególnie podatne we wczesnym okresie ciąży są kobiety, które wcześniej miały dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem.
Wady postawy
Wady postawy powodują czasami nieodwracalne zmiany w obrębie naszego kręgosłupa. Zaniedbane, mogą dawać również objawy w innych częściach naszego ciała. Kobiety w ciąży, u których stwierdzono wady postawy są szczególnie narażone na pojawienie się dolegliwości bólowych z tym związanych w ciąży. Jedną z nich jest właśnie ból kości guzicznej. Utrzymuje się on często przez całą ciążę i jedyną metodą ukojenia jest leczenie przeciwbólowe.
Uraz lub stłuczenie kości krzyżowej
Jest to również bardzo częsta przyczyna wśród kobiet mających dolegliwości ze strony kości guzicznej. Mowa tu o urazach, które zdarzyły się przed ciążą, jak i w ciąży. Niekoniecznie musi być to aktywny uraz tej okolicy, ale również źle zagojone złamanie. Jeśli więc przypominasz sobie, że taki uraz przytrafił się również Tobie, koniecznie poproś swojego lekarza o skierowanie do ortopedy.
Siedzący tryb życia
Nie bez powodu w każdym poradniku znajdziecie wzmiankę o aktywnym trybie życia w ciąży. Nawet niewielka aktywność fizyczna w tym okresie wpływa na Ciebie korzystnie. Oczywiście warto wybrać spokojny spacer zamiast ekstremalnej jazdy na snowboardzie (który również może być przyczyną urazu kości guzicznej). Mało aktywny tryb życia jest czynnikiem, który predysponuje do wystąpienia bólu kości ogonowej. Wielogodzinne siedzenie przy komputerze czy długotrwałe oglądanie telewizji w pozycji siedzącej wpływa na powstawanie dolegliwości w tej okolicy. Dodatkowymi czynnikami są również nadwaga i otyłość.
Zaparcia
Niestety jest to kolejna z przykrych dolegliwości ciąży, która może wpłynąć również na pojawienie się innych. Kobiety, u których występują przewlekłe zaparcia, są narażone na występowanie hemoroidów. Oba problemy ustępują po porodzie, ale w ciąży mogą mieć wpływ na powstawanie dodatkowych dolegliwości, jakim jest ból kości ogonowej. Ból pojawia się szczególnie podczas parcia na stolec, ale pozostaje również po wypróżnieniu. Może być on również związany z występowaniem niewielkich zakrzepów w guzkach krwawniczych.
Inne przyczyny bólu w okolicy kości guzicznej
- Ropnie okołoodbytniczne;
- Torbiel pilonidalna;
- Guzy kości krzyżowej lub kości guzicznej;
- Torbiel Tarlova.
Pamiętaj, że dolegliwości związane z ciążą powinny ustąpić bezpośrednio po porodzie i w okresie połogu. Jeżeli ból nadal się pojawia, warto skonsultować się z lekarzem.
Jak złagodzić ból kości ogonowej w ciąży?
Niestety na ból nigdy nie ma złotego środka. Dopiero po wypróbowaniu kilku metod może uda Ci się wpaść na sposób, który zminimalizuje Twoje dolegliwości. Pamiętaj, że pewne objawy w ciąży mogą zawsze pojawiać się tylko na pewien okres czasu (np. 2 tygodnie), po którym ustępują.
- Delikatny masaż – taki masaż w początkowym etapie ciąży może wykonać Twój partner. Jednak w III trymestrze powinnaś skonsultować się z fizjoterapeutą, gdyż pod koniec ciąży masaże pewnych partii pleców (szczególnie odcinka lędźwiowego) są niewskazane (może wywołać poród).
- Ciepłe okłady – w tym celu możesz użyć np. termoforu. Bardzo ważne jest, żeby okłady były ciepłe, a nie gorące.
- Ćwiczenia rozluźniające – nie warto podejmować ich na własną rękę. Jest to jeden z przypadków, gdy warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta odpowiednio dostosuje ćwiczenia do Twoich możliwości i zagwarantuje codziennemu treningowi bezpieczeństwo. Na Twoją sytuację korzystnie mogą wpłynąć również ćwiczenia w basenie. Natomiast, aby zapobiec powstaniu tych dolegliwości możesz kontynuować uprawianie sportu sprzed ciąży lub wychodzić na spacery 2 razy dziennie.
- Zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia – pamiętaj, że powinnaś dbać o to niezależnie od okresu w Twoim życiu. W zapobieganiu tym dolegliwościom pomaga siedzenie na guzach kulszowych z wyprostowanymi plecami. Jeśli natomiast Twoja praca wymaga długotrwałych pozycji siedzącej, rób kilkunastominutowe przerwy na krótki spacer.
- Specjalne poduszki do siedzenia – oferta poduszek stosowanych w tym celu jest ogromna. Warto udać sie do sklepu i wypróbować ją samodzielnie, a nie zamawiać przez Internet. Bowiem często okazuje się, że są one niewygodne, za twarde/miękkie i później nie ma z nich żadnego pożytku. Poduszki są użyteczne szczególnie wtedy, kiedy dolegliwości powodowane są przez siedzący tryb życia.
- Leczenie przeciwbólowe – przy przewlekłych dolegliwościach warto jest dopytać o to lekarza prowadzącego ciążę, szczególnie jeśli ból nie jest z nią związany (np. miałaś w przeszłości uraz kości ogonowej).
Boląca kość ogonowa w ciąży może być prawdziwym utrapieniem. Dlatego nigdy nie rezygnuj z różnych metod jego łagodzenia, a w razie potrzeby również z leczenia przeciwbólowego. Pamiętaj, że Twoje złe samopoczucie, wpływa również na Twojego maluszka.
31 komentarzy