Powiedźmy sobie szczerze: która z was czeka na okres po porodzie? Założymy się, że większość kobiet chciałaby przedłużyć do granic możliwości czas, kiedy miesiączka po porodzie jeszcze się nie pojawia.Kiedy okres po porodzie?

Pierwszy okres po porodzie może pojawić się w bardzo różnym czasie, co jest uwarunkowane wieloma czynnikami. U niektórych mam miesiączka występuje w ciągu kilku tygodni, u innych po kilku miesiącach lub nawet po roku od ciąży. I w każdym przypadku można to uznać za normę! Wiele zależy od tego, czy kobieta karmi piersią. Jeśli tak, prawdopodobnie okres pojawi się nawet kilka miesięcy po ciąży. Podczas laktacji w organizmie kobiety wzrasta bowiem stężenie prolaktyny. Hormon ten hamuje owulację, a tym samym przy prawidłowym cyklu nie powinno wystąpić krwawienie.

Miesiączka po ciąży nie od razu będzie regularna

Pierwszy okres po ciąży może znacznie różnić się od tego, do czego przyzwyczaiłaś się przed narodzeniem dziecka. Krwawienie może być mniejsze lub większe niż zazwyczaj. Podobnie jak czas trwania miesiączki. Po porodzie może też zmienić się długość cyklu. W pierwszych miesiącach kiedy już powróci okres po ciąży nie powinnaś również przejmować się jego nieregularnością.

PMS też się zmienia

Wiele kobiet zauważa także, że po porodzie zupełnie inaczej odczuwają PMS. Dla mnie przed ciążą oznaczał on niemal wyłączenie się z życia na 2-3 dni. Byłam rozdrażniona, przygnębiona, a przez 2 dni niesamowicie bolał mnie brzuch. W moim przypadku dni poprzedzające okres po porodzie stały się… właściwie niezauważalne! Gdyby nie skrupulatnie prowadzony kalendarzyk, nie byłabym w stanie rozpoznać, że właśnie mam prawo mieć gorszy nastrój przez PMS. Niestety mój przypadek nie jest regułą. U niektórych kobiet miesiączka po porodzie jest znacznie bardziej bolesna, a poprzedzające ją dni zdecydowanie mniej przyjemne niż przed zajściem w ciążę.

Owulacja a pierwsza miesiączka po porodzie

Pierwszy okres po ciąży nie zawsze występuje wtedy, kiedy pierwsza owulacja. Zdarza się, że to jajeczkowanie jest pierwsze. Co to oznacza w praktyce? Że nie powinnaś traktować tego, kiedy wraca pierwszy okres po porodzie jako wyznacznika braku możliwości zajścia w ciążę. Teoretycznie mówi się, że karmienie piersią chroni przed ciążą. Niemniej tak wiele czynników może zaburzyć gospodarkę hormonalną, że pojawienie się miesiączki po ciąży lub jej brak nie powinien być przez ciebie traktowany jako synonim antykoncepcji.

Dowiedź się więcej o możliwości zajścia w ciążę podczas karmienia piersią >>>>