Etyka w szkole – temat kontrowersyjny od wielu lat. Zdania rodziców co do konieczności jego obecności w szkolnym rozkładzie zajęć są podzielone, podobnie jak klasy szkolne, w których część uczniów na etykę uczęszcza, a część spędza ten czas na szkolnym korytarzu. Czy etyka w szkole jest obowiązkowa? Na czym polegają zajęcia z niej? Czy ocena z etyki liczy się do średniej?
Czym jest etyka?
Etyka to jeden z dwóch nieobowiązkowych przedmiotów szkolnych, na które uczęszczanie dziecka jest dobrowolne. Etyka przez wiele osób jest utożsamiana z przedmiotem, jakim jest religia i poniekąd jest to słuszne podejście, ponieważ etyki bardzo często uczą katecheci lub księża. W tej sytuacji trudno o odrzucenie przez nich ich przekonań wynikających z nauczanego przez nich przedmiotu i ugruntowanego światopoglądu. Dlatego też lekcje etyki mogą być prowadzone w sposób nieodpowiadający osobom niewyznającym religii chrześcijańskiej.
Etyka to przedmiot mający za zadanie nauczenie dziecka różnicy pomiędzy dobrem a złem. Dyskutowane są na niej normy i zasady moralne, wartości wyznawane przez człowieka i ocena tego ostatniego, jako osoby funkcjonującej w społeczeństwie. Lekcja etyki ma również pomóc młodemu człowiekowi powiązać historię ludzkości z naszą przyszłością, zwrócić jego uwagę na spuściznę tysiącleci istnienia rodzaju ludzkiego.
Tematy podejmowane na etyce są dosyć kontrowersyjne. Wielu rodziców obawia się, że ich niewłaściwe omawianie negatywnie wpłynie na rozwój ich dziecka.
Etyka w szkole: czy jest obowiązkowa?
Etyka, podobnie, jak religia, to przedmiot, na zajęcia z którego uczeń chodzi dobrowolnie. Podstawą do uczestnictwa w nich jest pisemne oświadczenie rodziców lub opiekunów prawnych dziecka, w którym wyrażają oni swoje życzenie, by dziecko uczęszczało na etykę. W przypadku ucznia, który jest pełnoletni, oświadczenie to może być sporządzone i podpisane przez niego. Deklarację można w każdej chwili wycofać, a dziecko bez konsekwencji może wtedy przestać uczęszczać na zajęcia.
Oświadczenie to wymagane jest jedynie wtedy, gdy dziecko ma uczęszczać na lekcje etyki. Szkoła nie może domagać się oświadczenia, w którym rodzice deklarują, że ich dziecko na te zajęcia uczęszczać nie będzie.
Czy etyka wlicza się do średniej?
Etyka w szkole wlicza się do średniej. Dzieje się tak od roku 2016/2017. Zgodnie z ustawą, oceny z przedmiotu etyka i oceny z przedmiotu religia wpisywane są na świadectwo w następujący sposób:
- jako pozioma kreska, jeżeli uczeń nie uczęszczał na żadne z zajęć (bez żadnych dodatkowych adnotacji),
- jako ocena z religii albo z etyki, jeżeli uczeń uczęszczał na jedne z tych zajęć, bez wskazywania, z jakich zajęć jest to ocena,
- jako ocena z religii i ocenę z etyki, jeżeli uczeń uczęszczał zarówno na zajęcia z religii, jak i na zajęcia z etyki