LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu.

Tak się złożyło, że trafiłem dziś na artykuł, który może mi w tym pomóc. Alycia Zimmerman, nauczycielka matematyki z Nowego Jorku znalazła ciekawy sposób na wytłumaczenie uczniom ułamków oraz innych trudności matematycznych. Wykorzystuje do tego uwielbiane przez dzieci (i nie tylko) klocki LEGO. Niby proste, niby oczywiste. Przyznasz jednak, że jest to świetny pomysł. Według Alycii także bardzo skuteczny. Klocki LEGO stały się jej ulubioną pomocą naukową.

Nauka matematyki przez zabawę

Bardzo bym chciał, żeby moja córka trafiała na tak kreatywnych nauczycieli. To od nich w dużej mierze zależy czy dziecko polubi dany przedmiot czy nie. Jak widać, przeprowadzenie ciekawej lekcji nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Liczą się chęci i odrobina kreatywności.

Jak wykorzystać klocki LEGO do nauki matematyki?

Myślę, że poniższe obrazki Wam wystarczą, żeby zrozumieć ideę Alycii. We wspomnianym wyżej artykule znajdziecie także materiały do pobrania, które tłumaczą jak używać klocków przy konkretnych zagadnieniach matematycznych.

Nauka ułamków za pomocą klocków LEGO

Nauka ułamków na klockach LEGO

Musicie przyznać, że opanowanie ułamków tą metodą wydaje się bardzo proste:
Ułamki na klockach LEGO

matematyka-lego

Nauka potęgowania na klockach LEGO

Potęgowanie wydaje się równie intuicyjne:
Potęgi / Pole powierzchni

LEGO, a nauka muzyki

Patrząc na te zdjęcia zdałem sobie sprawę, że klocki LEGO można wykorzystać także do nauki muzyki. Dzięki nim łatwo będzie wyjaśnić wartości nut i metrum.

Znasz inne sposoby na ciekawą naukę matematyki? A może miałaś szczęście spotkać kreatywnego nauczyciela? Opowiedz nam o tym w komentarzu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo