Rodzice mogą oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na prądzie. To już ostatnie chwile na złożenie wniosku, nie zwlekaj!

W związku z rosnącymi cenami energii rząd postanowił wprowadzić w ubiegłym roku przepisy mające na celu ochronę odbiorców indywidualnych. Stawki za prąd na rok 2023 zostały zamrożone na poziomie z 2022. Preferencyjne warunki dotyczą jednak wyłącznie określonych limitów zużycia. Szczególnie zadowoleni mogą być rodzice, którzy mają szanse zyskać najwięcej, o ile spełnią wskazane warunki. Kto może liczyć na tańszy prąd? To już ostatnie chwile na dopełnienie formalności.

Tańszy prąd dla rodzin. Jakie warunki trzeba spełniać?

Pod koniec zeszłego roku wprowadzono specjalne prawo zamrażające ceny prądu na 2023 na poziomie z 2022, ale tylko do określonego limitu zużycia w skali roku. Dzięki przepisom Tarczy Solidarnościowej wszyscy odbiorcy indywidualni w Polsce korzystających z najpopularniejszych taryf G11 i G12 uniknęli negatywnych konsekwencji wyższych rachunków i mogą liczyć na tańszy prąd.

Przyjęta ustawa przewiduje trzy różne limity zużycia, uwzględniając indywidualne potrzeby odbiorców:

  • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2,6 tys. kWh rocznie do odbiorcy, który posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub zamieszkuje wspólnie z osobą posiadającą.
  • do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

W zdecydowanie najbardziej korzystnej sytuacji są zatem rodziny wielodzietne oraz osoby posiadające gospodarstwa rolne. Ustalając progi dla tych dwóch grób, wzięto pod uwagę ich zapotrzebowanie na energię elektryczną jest proporcjonalne większe. Według wyliczeń spółki PGE zamrożenie cen prądu pozwoli oszczędzić na rachunkach nawet od 2000 do 3000 zł w ciągu roku.

Zobacz: 300 plus dla seniora. Nowy dodatek ma ruszyć od 1 lipca. Kto go otrzyma?

Oszczędność na rachunków za energię

Kto i jak dokładnie może skorzystać z tego rozwiązania? Aby skorzystać z podwyższonych limitów, konieczne jest złożenie specjalnego oświadczenia w spółce energetycznej dostarczającej prąd. Do wniosku należy dołączyć skan Karty Dużej Rodziny wraz z numerem karty lub orzeczenie o niepełnosprawności. Szczegóły dotyczące formalności można sprawdzić na stronach internetowych firm energetycznych lub dzwoniąc na ich infolinię. Oświadczenie należy złożyć maksymalnie do 30 czerwca 2023.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo