800 plus na dziecko od czerwca 2023? Głosowanie nad ustawą możliwe już wkrótce! Trzeba złożyć wniosek, aby nie stracić pieniędzy

Wiadomość o planowanej podwyżce 500 plus pojawiła się dość niespodziewanie i ucieszyła większość rodziców pobierających świadczenie. Według początkowych zapowiedzi zmiana miałaby wejść w życie dopiero od stycznia 2024 roku, ale wiele wskazuje na to, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się dużo wcześniej. Ustawa podwyższająca dodatek jest już bowiem w Sejmie. 800 plus na dziecko wejdzie od czerwca 2023? Czy rodzice powinni złożyć wniosek o 800 plus?

Od kiedy będzie 800 plus na dzieci? Ustawa już w Sejmie

Temat waloryzacji rządowego programu 500 plus powracał w debacie publicznej regularnie na przestrzeni ostatnich miesięcy. Szczególnie często mówiono o tym w kontekście wysokiego poziomu inflacji. Zdaniem ekonomistów od momentu wprowadzenia świadczenie spadło na wartości nawet o 150-200 zł.

Mając na uwadze te wszystkie czynniki oraz jesienne wybory, na ostatniej konwencji programowej PiS z ust Jarosława Kaczyńskiego padła bardzo poważna deklaracja. Prezes partii zapowiedział, że od 1 stycznia świadczenie wzrośnie aż o 300 zł i 500 plus zamieni się w 800 plus.

Z okazji od razu postanowili skorzystać posłowie opozycji i już kilka dni później złożyli w Sejmie projekt ustawy zmieniającej tylko wysokość świadczenia już od 1 czerwca. W ten sposób posłowie postanowili sprawdzić wiarygodność obietnic składanych przez partię rządzącą. Dziennikarze portalu Sądeczanin.info stwierdzają, że w takiej sytuacji decyzję będzie podejmowała marszałek Sejmu. Ma do wyboru trzy opcje: może opóźnić głosowanie i przesunąć je na inny termin, poddać projekt pod głosowanie (najprawdopodobniej zostałby odrzucony przez sejmową większość) lub skierować projekt do prac w komisji na kilka miesięcy.

Nie wiadomo, jaką decyzję podejmie koalicja rządząca. Jednak według zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego PiS przygotuje swój własny projekt już wkrótce. Może nawet jeszcze w czerwcu trafi do konsultacji społecznych, a Sejm zajmie się nim po przerwie wakacyjnej. Jest więc całkiem możliwe, że ustawa zostanie przegłosowana jeszcze w tej kadencji, ale realna podwyżka wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2024.

Zobacz: Nowy bon turystyczny od czerwca 2023 będzie wynosił aż 1000 zł na dziecko?

800 plus na dziecko od czerwca 2023?Kiedy składać wniosek o 800 plus?

31 maja dobiega końca aktualny okres świadczeniowy. Rodzice, którzy chcą w dalszym ciągu pobierać świadczenie, muszą złożyć wniosek na kolejny okres (od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024). Wszystko wskazuje na to, że jeśli w międzyczasie w życie wejdzie nowelizacja ustawy podwyższająca 500 plus, beneficjenci otrzymają po prostu wyższe przelewy. Zmianie ma ulec bowiem wyłącznie wysokość świadczenia, a nie zasady i warunki jego przyznawania. Rodzice powinni jednak pamiętać, aby teraz złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy (o ile jeszcze tego nie zrobili), inaczej muszą się liczyć z przerwami w wypłatach.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo