Rodzicu, nie przegap tego terminu na złożenie wniosku! Inaczej zapłacisz krocie za energię

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to już ostatnie chwile, aby zagwarantować sobie niższe rachunki za energię elektryczną. Pod koniec miesiąca upływa ostateczny termin na złożenie wniosku i przedłużeniu preferencyjnych zasad naliczania opłat za prąd. O dopełnieniu formalności powinni pamiętać szczególnie rodzice. W przeciwnym razie ich rachunki mogą znacząco wzrosnąć. Gdzie i jak złożyć wniosek?

To już ostatnie chwile, aby złożyć wniosek i oszczędzić na prądzie!

Ze względu na pogłębiający się kryzys energetyczny i rosnące ceny energii, pod koniec ubiegłego roku rząd zdecydował się na zamrożenie stawek za prąd w 2023 na poziomie z 2022. Dzięki temu rozwiązaniu rachunki za prąd nie poszybowały w górę i Polacy mogli sporo zaoszczędzić.

Pojawił się jednak jeden warunek. Użytkownicy indywidualni korzystających z najpopularniejszych taryf G11 i G12 mogli liczyć na tańszą energię pod warunkiem, że nie przekroczą rocznego limitu zużycia wynoszącego 2000 kWh.

Z wyższych progów zużycia mogli skorzystać m.in. wielodzietne rodziny oraz osoby posiadające orzeczenie niepełnosprawności. Podwyższone limity wynoszą:

  • do 2,6 tys. kWh rocznie do odbiorcy, który posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub zamieszkuje wspólnie z osobą posiadającą.
  • do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Warunkiem skorzystania z podwyższonych limitów jest złożenie wniosku. Posiadacze Karty Dużej Rodziny, osoby prowadzące działalność rolniczą, a także osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności muszą dostarczyć specjalne oświadczenia do spółki energetycznej dostarczającej prąd. Ostateczny termin dostarczenia wniosku upływa 30 czerwca. Potem nie będzie już takiej możliwości.

Pozostałe gospodarstwa domowe, które nie spełniają warunków i nie obejmują ich podwyższone limity, nie muszą składać dodatkowych wniosków. Limit 2000 kWh obowiązuje wszystkich automatycznie.

Zobacz: Nowy bon turystyczny 2023/2024 może zastąpić 500 plus. Wiceminister komentuje szczegóły projektu

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Jak już wyżej wspomniano, oświadczenia należy dostarczyć do firmy, która odpowiada za dostarczanie energii do naszego domu lub mieszkania. Wzory dokumentów można odnaleźć na stronach internetowych poszczególnych dostawców. Konieczne może być dołączenie skanów: np. skanu KRD lub skanu orzeczenia o niepełnosprawności. Szczegółowe zasady składania wniosków znajdziemy również w serwisach internetowych danej spółki energetycznej lub dzwoniąc na infolinię. Ze względu na możliwe dodatkowe formalności, lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo