Nie wyciskaj torebki po herbacie. Tym błędem możesz nieświadomie sobie zaszkodzić

Niektórzy piją herbatę codziennie i o określonej godzinie. Podczas gdy jedni nie wyobrażają sobie bez niej śniadania, inni lubią napić się jej po południu, po pracy lub wieczorem, do kolacji. Okazuje się, że proces przygotowywania napoju, mimo że jest łatwy, może doprowadzić do problemu, jeśli nie zaniechasz jednej rzeczy.

Zazwyczaj zaparzając herbatę w saszetkach, wyciągamy ją z kubka po kilku minutach i wyżymamy nad naczyniem, by reszta cieczy mogła swobodnie spłynąć. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że te błąd, który może wpłynąć na zdrowie. W trosce o organizm warto czym prędzej zmienić nawyki.

Czy wyjmować torebkę z herbaty? Tak, ale nie wyciskaj jej palcami

Wyciskanie zaparzonej torebki nad kubkiem płynu jest częstą praktyką. Niektórzy tłumaczą to zwiększeniem aromatu napoju, a inni po prostu zostali tak nauczeni, dlatego nie przyszłoby im do głowy robić inaczej. Okazuje się, że efekt nie jest korzystny. Działanie zwiększa w herbacie ilość garbników, które zmieniają jej smak na bardziej gorzki lub kwaskowaty. Nie chodzi jednak tylko o zmianę smaku, ponieważ ten zależy od indywidualnych preferencji. Oprócz tego garbniki wpływają na żółcenie szkliwa zębów poprzez sporą ilość osadu. Niektórzy po wypiciu takiego napoju skarżą się też na bóle brzucha czy mdłości.

Nie każdy zwraca też uwagę na sam proces wyciągania torebki z kubka. Podczas gdy jedni posiłkują się łyżeczką, inni robią to gołymi palcami. Działanie zwiększa ilość bakterii w herbacie, które przenoszą się z rąk do płynu. Wypicie takiego napoju również może mieć nieoczekiwane konsekwencje.

Jak powinno się parzyć herbatę? Czas odgrywa kluczową rolę

Niektórzy zagotowują wodę w czajniku, zalewają torebkę herbaty w kubku, a później wyciągają saszetkę, dopiero gdy sobie o niej przypomną. Okazuje się, że prawidłowe parzenie herbaty zależy od czasu. Jeśli chcesz delikatnie aromatyczny napój, wyjmij saszetkę po 2-3 minutach. Jeśli preferujesz nieco mocniejszą herbatę, zrób to po 4-5 minutach. Herbatę ziołową warto z kolei parzyć przez 8-10 minut.

Co zrobić z torebką po herbacie? Nie wyrzucaj, wykorzystaj ponownie

Po zaparzeniu herbaty nie musisz wyrzucać torebki do śmieci. Możesz wykorzystać ją ponownie, a z niektórych zastosowań z pewnością nie zdajesz sobie sprawy. Zaparzona torebka po herbacie może ci się jeszcze przydać jako:

  • nawóz do roślin w ogrodzie i na balkonie;
  • odświeżacz powietrza;
  • pochłaniacz zapachów z lodówki;
  • odświeżacz do obuwia.

Sprawdź

Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka jest obchodzony 17 listopada. Z okazji tego święta każdego roku w wielu miastach w całej Polsce oraz na świecie organizowane są obchody obfitujące w szereg warsztatów, wykładów...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general