800 plus – do kiedy wniosek? Nie wszyscy rodzice dostaną pieniądze w styczniu. ZUS podaje terminy

Podwyżka świadczenia 500 plus to jedna z najważniejszych wyborczych obietnic PiS. Zmiana wysokości świadczenia zaplanowana została na styczeń 2024 roku, ale z opublikowanego projektu wynika, że nie wszyscy rodzice otrzymają pieniądze w tym terminie. 800 plus – do kiedy składać wniosek? I kiedy spodziewać się wypłat świadczenia?

800 plus – do kiedy składać wniosek?

Podczas ostatniej konwencji programowej PiS prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że kwota programu 500 plus zostanie zwaloryzowana i od stycznia 2024 będzie wynosić już 800 zł miesięcznie na dziecko. Opozycja, chcąc zweryfikować obietnicę, złożyła w Sejmie stosowny projekt w tej sprawie. Rządzący postanowili więc nie zwlekać i zadeklarowali, że zajmą się projektem jeszcze w tej kadencji.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy, która wprowadza podwyżkę 500 plus od stycznia. Wkrótce mają ruszyć konsultacje przedstawionych propozycji, a pod obrady Sejmu dokument trafi prawdopodobnie po wakacyjnej przerwie.

Z projektu wynika, że rodzice nie muszą składać żadnego dodatkowego wniosku, aby otrzymywać wyższe świadczenia. Wystarczy, że na dzień 1 stycznia 2024 będą mieli przyznane prawo do pobierania 500 plus, a automatycznie na ich konto trafi większa kwota.

Zobacz: Nowy bon turystyczny 2023/2024 może zastąpić 500 plus. Wiceminister komentuje szczegóły projektu

ZUS 800+. Nie wszyscy dostaną pieniądze w styczniu

W przedstawionym przez rząd projekcie można jednak znaleźć jedną zaskakującą informację, która może rozczarować rodziców. Okazuje się, że nie wszyscy beneficjenci programu otrzymają pieniądze w styczniu, od razu po wejściu w życie podwyżki. Według zapisów dokumentu wypłaty 800 plus dla wszystkich uprawnionych mają nastąpić maksymalnie do 29 lutego 2024 z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. 

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general