Sernik na zimno z galaretką zamiast żelatyny – jak go zrobić?

Sernik to jedno z najpopularniejszych i najbardziej lubianych ciast nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wariantów i rodzajów tego deseru jest mnóstwo, a co za tym idzie równie wiele znajdziemy przepisów na jego wykonanie. Do niektórych z nich z powodzeniem można wprowadzać własne modyfikacje – w serniku na zimno może się znaleźć galaretka zamiast żelatyny. Kluczową kwestią jest jednak użycie odpowiednich proporcji tak, aby masa na pewno się ścięła. Sernik na zimno z galaretką zamiast żelatyny – jak go zrobić?

Sernik na zimno z galaretką zamiast żelatyny

Każdy miłośnik sernika na zimno doskonale wie, że cały proces przygotowywania tego deseru nie może się obyć bez dodatku jakiejś substancji żelującej, która umożliwi odpowiednie ścięcie masy i jest gwarancją odpowiedniej konsystencji. Zazwyczaj autorzy przepisów sugerują użycie w tym celu żelatyny, ale niektórzy wprowadzają pewne własne modyfikacje i postanawiają zastąpić ją galaretką. Okazuje się, że jest to możliwe i da się stworzyć pyszny sernik na zimno z galaretką zamiast żelatyny – najważniejsze jest jednak właściwy dobór proporcji.

Galaretka – podobnie jak żelatyna – jest w stanie odpowiednio zagęścić masę, ściąć ciasto, a do tego – jak twierdzą zwolennicy tego składnika – sprawia, że sernik gładko i bezproblemowo się kroi. Ma również jeszcze jedną zasadniczą zaletę, której próżno szukać w przypadku tradycyjnej żelatyny, może nadać delikatnego posmaku – np. cytrynowego czy truskawkowego.

Na przeróżnych forach kulinarnych można wyczytać, że przed dodaniem galaretki do masy sernikowej najpierw rozpuszcza się ją oczywiście w gorącej wodzie. Co ważne jednak, osoby korzystające z tego rozwiązania zalecają zredukowanie jej ilości – tzn. powinno się użyć mniej wrzątku niż zazwyczaj do przygotowywania tradycyjnej galaretki.

Zobacz: Co zamiast mąki ziemniaczanej? Podpowiadamy, czym zastąpić mąkę ziemniaczaną

Ile galaretki zamiast żelatyny?

Niestety próżno szukać w internecie dokładnych proporcji, które byłyby uniwersalne dla wszystkich przepisów. Dużo zależy przede wszystkim od rodzaju użytego sera. Część użytkowników na forach kulinarnych sugeruje użycie jednej galaretki na około pół kilograma sera/twarogu. Po lekkim przestudzeniu rozpuszczonej w wodzie galaretki, należy delikatnie zmieszać ją z masą serową. Nieco inne proporcje można znaleźć w przypadku serka mascarpone, tutaj wskazuje się na konieczność użycia jednej galaretki na jeden serek mascarpone o pojemności 250 gram.

Sprawdź: Wyjątkowe życzenia wielkanocne religijne. Jak złożyć piękne życzenia bliskim?

Czym zastąpić żelatynę w serniku na zimno?

Pamiętajmy jednak, że galaretka to nie jest typowy zamiennik dla żelatyny, a już na pewno nie wegański. Większość galaretek również w swoim składzie zawiera pewne ilości żelatyny. Można ją jednak zastąpić kilkoma wegańskimi odpowiednikami. Jednym z nich jest np. agar-agar, czyli roślinny zamiennik pozyskiwany z glonów. Co istotne, ma również mało kalorii i nie ma smaku. Jeśli chodzi o proporcje, to 1 gram agaru odpowiada 5 gramom żelatyny.

Zamiast żelatyny do deserów i przetworów można zastosować także pektyny, które występują naturalnie m.in. w skórkach owoców cytrusowych.

Zobacz: Jak przechowywać sernik po upieczeniu? Czy sernik trzeba trzymać w lodówce?

Rodzice pytają o sernik na zimno z galaretką zamiast żelatyny

Czy żelatynę można zastąpić galaretką?

Można, trzeba jednak pamiętać o proporcjach. Galaretkę najpierw trzeba rozpuścić we wrzątku, ale należy użyć go nieco mniej niż w przypadku przygotowywania galaretki tradycyjnie.

Ile galaretek na 1 kg sera?

Większość osób stosujących tę metodę zaleca użycie dwóch galaretek na 1 kg sera.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo