Składanie serwetek papierowych nie tylko dla dzieci

Pięknie przystrojony stół potrafi całkowicie zmienić charakter wnętrza i wprowadzić w domu wyjątkowy klimat. Oczywiście do przyozdobienia stołu można wykorzystać kwiaty, stroiki czy świece. Sposobów na dekorację jest wiele, a jednym z najprostszych i najtańszych z nich jest użycie serwetek, które można składać na wiele sposobów. Serwetki możesz wykorzystać w dowolny sposób: zrobić z nich kieszonkę na sztućce, ułożyć pod talerzem lub złożyć w najróżniejsze kształty. Pięknie ozdobiony stół na pewno sprawi, że Twoi goście poczują się wyjątkowo, a odświętny obiad czy kolacja będą jeszcze przyjemniejsze. Zobacz jakie serwetki najlepiej wybrać i jak je wykorzystać, żeby świąteczny stół wyglądał niepowtarzalnie!

Jakie serwetki wybrać?

Przede wszystkim należy zdecydować czy kupić serwetki materiałowe czy papierowe. Te drugie są oczywiście tańsze, nie wymagają prasowania ani prania, ale są także mniej eleganckie. Jeśli zdecydujesz się na papierowe serwetki, wybierz grubsze, ponieważ będzie je łatwiej złożyć i będą wyglądały schludniej.

Serwetki materiałowe, na przykład lniane lub bawełniane, będą bardziej odpowiednie na uroczyste okazje, ponieważ wyglądają odświętnie i elegancko. Używając takich serwetek, przed rozpoczęciem składania musisz się upewnić, że są one dokładnie wyprane i starannie wyprasowane, ponieważ tylko wtedy można osiągnąć oczekiwany efekt. Najczęściej spotykane i najlepsze do składania będą serwetki kwadratowe o wymiarach 30×30 cm albo 60×60 cm.

Oprócz wyboru materiału, z którego wykonane są serwetki, ważny jest również wybór koloru. Możesz zdecydować się na taki kolor, który będzie podobny do koloru obrusa i pozostałych dodatków albo taki, który będzie jednak kontrastował z resztą wystroju. Przemyśl też, czy lepsze będą serwetki gładkie czy te wzorzyste. Pamiętaj, że wybierając bogato zdobione serwetki, lepiej zdecydować się na ułożenie ich w prosty sposób, tak aby nie sprawiały wrażenia zbyt dużego przepychu. Gładkie, jednokolorowe, niezdobione serwetki możesz ułożyć w bardziej wymyślne kształty, ponieważ wzory nie będą odwracały uwagi od sposobu ich ułożenia.

Oprócz serwetek, możesz kupić ozdobne wstążki, rafię albo rośliny, którymi wzbogacisz dekorację stołu.

Składanie serwetek: kieszonka na sztućce

Zrobienie z serwetek kieszonek na sztućce to jeden z najprostszych sposobów na sprawienie, żeby stół wyglądał bardziej elegancko i odświętnie. Kieszonkę na sztućce zrobisz w zaledwie kilka chwil, więc nawet jeśli zapomnisz o innym ozdobieniu stołu, będziesz mogła zrobić to w ostatniej chwili. Składanie zacznij od wygładzenia serwetki, a następnie złóż ją na pół, tak aby powstał prostokąt. Później złóż serwetkę jeszcze raz na pół, jednak tym razem z drugiej strony, żeby otrzymać kwadrat. Dwie warstwy tkaniny zagnij do dołu, tak żeby została tylko jedna warstwa materiału. Ponownie odwróć serwetkę, boczne brzegi załóż jeden za drugi i gotowe! Wystarczy włożyć w kieszonkę komplet sztućców i można kłaść ozdobę na stół.

Jeśli nie chcesz składać serwetek, możesz przewiązać je wstążeczką lub użyć specjalnego pierścienia, a w środek włożyć sztućce. Serwetka zwinięta w rulon przewiązany piękną wstążką będzie wyglądała równie efektownie, co składana koperta. Wygląd takiego rulonu możesz dodatkowo urozmaicić ozdabiając go sosnową gałązką.

Składanie serwetek: ciekawe wzory

Doskonałym sposobem na ozdobienie stołu jest położenie złożonych serwetek na talerzach gości, aby podczas posiłku mogli je wykorzystać do wytarcia dłoni czy ust. Możesz oczywiście umieścić serwetki pod każdym talerzem, jednak będą wyglądały znacznie ciekawiej, jeśli ułożysz z nich jakiś kształt i umieścisz je na talerzach. Możesz złożyć serwetkę na przykład na kształt motyla – wystarczy, że najpierw złożysz serwetkę w harmonijkę, przewiążesz ją na środku ozdobną tasiemką, a następnie rozłożysz jej brzegi.

Na romantyczną kolację lub jeśli po prostu chcesz ozdobić stół w jakiś inny sposób, niż geometrycznymi wzorami, złóż serwetki w kształt róży. Do tego celu wybierz serwetki w odcieniach czerwieni, różu, ale możesz też zdecydować się na bardziej oryginalne kolory, a nawet wzorzyste serwetki. Na początku złóż serwetkę na pół, tak aby otrzymać trójkąt. Kolejnym krokiem jest złożenie trójkąta w harmonijkę (zacznij składać od najdłuższej krawędzi serwetki). Po złożeniu w harmonijkę, należy zwinąć serwetkę w rulon, a następnie przypiąć koniec szpilką albo skleić kropelką kleju, tak żeby rulon się nie rozwinął. Aby róża wyglądała jeszcze piękniej, możesz ją ozdobić zielonymi gałązkami albo wstążką.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo