Regeneracja macicy po łyżeczkowaniu

Regeneracja macicy po łyżeczkowaniu trwa zazwyczaj około pięciu dni. Chociaż sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, to jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów ginekologicznych. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w obrębie endometrium oraz zniwelowanie tych już zdiagnozowanych. Podpowiadamy, czym jest abrazja, jakie są zalecenia do jej wykonania, czy może wiązać się z powikłaniami oraz do jakich zaleceń powinny się stosować pacjentki po badaniu.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Regeneracja macicy po łyżeczkowaniu trwa około 5 dni.
  • Po zabiegu łyżeczkowania zaleca się wziąć urlop na jeden lub dwa dni.

Łyżeczkowanie macicy po porodzie – na czym polega ten zabieg i kiedy się go wykonuje?

Łyżeczkowanie macicy inaczej określane jest mianem „abrazji” lub po prostu „czyszczenia macicy”. Polega na usunięciu narzędziem o budowie zbliżonej do łyżeczki chorych tkanek macicy. To zabieg, który wykonuje się w celach leczniczych oraz diagnostycznych. Cele diagnostyczne służą pobieraniu tkanek z wnętrza macicy do dalszych badań. W ten sposób diagnozuje się na przykład nowotwory. Wskazaniami leczniczymi do łyżeczkowania są:

  1. poród – zwłaszcza, kiedy zachodzi podejrzenie, że łożysko nie oddzieliło się w sposób prawidłowy;
  2. poronienie – abrazję wykonuje się, kiedy po utracie dziecka w macicy pozostały resztki po poronieniu;
  3. menopauza – łyżeczkowanie macicy po menopauzie jest wskazane, kiedy w dalszym ciągu występują cykliczne krwawienia z dróg rodnych;
  4. nieprawidłowe miesiączkowanie – szczególnie, kiedy miesiączki są mocno nieregularne i obfite;
  5. pogrubienie warstwy endometrium;
  6. polipy macicy;
  7. podejrzenie chorób nowotworowych w macicy;
  8. diagnostyka niepłodności.

Zabieg łyżeczkowania wykonuje się przy pełnym znieczuleniu i jedynie w jednostkach szpitalnych. Trwa on kilkanaście minut, a pacjentka jeszcze tego samego dnia może wyjść do domu. Jedynym zaleceniem jest konieczność pozostawania na czczo przed wykonaniem zabiegu.

Zabieg polega na znieczuleniu pacjentki, a następnie wprowadzeniu do jej pochwy wziernika oraz założeniu na szyjkę macicy kulociągów ginekologicznych stabilizujących macicę podczas wykonywania zabiegu. Kolejno przez rozszerzoną szyjkę macicy wprowadza się łyżeczkę chirurgiczną („skrobaczkę”) służącą do oczyszczania wnętrza macicy.

Zobacz też: Łyżeczkowanie macicy [po porodzie, cesarce, przy endometriozie, polipach i mięśniakach]

Łyżeczkowanie macicy – przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Podstawowym i logicznym przeciwwskazaniem dla wykonania zabiegu łyżeczkowania macicy jest rozwijająca się w niej ciąża. Z tego względu każdą ingerencję chirurgiczną poprzedza się wykonaniem testu ciążowego z krwi pacjentki. Dodatkowo nie powinno się wykonywać zabiegu podczas występowania w organizmie kobiety ostrych stanów zapalnych dróg rodnych o nieprawidłowych upławach.

Sprawdź: Kiedy jest konieczne łyżeczkowanie macicy?

Jak długo oczyszcza się macica po łyżeczkowaniu?

Regeneracja macicy po łyżeczkowaniu jest procesem indywidualnym. Nie istnieje jeden termin, kiedy to wszystkie pacjentki dochodzą do pełni sił. Statystyki wskazują jednak, iż sama regeneracja endometrium trwa około pięciu dni. Pierwsze dwa zaleca się spędzić w domu i w tym czasie unikać wzmożonej aktywności fizycznej. Duża część pacjentek skarży się na krwawienia z dróg rodnych trwające ponad tydzień. Zaleca się, aby po łyżeczkowaniu na skutek poronienia odczekać około trzech miesięcy ze staraniami o kolejną ciążę. Należy stosować się do tych zaleceń pomimo, iż miesiączka po łyżeczkowaniu macicy może nastąpić zdecydowanie wcześniej, ponieważ już w ciągu dwóch do czterech tygodni po zabiegu.

Zobacz też: Ciąża obumarła – objawy, przyczyny. Po czym poznać że ciąża obumarła?

Regeneracja macicy po łyżeczkowaniu – zalecenia po zabiegu

Chociaż sam zabieg łyżeczkowania macicy przebiega przy znieczuleniu ogólnym, a więc jest całkowicie bezbolesny, to po powrocie do domu pacjentka może odczuwać szereg przykrych dolegliwości:

  1. krwawienia i plamienia po łyżeczkowaniu macicy – stanowczo nie poleca się stosowania tamponów w celu zatamowania krwawień, należy używać wkładek higienicznych, a przy silniejszych krwawieniach – podpasek; 
  2. ból jajników po łyżeczkowaniu macicy;
  3. bóle brzucha po łyżeczkowaniu macicy – szczególnie dokuczliwe są bóle w okolicach podbrzusza.

Często bóle brzucha są na tyle silne, że kobieta odczuwa je w postaci przypominającej ból kręgosłupa po łyżeczkowaniu macicy. Z uwagi na powyższe niedogodności zaleca się, aby po abrazji skorzystać z jedno- lub dwudniowego urlopu w pracy.

Warto również wspomnieć, że przez pierwsze trzy dni następujące bezpośrednio po zabiegu odradza się współżycie. Zasadniczo seksu nie powinno się uprawiać aż dolegliwości bólowe nie ustąpią całkowicie.

Pełna regeneracja macicy po łyżeczkowaniu ma miejsce już po około pięciu dniach od zakończenia zabiegu. Dzieje się tak dzięki lekom, które ginekolog podaje pacjentce po zakończeniu badania. Mają one na celu przyspieszenie obkurczania się endometrium oraz wznowienie jego pierwotnych i prawidłowych funkcji.

Zobacz też: Łożysko przodujące w ciąży [OBJAWY, ZALECENIA, LECZENIE]

Powikłania po łyżeczkowaniu macicy

Powikłania po łyżeczkowaniu macicy są główną przyczyną obaw pacjentek i powodem rezygnacji z zabiegu. Statystyki wskazują jednak, że do zdarzeń niepożądanych po zabiegu dochodzi niezwykle rzadko. Ryzyko jest zatem niewspółmiernie niskie w stosunku do korzyści, jakie niesie ze sobą wczesna diagnostyka chorób macicy lub też powikłania po niecałkowitym jej oczyszczeniu drogą fizjologiczną. Należy jednak mieć świadomość, iż w trakcie oraz po zabiegu może dojść do:

  1. przebicia ściany macicy łyżeczką chirurgiczną;
  2. dostania się do macicy zarazków oraz drobnoustrojów powodujących wystąpienie zakażeń w obrębie organu;
  3. krwawienia z jamy macicy po przeprowadzonym badaniu;
  4. zespołu Ashermana, a więc dojścia do zrostów wewnątrz jamy macicy, które powstają na skutek wystąpienia urazów mechanicznych w błonie śluzowej narządu.

Zobacz też: Powikłania po cesarce

Rodzice pytają o regenerację macicy po łyżeczkowaniu:

Kiedy możliwe jest współżycie po łyżeczkowani macicy?

Chociaż część pacjentek decyduje się na współżycie z partnerem jeszcze tego samego dnia, którego odbyła się ingerencja chirurgiczna, to lekarze zalecają, aby z seksem wstrzymać się minimum trzy dni po zabiegu. Tyle czasu endometrium potrzebuje, aby zakończyć pewne procesy regeneracyjne, które pozwolą na bezbolesne współżycie. Pełna regeneracja macicy po łyżeczkowaniu trwa około pięciu dni, a uprawianie seksu w celu zajścia w ciążę po poronieniu można rozpocząć po upływie około trzech miesięcy po łyżeczkowaniu.

Dodaj komentarz

Mama, Zdrowie rodziców

Endometrioza: choroba, która dotyka co 5 z nas!

Endometrioza, czyli gruczolistość macicy, to choroba polegająca na pojawianiu się elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jest to przewlekłe schorzenie, ciężkie do wyleczenia. Poznaj różne objawy endometriozy oraz sposoby...

Czytaj dalej →
Mama, Zdrowie rodziców

Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy to jedna z tych rzeczy, których wystąpienia po porodzie obawiają się przyszłe mamy. Obok strachu o rozstępy, wiotką skórę na brzuchu czy nietrzymanie moczu, należą do grupy przypadłości, których kobiety boją...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców

Jak wyczuć guza w piersiach?

…czyli wszystko co musisz wiedzieć o samobadaniu piersi Nowotwór piersi, czyli nowotwór gruczołu sutkowego, jest jednym z częściej spotykanych u kobiet nowotworów. Mimo tego, że występuje często, wczesne wykrycie i...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Hormony, Badania

Prolaktyna: kto powinien zbadać jej poziom?

Prolaktyna jest hormonem produkowanym w przysadce mózgowej. W organizmie człowieka spełnia szereg istotnych funkcji – reguluje pracę układu rozrodczego, laktację oraz nastrój. Zaburzenia związane z jej poziomem są przyczyną poważnych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo