Ferie 2022 mają wyglądać inaczej niż poprzednie. “Będą korzystne dla dzieci”

Minionych ferii zimowych 2021 raczej nikt nie będzie dobrze wspominał. Ze względu na szalejącą pandemię koronawirusa nie tylko nie można było podróżować, ale z powodu lockdownu uczniowie mogli spędzać czas wyłącznie w domu. Nadchodzące ferie 2022 mają już jednak wyglądać zupełnie inaczej. Mają być korzystniejsze dla wszystkich zainteresowanych. Kiedy są ferie 2022? Sprawdź terminy.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ferie zimowe 2022 będą wyglądały inaczej niż w poprzednim roku. MEiN postanowił wrócić do wcześniejszych zasad i podzielić przerwę na cztery różne terminy w zależności od województwa.
  • Pierwsi uczniowie rozpoczną przerwę już 17 stycznia, a ostatni dopiero 14 lutego.
  • W okresie ferii 2022 będzie można jeszcze wykorzystać bon turystyczny, który straci ważność dopiero w marcu.

Ferie 2022 będą wyglądać inaczej niż w poprzednim roku

Terminy ferii zimowych 2022 zostały ustalone i zatwierdzone przez ministerstwo edukacji jeszcze przed rozpoczęciem obecnego roku szkolnego. W kalendarzu szkolnym 2021/2022 zaszły spore zmiany względem poprzedniego roku. Jak dobrze pamiętamy z powodu pandemii i ogromnej liczby zachorowań w 2021 roku rząd podjął decyzję o ustaleniu wspólnego terminu ferii dla wszystkich województw. Decyzja uzasadniono jako konieczną w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Przyjęte w 2021 rozwiązanie nie przypadło jednak do gustu głównym zainteresowanym. Swoje niezadowolenie wyrażali zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, którzy musieli zmieniać swoje zimowe plany urlopowe. Szczególne oburzenie decyzja ta wywołała wśród przedstawicieli branży turystycznej, ponieważ to właśnie oni szczególnie ucierpieli nie tylko w wyniku tej zamiany, lecz także w efekcie długotrwałego lockdownu i braku dochodów.

Sprawdź: Dlaczego uczniowie nie odpoczną w dni wolne w listopadzie 2021? 

Według zapowiedzi ministra Czarnka w roku 2022 ferie mają już wyglądać inaczej. W jego ocenie będą “korzystniejsze dla dzieci, rodziców i branży turystycznej”. Wszystko wskazuje bowiem na to, że powrócimy do wcześniej obowiązujących zasad, czyli do standardowego podziału na cztery różne terminy dla konkretnych województw.

Ferie zimowe 2022 – terminy

Terminy ferii zimowych 2022 można odnaleźć w opublikowanym w serwisie rządowym MEiN kalendarzu roku szkolnego 2021/2022. Wynika z niego, że pierwsi uczniowie rozpoczną przerwę już 17 stycznia, a ostatni 14 lutego. Standardowo ferii dla wszystkich uczniów potrwają równo dwa tygodnie. Jako pierwsze na odpoczynek udadzą się dzieci z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, następni będą uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Regiony: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie rozpoczną przerwę jako trzeci. W ostatnim terminie zamkną się szkoły w województwach: śląskim, lubelskim, łódzkim, podkarpackim i pomorskim.

Zobacz: Dziecko na kwarantannie 2021 – co z rodzicami? Jak wygląda opieka?

Ferie zimowe 2022 – terminy

  • 17 – 30 stycznia 2022 r. — województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
  • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r. — województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 31 stycznia – 13 lutego 2022 r. — województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 14 – 27 lutego 2022 r. — województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Zobacz: Dni wolne od szkoły 2021/2022: Jak wygląda kalendarz tego roku szkolnego? 

Ferie zimowe – bon turystyczny

Warto również pamiętać, że wciąż można skorzystać z dodatkowego świadczenia rodzinnego zwanego bonem turystycznym. Zgodnie z zapewnieniami będzie on ważny jeszcze do marca 2022 roku, a zatem obejmie także okres ferii zimowych. Bon przysługuje na każde dziecko i wynosi 500 złotych. Można nim opłacić usługi hotelowe lub usługi biura turystycznego, czyli np. obozy lub wycieczki dla dzieci. Rodzic może odnaleźć bon turystyczny na swoim koncie po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę o nazwie “Bon turystyczny” i dokonać aktywacji. Następnie otrzymuje się kod płatności, po podaniu którego możemy regulować należności za usługi turystyczne.

Zobacz: Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo