Startują szczepienia dzieci od 5 do 11 lat! Jak zarejestrować dziecko?

Oficjalnie rusza akcja szczepień przeciwko Covid-19 dzieci od 5. roku życia. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia, e-skierowania są automatycznie wystawiane już od dwóch dni i można je znaleźć na IKP. Dzisiaj natomiast według zapowiedzi miały ruszyć zapisy. Jak przebiega rejestracja na szczepienia dzieci od 5 do 11 lat? Gdzie można zarejestrować dziecko?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od 12 grudnia automatycznie wystawiane są skierowania na szczepienie przeciwko Covid-19 dzieci w wieku 5-11 lat.
  • 14 grudnia rusza rejestracja dla najmłodszych dzieci.
  • Dzieci od 5 do 11 lat można zapisywać na szczepienie na 4 sposoby: telefon na infolinię 989, telefon do konkretnego punktu szczepień, wiadomość SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333 oraz za pośrednictwem strony internetowej pacjent.gov.pl.

Szczepienia dzieci od 5 do 11 lat przeciw Covid-19

Pod koniec listopada Europejska Agencja Leków, a za nią także Komisja Europejska wydały zgodę na dopuszczenie szczepień przeciwko Covid-19 w przedziale wiekowym 5-11 lat. Zgoda tych instytucji oznacza, że we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej można rozpocząć stosowanie preparatu wśród najmłodszych dzieci. To bardzo dobra wiadomość, dla wszystkich rodziców, którzy z niecierpliwością czekali, aby zapewnić ochronę przed zakażeniem swoim pociechom.

Po rozstrzygnięciach europejskich instytucji, kwestią czasu było pojawienie się pierwszych decyzji polskiego resortu zdrowia. Początkowo nie było jednak wiadomo dokładnie, kiedy akcja szczepień będzie mogła się rozpocząć. Wszystko zależało od producenta i terminów dostaw. Okazuje się, że dystrybucja preparatów przebiega sprawnie, ponieważ pierwsze dawki mają trafić do punktów szczepień już w najbliższych dniach. Skierowania natomiast – według informacji MZ – już od 12 grudnia można znaleźć w systemie, na IKP.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów osoby w wieku 5-11 lat otrzymają dziecięcą dawkę szczepionki Pfizer BioNTech. Podobnie jednak jak w przypadków starszych dostaną preparat w cyklu dwudawkowym, z trzytygodniową przerwą między nimi. “O kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat i 12-15 lat decyduje każdorazowo lekarz“.

Szczepienie przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień u osób w wieku 5-11 lat będzie wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku w dawce pediatrycznej – 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml z ampułki 10 dawkowej).

Sprawdź: Nauczanie zdalne grudzień 2021: Co ze szkołami po 9 stycznia? Czy uczniowie powrócą do zajęć stacjonarnych?

Skierowanie na szczepienie dzieci

Według informacji zamieszczonych w serwisie gov.pl przez Ministerstwo Zdrowia skierowania na szczepienia dzieci od 5 do 11 roku życia są automatycznie wystawiane od 12 grudnia 2021. Prawdopodobnie można to sprawdzić po zalogowaniu się za pomocą profilu zaufanego na Internetowe Konto Pacjenta rodzica. Dostęp do IKP dziecka ma ten rodzic lub opiekun, który zgłosił pociechę do ubezpieczenia. Aby upewnić się, czy nasze dziecko automatycznie otrzymało e-skierowanie, najlepiej skontaktować się z całodobową infolinią pod numerem 989. Jeśli w systemie brak e-skierowania, “lekarz w punkcie szczepień może je wystawić pod warunkiem, że dziecko skończyło 5 lat”.

Zobacz: Nauka zdalna dla niezaszczepionych? Nowe zasady w szkołach!

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie?

Jeśli dziecko ma już oficjalnie wystawione e-skierowanie na szczepienie, można je zarejestrować na konkretny termin podania preparatu. Rejestracja jest możliwa od 14 grudnia 2021 roku, a pierwsze dawki dzieci będą mogły otrzymać prawdopodobnie już od 16 grudnia. Dostępne są 4 możliwe sposoby, aby zapisać dziecko na szczepienie.

Rejestracja na szczepienie dzieci 5-11 lat:

  • Telefon na infolinię 989 – do zapisania wystarczy numer PESEL dziecka; po podaniu numeru telefonu, otrzymają potwierdzenie terminu w wiadomości SMS.
  • Kontakt z wybranym punktem szczepień (wykaz numerów można znaleźć na stronie gov.pl) – na stronie gov.pl można odnaleźć konkretny punkt szczepień w okolicy i zadzwonić do niego bezpośrednio, aby zapisać dziecko.
  • Za pomocą strony internetowej pacjent.gov.pl – “dziecko możesz zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego”. Jeśli wybierzemy opcję z Profilem Zaufanym, wystarczy się zalogować i wybrać z listy punkt i termin. Natomiast w przypadku “szybkiej rejestracji” należy podać nazwisko, numer PESEL dziecka oraz numeru telefonu rodzica, na który zostanie wysłany kod niezbędny do rejestracji.
  • Wysłanie SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333 – w odpowiedzi otrzymamy wiadomość z prośbą o podanie numeru PESEL dziecka i kodu pocztowego; następnie system zaproponuje dostępne terminy w punktach szczepień w najbliższej okolicy.

Sprawdź: Kwarantanna dziecka – Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Rodzice pytają o szczepienia dzieci od 5 do 11 lat

Od kiedy skierowania dla dzieci?

E-skierowania na szczepienia dla dzieci od 5 do 11 lat są wystawiane automatycznie przez system między 12 a 13 grudnia.

Gdzie zarejestrować dziecko na szczepienie?

Dziecko można zarejstrować na szczepienie za pomocą 4 metod: telefon na infolinię 989, telefon do konkretnego punktu szczepień, wiadomość SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333 oraz za pośrednictwem strony internetowej pacjent.gov.pl.

Źródła:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo