Pas poporodowy: Jaki pas poporodowy wybrać?

Czy warto stosować pas poporodowy? Kiedy można go założyć i jaki wybrać – na te i inne pytania dotyczące pasów poporodowych odpowiemy w tym artykule. Jesteś w ciąży? Zapraszamy do lektury.

Pas poporodowy: po co?

W czasie ciąży ciało kobiety przechodzi szereg zmian, które przystosowują je do noszenia i wzrostu dziecka w jego wnętrzu, a następnie do porodu. Zmian tych najwięcej zachodzi w okolicach brzucha. Rozciąga się skóra na nim, podobnie jak jego mięśnie. Pas poporodowy ma za zadanie wzmocnić rozciągnięte powłoki brzuszne, a także ściągnąć skórę, dzięki czemu szybciej dojdzie ona do siebie. Pas wzmacnia mięśnie brzucha i wedle producentów przyspiesza ich regenerację.

Pas poporodowy wymusza również zachowanie poprawnej postawy. Usztywnia bowiem dolny odcinek kręgosłupa, dzięki czemu łatwiej zachować wyprostowaną sylwetkę.

Pas poporodowy: opinie

Pasy cieszą się bardzo dobrymi opiniami ich użytkowniczek. Pas – czy też gorset poporodowy – ma za zadanie wyszczuplić wizualnie kobiece ciało w okolicach brzucha. Działa dokładnie na tej samej zasadzie, co bielizna korygująco-wyszczuplająca. Pas sprawia, że talia wydaje się węższa, wałeczki stają się niewidoczne, a obwód na wysokości pępka wyraźnie się zmniejsza. Łatwiej można dopiąć się w ubraniach sprzed ciąży, dzięki czemu wzrasta poziom samooceny i samopoczucia.

Kiedy założyć pas poporodowy po porodzie naturalnym i cesarce?

Decyzja o zakładaniu pasa poporodowego powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Oceni on czy pas jest potrzebny i czy ciało kobiety jest gotowe na jego noszenie. Pasa nie powinno się bowiem zakładać wcześniej niż dwa tygodnie po porodzie siłami natury. W przypadku cesarskiego cięcia termin założenia pasa powinien zostać ustalony przez lekarza.

Porównaj: Ceny pasów poporodowych >>

Jaki pas poporodowy wybrać?

Wybór pasów poporodowych jest bardzo duży. Dostępne są zakładane od góry lub przez nogi, a także zapinane na rzepy, haftki czy nawet na suwak. Ważne jest, by pas był wykonany z naturalnych materiałów, które nie podrażnią skóry, a także pozwolą na swobodną cyrkulację powietrza. Sztuczne tkaniny mogą wywołać uczucie pieczenia i swędzenia oraz sprawią, że skóra pod nimi będzie się nadmiernie pocić.

Czy warto stosować poporodowy pas?

O ile użytkowniczki pasów są nimi zachwycone – w końcu sprawiają one, że figura wygląda o wiele lepiej, to specjaliści są dosyć sceptyczni. Według wielu lekarzy pasy poporodowe to droga na skróty. Organizm powinien mieć czas, by samodzielnie dojść do siebie.

Producenci pasów zapewniają, że dzięki ich produktom wzmocnią się mięśnie brzucha, tymczasem może dojść do odwrotnej sytuacji – mięśnie się rozleniwią i zamiast wzmocnić – osłabną. W dodatku pas działa jak gorset – ściska ciało. Narządy wewnętrze się przemieszczają, pas może utrudniać oddychanie. Zbyt długo noszony pas poporodowy może doprowadzić do obniżenia się narządów rodnych, a także do problemów z pęcherzem.

[zdjęcie główne: kolaż Nokaut]

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo