Te 5 rzeczy warto zrobić przed porodem!

Przyjście na świat dziecka jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego rodzica. Ze względu na wagę tego wydarzenia, trudy porodu oraz zmiany, które on wprowadzi rodzice, a przede wszystkim przyszłe mamy, powinny się do niego odpowiednio przygotować. Istnieje kilka rzeczy, które należy i warto zrobić przed porodem. Nie są to oczywiście rzeczy obowiązkowe, jednak jak się Państwo przekonają, mogą znacznie ułatwić poród oraz wpłynąć na komfort psychiczny i fizyczny przyszłej mamy oraz dziecka.

Lewatywa przed porodem

Lewatywa to jeden z bardziej nieprzyjemnych zabiegów medycznych. Zabieg ten polega na oczyszczeniu jelita grubego poprzez wprowadzenie do odbytu cewnika, a przez niego płynu, który ma na celu oczyścić jelito z zalegającego tam kału. Niegdyś lewatywa przed porodem była procedurą obowiązkową, przez którą przechodziły wszystkie kobiety przed rozwiązaniem. Dzisiaj jest to kwestia dowolna, zwykle zalecana przez lekarzy, jednakże jej wykonanie zależne jest wyłącznie od zgody pacjentki.

Oprócz naturalnego minusa, polegającego na całokształcie zabiegu, lewatywa przed porodem ma wiele plusów. Przede wszystkim oczyszczenie jelit przed porodem zwiększa komfort pacjentki w trakcie rozwiązania. Po drugie, dzięki temu zabiegowi pacjentki unikają mimowolnego wypróżnienia w trakcie akcji porodowej, które zawsze bywa powodem do stresu. Warunki higieniczne, w jakich rodzi się dziecko są po lewatywie o wiele lepsze, bowiem noworodek w pierwszych chwilach swego życia unika styczności z bakteriami zawartymi w kale, co zmniejsza ryzyko infekcji.

To nie jedyne plusy lewatywy przed porodem. Wykonanie tego zabiegu zmniejsza ryzyko otwarcia się rany poporodowej podczas pierwszej wizyty w toalecie po rozwiązaniu. Ponadto istnieją przesłanki mówiące, że u kobiet, u których przeprowadzono lewatywę przed porodem, sama akcja porodowa przebiega znacznie szybciej. Jak widać, zalet tego zabiegu jest bardzo dużo, jednakże decyzja czy poddać się tej procedurze zależy wyłącznie od przyszłych matek.

Ćwiczenia przed porodem

Przyszłe mamy są coraz bardziej świadome i coraz więcej z nich jest aktywnych fizycznie przez całą ciążę. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, skonsultowane z lekarzem, pomagają utrzymać dobrą kondycję w trakcie ciąży. Wpływają też na szybkość powrotu do dawnej sylwetki i formy po porodzie. Mają też bardzo dobry wpływ na sam poród.

Tuż przed porodem warto jednak wprowadzić specjalne ćwiczenia, które mogą ułatwić i przyspieszyć akcję porodową. Są to przede wszystkim ćwiczenia rozciągające, wzmacniające mięśnie dna miednicy oraz ćwiczenia, pozwalające trenować oddech.

Do pierwszej grupy tych ćwiczeń należą takie czynności jak: wykonywanie tak zwanego kociego grzbietu, polegające na uklęknięciu i oparciu rąk na podłodze w linii pod ramionami i kolejno – razem z wdechem – zaokrągleniu pleców w wypukły łuk, a następnie – z wydechem – opuszczenie pleców do pozycji wklęsłej przy jednoczesnym odchyleniu podbródka w górę. Inne rozciągające ćwiczenia zalecane przed porodem to tzw. rozciąganie dna miednicy, czyli siad „po turecku” ze złączonymi stopami i uciskanie dłońmi wewnętrznej strony kolan, tak by odchylały się one w kierunku podłogi.

Bardzo ważne są również ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, do grupy których zalicza się ćwiczenie mięśni Kegla. Ćwiczenia te polegają na zaciskaniu mięśni krocza na kilka sekund i poluzowaniu zacisku. Czynność tę należy powtórzyć około 5 razy w 3 seriach, nawet w ciągu całego dnia. Ostatnie, bardzo ważne ćwiczenia to trening oddechowy, który może płynąć pozytywnie na tego rodzaju pracę organizmu podczas porodu. Ćwiczenia oddechowe polegają na powolnym wciąganiu nosem powietrza, sprowadzania go do dołu brzucha, a następnie wypuszczania powoli ustami.

Zważywszy na to, że opisane ćwiczenia przed porodem są bardzo proste, zaskakujące jest, że ich wykonywanie może mieć zbawienny wpływ na przebieg akcji porodowej.

Masaż krocza przed porodem

Oprócz specjalnych ćwiczeń, przygotowujących ciało do porodu, od około 34 tygodnia ciąży, kobiety powinny wykonywać masaż krocza. Do masażu krocza przed porodem niezbędna jest oliwka, najlepiej zawierająca witaminę E. Jeżeli ciężarna nie posiada takiej oliwki może do tego celu użyć olejku jojoba, olejku z dziurawca, migdałowego czy innego oleju roślinnego, przeznaczonego do tego rodzaju masażu, zakupionego w aptece.

Masaż krocza przed porodem należy wykonać poprzez włożenie palca do pochwy i uciskanie jej w kierunku odbytu oraz na boki. Czas ucisku nie powinien przekraczać dwóch minut, a sam masaż nie powinien być bolesny. Dodatkowo należy masować dolną część pochwy przez kilka minut oraz obszar między odbytem a wejściem do pochwy, wcierając przy tym olejek.

Takie niepozorne masowanie, wpływa pozytywnie na ukrwienie okolic krocza przed porodem, co z kolei przekłada się na późniejsze łatwiejsze rozciąganie tych partii ciała. Masaż krocza może więc zapobiec pęknięciu krocza podczas akcji porodowej oraz znacznie zmniejsza ból związany z porodem naturalnym.

Depilacja przed porodem

Depilacja przed porodem to temat, który interesuje większość kobiet. Wiele przyszłych matek nie wyobraża sobie być nieogoloną w miejscach intymnych i dba o tę sferę również pod koniec ciąży, kiedy trudno jej sięgnąć maszynką w okolice krocza lub nawet się go nie widzi. Czy istnieją jakieś zalecenia odnośnie depilacji przed porodem? Jeżeli tak, to jakie i czy zależą one od rodzaju planowanego porodu?

Jeszcze w latach 90-tych po przyjeździe na porodówkę kobiety musiały obowiązkowo poddać się lewatywie oraz goleniu okolic krocza. Dzisiaj to się zupełnie zmieniło i te tematy są pozostawione indywidualnej decyzji kobiet. Istnieją jednak pewne zalecenia, dotyczące depilacji przed porodem naturalnym oraz przed cesarskim cięciem.

Jak się okazuje, obecnie w szpitalach zaleca się, aby przed planowanym cesarskim cięciem powstrzymać się od depilacji miejsc w okolicach nacięcia przynajmniej na 7 dni. Depilacja przed porodem może ewentualnie obejmować włosy na wargach sromowych oraz w okolicy wejścia do pochwy i odbytu. Owłosienie na wzgórku łonowym oraz zgięciach pachwin powinny pozostać nieogolone, ponieważ depilacja tych miejsc sprzyja rozwojowi infekcji po cesarskim cięciu oraz wydłuża czas gojenia się rany. Lekarze zalecają, aby włosy w obrębie całego krocza zostały przed porodem przystrzyżone na długość 5-10 mm.

W przypadku porodu siłami natury sytuacja jest odwrotna. Depilacja przed porodem wzgórka łonowego oraz pachwin jest kwestią dowolną, jednakże zaleca się, aby włosy zlokalizowane na wargach sromowych oraz w okolicy wejścia do pochwy i odbytu były nieogolone. Depilacja tych miejsc powoduje bowiem naruszenie powłoki ochronnej skóry, co przyczynia się do utrudnionego gojenia się rany, a nawet pęknięcia krocza.

Zakupy przed porodem?

Wyprawka dla nienarodzonego jeszcze dziecka jest kwestią indywidualną wszystkich przyszłych rodziców. Niektórzy rodzice zaopatrują malucha, który przebywa jeszcze w brzuchu mamy we wszystkie niezbędne rzeczy. Kupują też zabawki oraz wyposażają pokój, a inni, bojąc się zapeszyć, powstrzymują się od większych zakupów do czasu porodu. Istnieją jednak pewne rzeczy, które bezwzględnie należy kupić przed porodem, ponieważ będą one niezbędne dla matki i dziecka podczas pobytu w szpitalu.

Na liście zakupów wymaganych przed porodem oraz potrzebnych szczególnie przyszłej mamie znajdują się takie rzeczy jak: koszule nocne, których mama będzie używała po porodzie (należy więc uwzględnić możliwość karmienia) oraz jedna koszula nocna przeznaczona wyłącznie na akcję porodową. Zwykle ta ostatnia koszula nie nadaje się po rozwiązaniu do użytku, ponieważ w trakcie porodu zostaje zniszczona, wobec czego nie należy wydawać na nią majątku.

Przed porodem należy także kupić biustonosze do karmienia piersią, a także ręczniki kąpielowe (najlepiej jeden do ciała, jeden do rąk). Do torby przygotowanej na pobyt w szpitalu powinny trafić także gumowe klapki, skarpetki oraz majtki siatkowe. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w szlafrok. Oprócz elementów garderoby, przed porodem należy kupić rzeczy higieniczne, takie jak podkłady poporodowe, podpaski poporodowe oraz inne rzeczy, które według upodobań danej kobiety powinny znaleźć się w kosmetyczce.

Wymienione rzeczy należy zakupić przed porodem z myślą o przyszłej mamie. Co trzeba kupić dla dziecka? Maluch, który przyjdzie na świat powinien być w okresie szpitalnym zaopatrzony przez rodziców w ubranka (najlepiej, żeby to były body, pajacyki, czapeczki oraz skarpetki), kocyk lub rożek noworodkowy, pieluszki tetrowe, pampersy oraz podkłady do przewijania. Oprócz tego rodzice jeszcze przed porodem powinni kupić maść do pupy dla niemowlaka, bezzapachowy, delikatny krem oraz mokre chusteczki.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo