Połóg – co każda mama powinna o nim wiedzieć?

Połóg, czyli pierwsze 6 tygodni po porodzie, to bardzo ważny i trudny czas dla każdej młodej mamy. Ciało kobiety podczas 9 miesięcy ciąży przechodzi wiele zmian. Począwszy od zawirowań hormonalnych, poprzez przyrost masy ciała, zmiany w obrębie narządów wewnętrznych, związane z rozrastającą się macicą i rozwijającym się w niej dzieckiem, aż do zmian, powstałych wskutek porodu. Bez względu na to, czy był to poród siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, każdy z nich w jakiś sposób wpłynął na ciało kobiety.

Połóg – co każda mama powinna o nim wiedzieć?

Połóg – czas na spokojną regenerację

Wraz z chwilą, kiedy dziecko przychodzi na świat, organizm matki automatycznie podejmuje działania mające na celu szybką regenerację i powrót do sił. Każda kobieta jest inna i jej ciało może reagować w inny sposób. Niektóre mamy bardzo szybko wracają do formy, a połogowe dolegliwości nie doskwierają im zbyt mocno, inne natomiast potrzebują więcej czasu na odzyskanie sił i równowagi, a połóg mocno daje im się we znaki. Bez względu jednak na to, czy dzień po porodzie czujesz się jak super bohaterka, czy raczej jak bohaterka krwawego dramatu, koniecznie musisz się oszczędzać i dać swojemu ciału czas na porządną regenerację. Aby pomóc Ci zrozumieć, dlaczego to takie ważne, zobacz, co tak naprawdę zmieniło się w Twoim ciele przez minione 9 miesięcy.

Sprawdź:

Ciążowe zmiany w ciele kobiety

Hormony

Przez 9 miesięcy organizm kobiety produkuje mnóstwo hormonów niezbędnych do utrzymania ciąży. Po porodzie ich wartości muszą się ustabilizować, a to może chwile potrwać. Zanim wszystko wróci do normy, mogą doskwierać Ci różnego rodzaju dolegliwości, związane właśnie z wahaniami hormonalnymi.

Układ rozrodczy

Macica, która przed ciążą ważyła zaledwie 50 g, w ciąży osiągnęła wagę około 1,5 kg po porodzie musi obkurczyć się do pierwotnego rozmiaru, o czym sygnalizują dość silne skurcze. W trakcie porodu natomiast dochodzi do silnego nadwyrężenia narządów rozrodczych zewnętrznych. Obtarcia, pęknięcia czy nacięcia krocza powodują dyskomfort, zwłaszcza podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Narządy wewnętrzne

Rozrastająca się w ciąży macica sprawia, że pozostałe narządy jamy brzusznej muszą ustąpić jej miejsca, zmieniając swoje położenie. Po porodzie wszystko wraca do normy, jednak mogą pojawić się pewne dolegliwości w postaci gazów, czy uczucie przelewania w brzuchu.

Układ krwionośny

W ciąży pojemność minutowa serca zwiększa się prawie o 50%. Maksymalną objętość uzyskuje około 38 tygodnia ciąży, czyli wtedy, kiedy Twoje maleństwo może już szykować się do wyjścia na świat. Z każdym kolejnym tygodniem oczekiwania na dziecko, zwiększa się pojemność krwi krążącej w łożysku naczyniowym kobiety ciężarnej od 20 nawet do 50%. Możesz też  zaobserwować pojawienie się nieestetycznych żylaków na nogach, związanych z uciskiem macicy na żyłę główną dolną.

Jak widzisz, Twoje ciało w trakcie ciąży zostało bardzo mocno nadwyrężone. Na szczęście, teraz kiedy Twoje maleństwo jest już na świecie, organizm może spokojne odzyskać siły i równowagę. Zanim to jednak się stanie, musisz przetrwać połóg, a wraz z nim różnego rodzaju dolegliwości, będące pochodną zmian, o których przeczytałaś wcześniej.

Dolegliwości połogowe

 

Huśtawki nastrojów

Jedną z pierwszych dolegliwości, jakie możesz odczuć po porodzie jest emocjonalny rollercoaster. Euforia, radość, szczęście, miłość, pomieszana ze strachem, wzruszeniem, przerażeniem, bezradnością czy panicznym lękiem. Mnóstwo skrajnych uczuć, które mogą pojawiać się praktycznie równocześnie. Skąd to emocjonalne szaleństwo?

Poza tym, że ma to związek z wyjątkowym wydarzeniem, jakim jest pojawienie się dziecka na świecie, mają w tym ogromny udział właśnie hormony. Ich wartości będą wracać do pierwotnych wartości, jednak niekoniecznie równomiernie i niekoniecznie szybko. W tym czasie mogą doskwierać Ci huśtawki nastrojów, czyli tak zwany baby blues. Musisz pamiętać o tym, że to zupełnie normalne i że masz prawo czuć obawy, czy niepewność. W trudnych chwilach nie bój się poprosić o pomoc w opiece nad dzieckiem.

Odchody poporodowe

Macica po porodzie musi się oczyścić, dlatego w połogu występuje krwawienie. Przez pierwsze dni wydzielina jest koloru czerwonego, następnie przechodzi w odcień różowy, a później bordowy, na samym końcu staje się przezroczysta. Musisz pamiętać, aby bardzo dbać w tym czasie o higienę intymną. Częsta zmiana podkładów oraz podmywanie sprawią, że będziesz czuła się bardziej komfortowo. Dbałość o higienie pomoże zapobiec ewentualnej infekcji, o którą w tym okresie nietrudno.

Ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu

Jeżeli w trakcie porodu doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza, możesz odczuwać dyskomfort i pieczenie. Na początku ulgę przyniesie siusianie pod prysznicem.

Sprawdź: Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?

Problemy z wypróżnianiem

Nacięcia i obtarcia krocza, mogą również negatywnie wpływać na wypróżnianie się, głównie z przyczyn psychicznych. Jeżeli przed porodem miałaś robioną lewatywę, przez pierwsze 3 dni możesz nie odczuwać potrzeby wypróżniania. Aby zadbać o swój komfort i zapobiec zaparciom pij dużo wody, a także pamiętaj, by w Twojej diecie nie brakowało błonnika.

Bóle brzucha

Skurcze mięśni brzucha to objaw obkurczającej się macicy. Są one najczęściej bardziej intensywne w trakcie karmienia piersią, ze względu na silny wyrzut oksytocyny, która to właśnie pobudza skurcze macicy. Jest to bardzo pozytywny objaw, ponieważ świadczy o tym, że Twój organizm się regeneruje.

Ból piersi, nawał pokarmu

Jeżeli zdecydowałaś się na karmienie piersią, początkowo może mu towarzyszyć ból. Brodawki potrzebują czasu, aby przystosować się do nowej roli, dlatego na początku mogą być obolałe, a nawet ulec pęknięciu.  Ulgę przyniesie Ci smarowanie brodawek maścią z lanoliną, która załagodzi ból i wspomoże gojenie.

W około 4-5 dobie po porodzie pojawi się tak zwany nawał pokarmu, Twoje piersi będą pełne mleka, mogą być nabrzmiałe, przez co dziecko może mieć trudności z poprawnym złapaniem brodawki. Musisz dbać o regularnie opróżnianie piersi, a przed karmieniem możesz spróbować odciągnąć laktatorem odrobinę mleka, aby dziecku łatwiej było złapać pierś. Nawał trwa kilka dni, po nich laktacja się normuje i dostosowuje do potrzeb dziecka.

Czym różni się połóg po porodzie naturalnym, od połogu po cesarskim cięciu?

Główna różnica między połogiem po porodzie naturalnym a połogiem po cesarskim cięciu polega na obecności rany po cesarce. Pozostałe dolegliwości są tożsame po obu rodzajach porodu. Kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie, pierwsze chwile po narodzinach dziecka muszą spędzić na leżąco, aż przestanie działać znieczulenie. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej po odzyskaniu czucia w nogach, kobieta została spionizowana i rozpoczęła samodzielne chodzenie. Jest to istotne ze względu na ryzyko powstania zakrzepów.

Pierwsze dni po cesarce mogą być dla Ciebie trudne, ze względu na ból brzucha i uczucie ciągnięcia rany. Cesarka to operacja, dlatego bezwzględnie musisz o siebie dbać, nie przesilać się i jak najwięcej odpoczywać, aby rana po cięciu szybko się zagoiła. Dbaj o czystość i higienę rany, ale także okolic intymnych, aby nie narazić się na infekcje.

Połóg – kiedy należy udać się na kontrolę do lekarza?

Połóg trwa 6 tygodni, to taki umowny i przybliżony okres, niezbędny do tego, aby Twój organizm zaczął „normalnie” funkcjonować. Po tym czasie powinnaś udać się na wizytę do ginekologa, który sprawdzi, czy rana krocza lub blizna po cesarce dobrze się goi, a także czy macica prawidłowo się obkurczyła. Jeżeli jednak przed upływem tych 6 tygodni zaobserwujesz u siebie jakieś niepokojące objawy, takie jak nasilenie krwawienia, które już ustępowało, silniejsze niż dotąd skurcze brzucha, znacznie osłabienie, wyciek z rany po cesarce, czy podwyższona temperatura ciała, bezwzględnie skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby skontrolować sytuację i wdrożyć ewentualne leczenie.

Pamiętaj: połóg to czas na Twoją regenerację dojście do siebie. Nie spiesz się, nie wymagaj od siebie zbyt dużo i daj sobie pomóc. Korzystaj ze wsparcia najbliższych, nie bój się prosić o pomoc przy dziecku. Musisz zadbać o siebie, aby Twoje dziecko miało silną, zdrową i wypoczętą mamę. Już niedługo Twój organizm odzyska siły i będziesz mogła wejść na pełne obroty, na początku jednak zwolnij i delektuj się pierwszymi wspólnymi chwilami ze swoim maleństwem.

Dodaj komentarz

Newsy
9-latek utonął w stawie. Czy dało się uniknąć tragedii?
Do tragedii doszło w radomskim Kosowie. 9-latek pływający w stawie utonął. Rodziców dziecka nie było w pobliżu. 9-latek utonął w stawie Zgłoszenie o topiącym się dziecku wpłynęło do służb ratunkowych około godziny
Czytaj dalej
500+
1000 złotych na dziecko zamiast 500 plus? Wiceminister jasno wypowiada się o Programie 1000 Plus
1000 zł na dziecko w miejsce dotychczasowego programu 500 Plus? Według jednego z polityków PiS to bardzo dobry pomysł. Wystarczyło kilka godzin, by wieści o nowym programie 1000 Plus skomentował
Czytaj dalej
Noworodek Poród
Niedotlenienie okołoporodowe. Czy wiesz, jakie konsekwencje może mieć dla dziecka?
Każda przyszła mama odczuwa stres i niepokój narastający wraz ze zbliżającym się terminem porodu. Boimy się nie tylko o sam jego przebieg, ale przede wszystkim o życie i zdrowie naszego
Czytaj dalej
Znieczulenie przy porodzie
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie? Konieczność. Tak myśli większość z nas, zanim zajdzie w ciążę. Podczas 9 miesięcy zmienia się jednak wiele - przede wszystkim nasza wiedza o dostępności znieczulenia w
Czytaj dalej
Poród
Tokofobia. Czy da się zwalczyć paniczny strach przed porodem?
Jest zupełnie naturalne to, iż kobiety w ciąży lub przed ciążą, mają szereg obaw, dotyczących tego, jak przebiegnie ich ciąża, czy urodzą zdrowe dziecko, jak wygląda poród oraz czy podołają
Czytaj dalej
Znieczulenie przy porodzie
Znieczulenie podpajęczynówkowe: jak działa, kiedy się je wykonuje i czy powoduje powikłania?
Znieczulenie podpajęczynówkowe jest jednym z rodzajów znieczulenia miejscowego. Oznacza to, że powoduje całkowicie odwracalne przerwanie przewodnictwa nerwowego w danej okolicy ciała. Środki znieczulające podaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego przy pomocy
Czytaj dalej
Ciąża Poród
Doula przy porodzie: doświadczona towarzyszka młodej mamy
Doula w Polsce to wciąż zawód, który wzbudza konsternację. Wiele osób nie wie, czym zajmuje się doula, jakie są jej kompetencje i w jaki sposób może pomóc przyszłej matce. Czy
Czytaj dalej
Wyprawka do porodu
Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala: lista niezbędnych rzeczy
Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala Pisałem już o tym kto powinien przygotować szpitalną wyprawkę. Jeśli jeszcze nie czytałaś/eś tego wpisu, koniecznie nadrób zaległości. Być może dzięki temu unikniesz naszych błędów
Czytaj dalej
Poród naturalny
Oddychanie przy porodzie: Jak oddychać podczas porodu?
Odpowiednie oddychanie w czasie porodu jest wymieniane jako jedna z najważniejszych metod radzenia sobie z bólem. Właściwy oddech może pomóc przyspieszyć poród, gdyż poprzez ruch przepony wspiera efekt skurczu. Zapewnia
Czytaj dalej
Poród
Ile trwa poród? Czy możesz przewidzieć, jak długo będziesz rodzić?
Czas trwania porodu zależny jest od wielu czynników: zdrowia mamy i dziecka, indywidualnych uwarunkowań fizycznych, ilości przebytych porodów, a nawet psychicznego nastawienia do tego wydarzenia. Każdy poród to wydarzenie jedyne
Czytaj dalej