Tętno w ciąży: kiedy spełnia normy i co może oznaczać podwyższone tętno u ciężarnej?

Podczas ciąży często czujesz, że Twoje serce bije szybciej? Pewnie zastanawiasz się, czy taki objaw ciąży jest normalny i czy podwyższone tętno nie zagraża zdrowiu Twojemu oraz maluszka rosnącego w Twoim brzuchu. Sprawdź czy jest się czym martwić i dlaczego puls w ciąży jest przyspieszony.

Wysokie tętno w ciąży: czym jest spowodowane?

W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Między innymi zwiększa się ilość krwi, która krąży w krwioobiegu ciężarnej. Jest jej dodatkowo nawet około 30%, czyli 1,5 litra więcej niż przed ciążą, dlatego serce musi pracować szybciej, aby zagwarantować prawidłowe krążenie krwi. Poza tym, w organizmie jest zatrzymywana większa ilość wody, a hormony szaleją. Zazwyczaj przyspieszone tętno pojawia się już około siódmego tygodnia ciąży, a dolegliwości są odczuwane najbardziej mniej więcej w trzydziestym tygodniu. Oczywiście to, kiedy tętno jest najbardziej podwyższone, zależy w dużej mierze od indywidualnych uwarunkowań kobiety oraz jej stanu zdrowia. Oprócz podwyższonego tętna, często pojawia się kołatanie serca. O ile, wynik badania EKG jest prawidłowy i w zapisie elektrokardiograficznym nie zarejestrowano arytmii, nie ma powodów do obaw.

Puls w ciąży: norma

Prawidłowy puls u dorosłego człowieka powinien wynosić między 70 a 75 uderzeń na minutę. W ciąży serce kobiety może bić nawet około 10 – 20 procent szybciej niż przed ciążą, więc puls może wzrosnąć powyżej 80 uderzeń na minutę. Czasami tętno w ciąży sięga nawet 90 – 100 uderzeń na minutę. Zmiany tętna mogą utrzymywać się nawet po ciąży, ponieważ organizm musi dojść do siebie po tak dużym obciążeniu.

Oprócz tętna należy stale monitorować ciśnienie, ponieważ o ile podwyższone tętno nie powinno zagrażać zdrowiu dziecka i przyszłej mamy, to podwyższone ciśnienie musi być kontrolowane i ustabilizowane.

Tętno rano: czy różni się od tego w ciągu dnia?

Zwykle tętno rano, od razu po przebudzeniu jest niższe. Później, pod wpływem aktywności, stresu itp. tętno może się zwiększać. Ze względu na to, że na puls ma wpływ między innymi zmęczenie, pomiar tętna najlepiej wykonywać po odpoczynku. W przypadku, gdy tętno jest mierzone na wizycie lekarskiej, zadbaj o to, aby nie było mierzone od razu po wejściu do gabinetu, posiedź chwilę i poczekaj aż tętno się ustabilizuje.

Podwyższone tętno w ciąży: jak sobie z nim radzić?

Jeśli czujesz, że Twoje tętno jest podwyższone, powinnaś spróbować się uspokoić i zrelaksować. Stres powoduje podwyższenie tętna, ale również niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka, które odczuwa wszystkie Twoje emocje. Wysoki puls może być też spowodowany nadmiernym wysiłkiem, więc jeśli czujesz, że Twoje serce bije zdecydowanie szybciej, usiądź, odpocznij i wycisz się.

Pamiętaj, żeby dbać o siebie, prawidłowo się odżywiać i przede wszystkim dużo odpoczywać. Poza tym, regularnie kontroluj się u lekarza i mów mu o wszystkich odczuwanych dolegliwościach. Być może specjalista zleci wykonanie dodatkowych badań. Czasami zleca się przeprowadzenie dodatkowych badań krwi, podczas których oznacza się poziom różnych pierwiastków, między innymi żelaza, magnezu oraz potasu.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo