Tradycyjne potrawy wigilijne w Niemczech. Co jedzą w Święta nasi sąsiedzi?

Boże Narodzenie należy do najważniejszych świąt w Niemczech. Podobnie jak w Polsce spędza się je przede wszystkim w gronie najbliższej rodziny, przy świątecznym stole i pięknie udekorowanej choince. Świąteczne i wigilijne tradycje nieco różnią się jednak od naszych. Na niemieckich stołach znajdziemy też zupełnie inne dania niż znane ze zwyczajowych wieczerzy w Polsce. Jakie są wigilijne potrawy w Niemczech? Co Niemcy jedzą na Wigilię?

Tradycyjne niemieckie potrawy wigilijne – co jedzą w Niemczech na Wigilię?

Chociaż w Niemczech – podobnie jak w Polsce – rodziny również spotykają się przy wigilijnym stole, to jednak data 24 grudnia nie ma dla naszych sąsiadów aż tak uroczystego charakteru. Mimo że nie jest to dzień wolny od pracy, to w większości domów od rana trwają gorączkowe przygotowania, robi się również ostanie zakupy. Po całym dniu intensywnej pracy Niemcy zasiadają do rodzinnej kolacji, która prezentuje się jednak dużo skromniej niż w Polsce. Prawdziwe świętowanie przypada dopiero na kolejny dzień – 25 grudnia Niemcy zasiadają do uroczystego obiadu i podają na stół prawdziwe specjały.

Zgodnie ze starą tradycją chrześcijańską przedświąteczny post zaczynał się kiedyś już 11 listopada, czyli w Dzień Św. Marcina. Okres postny trwał aż do 24 grudnia, dlatego potrawy spożywane na Wigilię były raczej skromne i niezbyt wystawne. Takie są również niemieckie potrawy wigilijne, ale – co ciekawe – nie są one postne. 24 grudnia na stołach króluje przede wszystkim sałatka ziemniaczana, pieczona kiełbasa i kapusta. Dopiero podczas obiadu następnego dnia można skosztować prawdziwych rarytasów. Tradycyjne dania wigilijne w Niemczech serwuje się często w towarzystwie piwa lub grzanego wina (Glühwein).

Tradycyjne niemieckie potrawy wigilijne to również te przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Zgodnie z tradycją najmłodsi otrzymują tego dnia talerz pełen owoców (suszonych i świeżych), ciastek oraz orzechów.

Zobacz: Co zrobić, żeby choinka długo stała? Te proste triki pozwolą jej zachować świeżość

Co Niemcy jedzą na Święta Bożego Narodzenia?

Oficjalne obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się w Niemczech podobie jak u nas – w wieczór wigilijny. Główne uroczystości przypadają jednak na 25 grudnia. To właśnie tego dnia rodziny spotykają się na odświętnym obiedzie, w trakcie którego serwuje się tradycyjne i wystawne niemieckie potrawy bożonarodzeniowe. Menu może się jednak nieco różnić w zależności od regionu. Są jednak pewne uniwersalne potrawy, które można spotkać niemal na każdym niemieckim stole.

Niemieckie potrawy świąteczne, które podaje się zwyczajowo 25 grudnia – zdecydowanie różnią się od tych, które znamy z naszych stołów. Z okazji świąt przygotowuje się pieczoną gęś lub kaczkę nadziewaną kasztanami i jabłkami. Poza tym serwuje się również dziczyznę i pieczone kiełbasy. Często spotkać można również dania stworzone na bazie kapusty kiszonej, co jest nieco bliższe polskiemu menu. Jeśli chodzi o słodką część Bożego Narodzenia, to wśród deserów musi pojawić się drożdżowa strucla z bakaliami. Często przygotowuje się również imbirowe ciasteczka.

Potrawy bożonarodzeniowe w Niemczech:

  • pieczona gęś lub kaczka faszerowana kasztanami i jabłkami (w niektórych domach podawana z knedlami),
  • dziczyzna,
  • dania na bazie kapusty kiszonej,
  • pieczona kiełbasa,
  • drożdżowa strucla z bakaliami.

Sprawdź: Jakie sklepy będą otwarte w Wigilię? Do której godziny zrobimy zakupy 24 grudnia?

Jak wygląda Wigilia w Niemczech?

Wigilia jest ważnym dniem w Niemczech, mimo że nie ma ona aż tak odświętnego charakteru jak w Polsce. Zgodnie z tradycją w niektórych niemieckich domach dopiero 24 grudnia ubiera się choinkę i dekoruje pozostałą część domu. Na świątecznym drzewku często wiesza się samodzielnie wykonane ozdoby – np. pierniczki. Pod choinką Niemcy umieszczają tradycyjną bożonarodzeniową szopkę.

Wieczorem rodziny spotykają się przy kolacji, ale nie jest ona specjalnie wystawna. W niektórych domach w Polsce pod talerzami umieszcza się łuski z karpia, które schowane do portfela mają przynosić szczęście i sprawiać, żeby nigdy nie było w nim pusto. W Niemczech kultywuje się podobną tradycję, tyle że zamiast łusek, mamy po prostu pieniążek na szczęście.

Po kolacji biesiadnicy wymieniają się prezentami, które jednak nie są ustawiane pod choinką, a pozostawia się je na stole. Często jednak przed rozpakowaniem upominków odczytuje się fragmenty Biblii opowiadające o narodzinach Jezusa.

Co ciekawe, w Niemczech nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem, dlatego ten zwyczaj nie otwiera kolacji wigilijnej tak jak u nas. Niemcy bardzo chętnie jednak słuchają kolęd i śpiewają je wspólnie, w rodzinnym gronie.

Zobacz: Piękne i mądre życzenia bożonarodzeniowe 2022. Czego życzyć bliskim od serca?

Czytelnicy pytają, jakie są potrawy wigilijne w Niemczech

Co jedzą Niemcy w Wigilię?

Potrawy na Wigilię w Niemczech to przede wszystkim sałatka ziemniaczana i pieczona kiełbasa.

Co się je na wigilię w Niemczech?

Podstawowym elementem menu jest sałatka ziemniaczana.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Ciekawostki

Abecadło tradycji ślubnych

Chcecie podczas ceremonii i wesela przestrzegać zasad bon tonu? Pragniecie kultywować stare tradycje? Uważacie, że nie zaszkodzi zwracać uwagę na przesądy związane z zamążpójściem? Ten poradnik jest dla Was! Skosztowanie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general