Co zrobić, żeby choinka długo stała? Te proste triki pozwolą jej zachować świeżość

Kolorowa, błyszcząca choinka to nieodłączny symbol Świąt i jednocześnie piękna dekoracja, która błyskawicznie wprowadza do wnętrza świąteczną atmosferę. Coraz częściej zamiast sztucznego drzewka stawiamy na prawdziwe, aby choinka nie tylko cieszyła nasze oko, ale także wniosła do domu piękny zapach lasu. Żywe drzewko ma jednak to do siebie, że zaczyna opadać i tracić świeżość. Czy da się temu jakoś zapobiec? Co zrobić żeby żywa choinka dłużej stała? Co dodać do choinki dłużej stała? Co zrobić, żeby choinka się nie sypała i długo stała?

Co zrobić aby choinka długo stała?

Chociaż sztuczne choinki dostępne na rynku bywają już na tyle dopracowane, że na pierwszy rzut oka możemy mieć problem z odróżnieniem ich od prawdziwych, to jednak żywe drzewka wciąż cieszą się ogromną popularnością. Nic nie jest w stanie zastąpić tego urzekającego zapachu i klimatu, jaki wprowadzają do wnętrza naszego domu, który natychmiast staje się bardziej przytulny i ciepły. Niewątpliwie jednak sztuczne drzewka mają tę jedną ogromną przewagę, że nie tracą uroku tak szybko i dużo dłużej można cieszyć się ich widokiem.

Żywe choinki często już po upływie tygodnia zaczynają intensywnie gubić igły i powoli opadają, prezentując się codziennie coraz gorzej. Co zrobić żeby choinka dłużej stała? Okazuje się, że jest kilka sposobów, które mogą pomóc zachować jej świeżość. Przede wszystkim warto być czujnym już w momencie zakupu. Wybierając choinkę, zwróćmy szczególną uwagę, czy jest ona świeża – świadczyć o tym będzie kolor (powinien być intensywnie zielony) oraz giętkość i elastyczność gałązek. Ponadto igły powinny być lśniące i mocno osadzone.

Warto również pamiętać, że nie wszystkie gatunki są jednakowo trwałe. Najdłużej postoją jodły, popularny świerk pospolity niestety niezbyt długo zachowuje świeżość.

Zobacz: Jak przechowywać piernik z powidłami? Sprawdź, ile może leżeć piernik

Co zrobić żeby choinka nie gubiła igieł i długo stała? Jak podlewać choinkę, żeby nie gubiła igieł?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup drzewka ciętego czy w doniczce, niezwykle istotne jest miejsce, w którym je ustawimy w domu. Temperatura w pomieszczeniu, gdzie znajduje się choinka, nie powinna przekraczać 20°C. Drzewko należy ustawić z dala od źródła ciepła – od kaloryferów, piecyków czy kominka.

Co zrobić, żeby cięta choinka dłużej stała? Przede wszystkim nie powinno się jej wnosić do mieszkania od razu po zakupie. Przez około godzinę warto przetrzymać ją na chłodzie (może to być np. balkon, garaż czy szopa na podwórku). Aby ograniczyć opadanie igieł, zaleca się również przycięcie pnia o ok. 3 cm, a następnie wstawić drzewko do stojaka z ciepłą wodą (nie gorącą!).

Sprawdź: Świąteczne zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?

Co dodać do wody, żeby choinka stała dłużej?

Przede wszystkim drzewko trzeba regularnie podlewać – najlepiej delikatnie letnią wodą. Jeśli chcemy przedłużyć świeżość choinki, może spróbować dolać do stojaka lub do doniczki specjalną odżywkę do tego typu roślin (zakupioną w sklepie ogrodniczym).

Zobacz: Jak zawekować bigos w słoiki? Lepiej w garnku czy w piekarniku?

Czy ciętą choinkę się podlewa? Jaką wodą podlewać choinkę?

Tak, choinkę powinno się regularnie podlewać, letnią wodą. Dzięki temu później zacznie gubić igły.

Zobacz: Co zrobić z choinką po świętach?

Czytelnicy pytają, co zrobić żeby choinka długo stała

Czym podlewać choinkę żeby dłużej stała?

Delikatnie letnią wodą. Można dodać również specjalnej odżywki do roślin zielonych.

Co dodać/dolać do wody żeby choinka stała dłużej?

Niektórzy twierdzą, że do wody warto wrzucić kilka miedzianych monet, aby drzewko dłużej stało.

Co zrobić żeby cięta choinka dłużej stała?

Powinna znajdować się z dala od źródła ciepła (np. kaloryfera) i trzeba ją regularnie podlewać lekko ciepłą wodą.

Co zrobić żeby choinka nie opadała?

Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20°C, a drzewko powinno być regularnie nawadniane.

Czym i jak podlewać choinkę żeby nie gubiła igieł?

Ciepłą, ale nie gorącą, wodą.

Choinka w doniczce jak pielęgnować?

Należy ją regularnie podlewać letnią wodą.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo