Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział rozszerzenie obostrzeń na cały kraj. Zamknięte zostaną galerie handlowe, kina i baseny w całym kraju. Najważniejsza zmiana będzie dotyczyła jednak uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Najmłodsi uczniowie z całego kraju wracają w pełni do nauki zdalnej.
Koniec z nauką hybrydową
W poprzednim tygodniu zapowiedziano naukę hybrydową w czterech województwach (warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim, lubuskim). W ramach tego systemu uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych zostali podzieleni na dwie grupy. Połowa z nich miała od poniedziałku (15 marca) odbywać naukę w formie zdalnej, a druga połowa stacjonarnie.
Na dzisiejszej konferencji (17 marca) minister zdrowia zapowiedział, że przez najbliższe trzy tygodnie rezygnujemy z tego rozwiązania i w całym kraju uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych będą uczyć się zdalnie.
Od kiedy nauka zdalna w klasach 1-3?
Czekamy na rozporządzenie, które oficjalnie określi, od kiedy wróci nauka zdalna dla wszystkich dzieci z klas 1-3. Najprawdopodobniej dzieci pozostaną w domu od poniedziałku (22 marca 2021).
Do kiedy nauka zdalna najmłodszych uczniów?
Nauka zdalna w klasach 1-3 będzie odbywała się co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Według ministra zdrowia po Świętach wrócimy prawdopodobnie do nauki hybrydowej.
Nauka zdalna wszystkich uczniów wraca od 22 marca – co z zasiłkiem opiekuńczym?
Rodzice, którzy nie mają z kim zostawić swoich dzieci, które nie ukończyły 8 lat, mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Zasiłek ten przysługuje tym rodzicom, którzy regularnie opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe – zarówno w ramach własnej działalności gospodarczej, jak i umowy o pracę. Może być wypłacony tylko jednemu z rodziców. Podstawą do wypłaty świadczenia jest oświadczenie rodzica złożone na formularzu dostępnym na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dlaczego wprowadzono lockdown?
Główną przyczyną zaostrzenia restrykcji i wprowadzenia ich na terenie całej Polski jest rozprzestrzenianie się brytyjskiej mutacji koronawirusa – odpowiada ona już za 52 proc. zakażeń w kraju. Najwyższą liczbę dziennych zakażeń notują województwa: mazowieckie, śląskie, małopolskie i wielkopolskie.
Ministerstwo Zdrowia wspólnie z ekspertami zdecydowało się na wprowadzenie lockdownu na terenie całego kraju od 20 marca. Ma on na celu ograniczenie mobilności społecznej, odgrywającej kluczową rolę w walce z koronawirusem.
1 Comment