Dziś mija ważny termin! Złóż wniosek o Dobry Start 2022, aby otrzymać pieniądze we wrześniu!

Już wkrótce rodzice po raz kolejny będą mogli liczyć na wypłaty środków w ramach programu “Dobry Start”. Aby uzyskać dofinansowanie w kwocie 300 zł z okazji rozpoczęcia roku, konieczne jest jednak złożenie odpowiedniego wniosku. Nabór dokumentów trwa przez kilka miesięcy, ale nie warto z tym zwlekać, ponieważ spóźnialscy nie otrzymają pieniędzy w terminie. Jak ubiegać się o świadczenie? Kiedy składać wniosek na Dobry Start 2022? 31 sierpnia upływa ważny termin. To ostatnie chwile, aby otrzymać świadczenie Dobry Start 2022 jeszcze we wrześniu!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wniosek o dofinansowanie w ramach programu "Dobry start" można składać od 1 lipca. ZUS będzie je przyjmował aż do 30 listopada.
  • Dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną - za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia oraz przez bankowość elektroniczną.
  • Świadczenie przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole do momentu ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami jest to 24. rok życia.

300 zł wyprawka szkolna 2022

Program “Dobry Start” już od kilku lat stanowi duże wsparcie dla polskich rodzin. Jak wiadomo, początek roku szkolnego to zawsze większe wydatki – zakup zeszytów, podręczników, nowego sprzętu i koniecznych przyborów do nauki może naprawdę porządnie nadszarpnąć domowy budżet. Jest to tym bardziej dotkliwe po wakacyjnych wyjazdach i urlopach. Dlatego też każdy rodzic może liczyć na pomoc w wysokości 300 zł rocznie na dziecko uczęszczające do szkoły.

Warto jednak pamiętać o tym, że świadczenie – mimo że należy się wszystkim – nie jest przyznawane automatycznie. Oznacza to, że aby otrzymać pieniądze na konto, rodzice zobowiązani są do złożenia odpowiedniego wniosku. Nabór dokumentów rusza zazwyczaj tuż po zakończeniu roku szkolnego. Nie inaczej jest tym razem. Jak informuje ZUS oraz oficjalne strony rządowe, wnioski o Dobry Start na 2022/2023 można składać już od 1 lipca aż do 30 listopada br.

Rodzice mają więc mnóstwo czasu na złożenie dokumentów. Co jednak ważne, lepiej nie zwlekać z dopełnieniem formalności. Im później dostarczymy wniosek, tym później otrzymamy wypłaty. Przedstawiciele ZUS-u poinformowali bowiem, że tylko osoby, które złożą wniosek do końca sierpnia, mogą liczyć na otrzymanie środków maksymalnie do 30 września. Niedopilnowanie tego terminu będzie skutkowało opóźnieniem przelewu, co w praktyce oznacza, że rodzice nie dostaną pieniędzy w momencie, kiedy będą one najbardziej potrzebne. Jak podaje portal gov.pl, “gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku”.

Zobacz: Jak płacić bonem turystycznym? Aktywacja krok po kroku

Wniosek “Dobry Start” 2022

Od niedawna całą obsługą i realizacją programu “Dobry start” zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Urząd odpowiada za przyjęcie wniosków, rozpatrzenie ich, a następnie przyznanie i wypłacenie świadczenia. W związku z tym dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a wszelkie wypłaty realizowane będą – podobnie jak w przypadku 500 plus – wyłącznie bezgotówkowo, wprost na wskazane konto bankowe.

Jak już wyżej wspomniano, wnioski można składać już od piątku 1 lipca br. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. W dokumencie – oprócz podstawowych danych osobowych – muszą się znaleźć takie informacje jak:

  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • numer konta bankowego.

ZUS zachęca do skorzystania z własnej platformy (PUE ZUS), na której rodzic może znaleźć specjalny kreator wniosków. Narzędzie umożliwia bezproblemowa i bardzo intuicyjne załatwienie całej procedury. Przy okazji w razie wątpliwości można za pośrednictwem swojego konta napisać e-maila z pytaniem do urzędników. Na koncie na PUE ZUS wnioskujący będzie mógł również sprawdzić aktualny status swojego wniosku, ponieważ to tam otrzyma wiadomość o przyznaniu świadczenia bądź odrzuceniu dokumentów.

O dodatek można ubiegać się na każde dziecko, które uczy się w szkole, aż do momentu ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami górna granica wieku ustalona została na 24 lata. 300 zł w ramach “Dobrego startu” to świadczenie wypłacane jednorazowo, raz w roku i przysługuje wszystkim rodzicom, niezależnie od dochodów.

Zobacz: 700 plus. Kiedy wyczekiwana waloryzacja świadczenia dla dzieci?

Rodzice pytają o Dobry Start – wniosek 2022

Dobry Start kiedy składać wnioski 2022?

Wnioski można składać od 1 lipca 2022 do 30 listopada 2022.

Dobry Start od kiedy wnioski 2022?

ZUS rozpoczyna nabór wniosków 1 lipca 2022. Można je składać aż do 30 listopada, jednak tylko złożenie dokumentu do końca sierpnia gwarantuje wypłatę pieniędzy do końca września. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną – przez PUE ZUS, Emp@tię lub bankowość elektroniczną.

Dobry Start od ilu lat?

Dobry Start przysługuje od momentu, gdy dziecko idzie do szkoły, czyli od pierwszej klasy podstawówki (7 lat).

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo