Wypłaty 500 plus opóźnione nawet o kilka miesięcy? To należy wiedzieć, aby otrzymać pieniądze bez przerw!

Bieżący okres świadczeniowy programu 500 plus powoli dobiega końca. Oznacza to dla wszystkich rodziców konieczność ponownego złożenia wniosków, ponieważ świadczenie to nie jest przydzielane automatycznie. Jeśli odpowiedni dokument nie zostanie dostarczony w terminie, wypłaty 500 plus mogą być znacznie opóźnione. W tym roku formalności odbywają się według nieco innych zasad. Jak uniknąć przerwy w otrzymywaniu dodatku?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lutego 2022.
  • Dopełnienie formalności do 30 kwietnia gwarantuje brak opóźnień w wypłatach.
  • Dokumenty złożone po 30 czerwca z kolei będą skutkować utratą części należnych środków.

Wypłaty 500 plus mogą być opóźnione

Prawo do otrzymywania świadczenia wychowawczego 500 plus nie jest przyznawane automatycznie. Większość rodziców, którzy pobierają dodatek od lat na pewno zdają sobie z tego sprawę, ale część może nie być świadoma, że co roku konieczne jest złożenie kolejnego wniosku na następny okres świadczeniowy. W przypadku niedopełnienia formalności środki nie będą dalej wypłacane.

Aktualny okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca 2021 i kończy się 31 maja 2022. Po złożeniu wniosku 500 plus zostanie przyznane od 1 czerwca 2022 do 31 maja kolejnego roku, czyli 2023.

Od tego roku obsługą programu będzie zajmował się ZUS. Procedura przyjmowania wniosków na kolejny okres rozpoczęła się 1 lutego. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną: przez portal Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczną. Zbyt długie zwlekanie ze złożeniem dokumentu może się skończyć opóźnieniem otrzymania przelewów lub nawet utratą środków.

Zobacz: Czy do wniosku 500+ trzeba dołączyć jakieś dokumenty?

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o 500+?

Rodzice, którym zależy na zachowaniu ciągłości wypłat 500 plus i braku opóźnień, nie powinni zwlekać ze złożeniem wniosku. Aby w dalszym ciągu otrzymywać świadczenie regularnie, co miesiąc, należy dostarczyć dokument maksymalnie do 30 kwietnia. Złożenie wniosku po tym terminie poskutkuje przerwą w otrzymywaniu środków nawet do kilku miesięcy lub nawet częściową ich utratą.

Złożenie wniosku w maju oznacza wypłatę świadczenia za czerwiec i lipiec do końca lipca. Przesłanie dokumentu w czerwcu będzie się wiązało z wypłatą środków z wyrównaniem za czerwiec, lipiec i sierpień dopiero do końca sierpnia. Wnioski złożone po 30 czerwca spowodują niestety utratę 500 plus za każdy kolejny miesiąc zwłoki.

W przypadku dopełnienia wszystkich formalności (tj. złożenia wniosku):

  • od 1 lutego do 30 kwietnia 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2022 r.,
  • od 1 do 31 maja 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 lipca 2022 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2022 r. –  ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 sierpnia 2022 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca – do 30 września 2022 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od sierpnia – do 31 października 2022 r.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo