Wzrost i waga 7 latka [plus rozmiar buta]

Dzieci rozwijają się zawsze w swoim indywidualnym tempie. W klasie czasami różnice są bardzo znaczne i to zarówno te dotyczące wzrostu, jak i wagi. Wzrost i waga 7 latka zależą od wielu różnych czynników, w tym przede wszystkim od genów i trybu życia (w tym odżywiania), jednak specjaliści opracowali pewne normy wzrostu i wagi dla dzieci w różnym wieku. Ile powinien ważyć 7-latek i jaki jest prawidłowy wzrost dzieci w tym wieku? Czy istnieją jakieś różnice wzrostu i wagi dziewczynek oraz chłopców? Co uznaje się za normę, a kiedy należy zacząć się niepokoić?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Prawidłowy wzrost 7 latka mieści się w przedziale od 113 do 135 centymetrów.
  • Średni wzrost dziewczynek w tym wieku to między 113 a 134 centymetry, a chłopców między 115 a 135 centymetrów.
  • 7 letnie dziecko powinno ważyć od 18 do 34 kilogramów.
  • Zalecana waga w przypadku dziewczynek to od 18-34 kilogramów, a w przypadku chłopców 19-34 kilogramów.
  • Zazwyczaj 7 letnie dziecko ma rozmiar buta 31 albo 32.
  • Żeby odpowiednio dobrać buty dla dziecka trzeba zmierzyć jego stopę od czubka dużego palca do końca pięty i dodać do otrzymanej wartości 1 centymetr.

Wzrost 7 latka

Przeciętny 7-latek mierzy od 113 do 135 centymetrów. Istnieją nieznaczne różnice pomiędzy płciami – dla dziewczynek norma to wzrost pomiędzy 113 a 134 centymetry, a dla chłopców między 115 a 135 centymetrów.

Warto pamiętać, że to wszystko wartości uśrednione, więc mogą się zdarzyć pewne odchylenia od wskazanej normy. Jeśli jednak dziecko jest na przykład zbyt niskie jak na swój wiek, warto to skonsultować z lekarzem. Dzięki temu będzie wiadomo, że rozwija się prawidłowo, a niski wzrost jest po prostu jego indywidualną cechą. Z czego może wynikać zbyt niski wzrost u dziecka? Mogą mieć na to wpływ rozmaite czynniki. Warto jednak podkreślić, że często jest to kwestia genetyczna – dziecko niższych rodziców będzie po prostu niższe. Trzeba to uwzględnić w trakcie dokonywania pomiarów i ich interpretacji.

Waga 7 latka

Dziecko w wieku 7 lat powinno ważyć od 18 do 34 kilogramów. Widzimy zatem, że rozbieżność jest bardzo duża. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie, co jest naturalne. Problemem może być duże odchylenie od normy, czyli waga zbyt mała lub zbyt duża.

Niedowaga może być objawem jakiejś choroby, ale może też wynikać po prostu z nieodpowiedniej diety, niedopasowanej do aktywności dziecka. Zapotrzebowanie kaloryczne dzieci w tym samym wieku może być przecież odmienne, w zależności od tego jaki tryb życia prowadzą. Dziecko ruchliwe, aktywne, będzie potrzebowało większej ilości kalorii w diecie, podczas gdy maluch bardziej spokojny i mniej aktywny może ich dostarczać do organizmu mniej. Rzecz jasna wszystko jest też uzależnione od tego, czy dieta dostarcza odpowiedniej ilości witamin i minerałów rozwijającemu się dziecku. Problemem może być też jednak zbyt duża waga. Najczęstszą przyczyną nadwagi u dzieci jest niestety niezdrowa dieta i brak ruchu. 

Dziewczynka 7-letnia

Idealna waga dziewczynki 7-letniej mieści się w zakresie 18-34 kilogramy. Z kolei wzrost dziewczynki w tym wieku to mniej więcej 113-134 centymetry. Dziecko 7-letnie jest bardzo emocjonalne i wykazuje zmienne nastroje. Jednocześnie potrafi zadziwić swoich opiekunów spokojem. Czuje się już duże – wyczekuje swojego pierwszego dnia w szkole i gdy do niej pójdzie, zwykle chętnie odrabia lekcje. Czeka też na powrót na nie, by dowiedzieć się czegoś nowego i spotkać z koleżankami oraz kolegami. Charakterystyczne dla 7-latków jest pewne wyolbrzymianie problemów. Jest to jednak wiek, kiedy dziecku można już spokojnie wyjaśnić gdy postąpi źle.

Chłopiec 7-letni

Wzrost i waga 7 latka – średni wzrost chłopca w wieku 7 lat wynosi 115-135 centymetrów. Z kolei idealna waga chłopców w tym wieku to średnio 19-34 kilogramy. Dziecko 7-letnie sporo już umie. Cieszy się też z chodzenia do szkoły. Bardzo przeżywa swój wielki dzień – pierwszy dzień w szkole! W tym wieku dzieci są bardzo emocjonalne i mają zmienne nastroje. Mogą też mieć wiele lęków i tragizować. Nie należy się tym martwić, lecz pomóc dziecku w uporaniu się ze swoimi lękami. Dziecko w tym wieku potrafi już między innymi czytać krótkie wyrazy i zdania, liczyć do 10 lub więcej, rozpoznawać proste figury geometryczne czy sprawnie rysować. Stale też rozwija swoje umiejętności oraz wyobraźnię. Dzieci w tym wieku są nadal ruchliwe, ale mniej niż były dawniej. Czasami zaskakują opiekunów swoim spokojem i tym, że potrafią zająć się same sobą – wymyślić sobie zabawę, którą się zajmą przez długi czas. 

Rozmiar buta 7 latka

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a różnice między dziećmi będącymi w tym samym wieku potrafią być bardzo duże. Dotyczy to zarówno wzrostu i wagi, jak też na przykład rozmiaru obuwia dzieci. Buty dziecięce na szczęście są wykonywane obecnie w tak wielu wariantach, że każdy rodzic znajdzie coś dla swojego dziecka – coś, co temu dziecku się spodoba i zapewni mu wygodę chodzenia.

Większość 7-latków nosi rozmiar buta 31 czy 32, jednak nie jest to żadna reguła. Zdarzają się dzieci posiadające większe stopy, jak i te które mają je mniejsze. Najlepiej kupować buty dziecięce razem z dzieckiem, by mogło nie tylko zobaczyć czy dany produkt się mu podoba, ale też go zmierzyć i sprawdzić czy obuwie jest wygodne. Jeśli akurat nie ma takiej możliwości dobrze jest pobrać miarę stópek dziecka – zmierzyć je od czubka dużego palca do końca stopy. Do otrzymanej miary należy dodać jeszcze 1 centymetr i w ten sposób uzyskuje się długość idealnej podeszwy obuwia dziecięcego. Jest to dobre rozwiązanie również dlatego, że różni producenci mogą posiadać swoją własną numerację. 

Wzrost i waga 7 latka
Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo