Zaskakujące wyniki sondażu: czy Polacy chcą 1000+?

SW Research na zlecenie rp.pl, przeprowadziło sondaż, w którym pytano Polaków, czy chcą by świadczenia 500 plus, wzrosły do 1000 plus. Jak się okazuję, wizja dodatkowych pieniędzy z programu, wcale obywateli nie kusi. Polacy nie chcą zmiany świadczeń.

Zaskakujące wyniki sondażu: czy Polacy chcą 1000+?

Polacy nie chcą 1000+?

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie portalu rp.pl wynika, że Polacy nie chcą zmiany programu 500+ na 1000+:

  • 67,2% respondentów zagłosowało na nie
  • 21,2% osób opowiedziało się za programem
  • 11,6% pytanych wstrzymało się od głosu.

Po raz pierwszy pogłoski o zmianie programu pojawiły się po wypowiedzi posła PiS Janusza Szewczaka dla „Super Expressu”:

Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć „500 plus” i wprowadzić większy dodatek, np. „1000 plus”

Jak podała jednak Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na stronie ministerstwa, zmiany nie nastąpią:

W związku z pojawiającymi w mediach informacjami dot. zwiększenia wysokości świadczenia wychowawczego informuje, że nie trwają żadne prace dotyczące zmian wysokości świadczenia przyznawanego w ramach programu „Rodzina 500+”. Aktualnie trwa przyjmowanie wniosków i wydawane są decyzje przyznające świadczenie w wysokości 500 zł, na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 października 2018 do 30 września 2019 r. Ministerstwo Rodziny na bieżąco monitoruje realizację programu Rodzina 500+ oraz jego efekty.

Większość internautów na nie

Po wypowiedzi posła Janusza Szewczaka oraz pogłoskach odnośnie wprowadzenia 1000+ w internecie zawrzało. Pojawiły się komentarze bardzo krytyczne wobec zmiany świadczeń, jak na przykład ten dodany w odpowiedzi na tekst opublikowany na portalu wprost.pl:

(…)Płaca minimalna to ok.1530, a dodatek na dziecko 500 zł, a ma być 1000 !? I ten dodatek nie jest wliczany do dochodu! Jeżeli rodzina nie przekracza dochodu 670 zł na osobę, to dostaje jeszcze zasiłek rodzinny od 95 do 135 zł na dziecko (w 2019 zmiana w górę, i progi i zasiłki). Jeżeli w rodzinie z kilkorgiem dzieci nikt dorosły nie pracuje, to osiągają medianę zarobków w Polsce. Do tego trzeba doliczyć różne świadczenia z MOPS-u. Praca na czarno- i mają się dobrze. A jeszcze emerytura dla matki z 4 dzieci. Znam parę przykładów rodzin wiecznych bezrobotnych, którzy już kalkulują. Wartość pracy i ekonomiczna, i społeczna, i etyczna została tymi świadczeniami i zabrudzeniem PiS-u sprowadzona do rynsztoka.

Choć większość internautów jest na nie, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w programie 500+, to na portalu innpoland pojawił się taki komentarz:

Niestety znowu udało się nam wmówić, że socjal jest zły. Odpowiadającym NIE zachęcam wycieczkę do Niemiec, gdzie Kindergeld jest na każde dziecko, a jak trochę się popracuje można dostać Hartz IV, czyli zasiłek dla bezrobotnych, który umożliwia mieszkanie, jedzenie i życie (można mieć i swój samochód na raty za to)…co powoduje, że rynek pracy jest wyczyszczony ze wszelkim patologii, nie ma wyzysku, jest kultura pracy, bo jak pracodawca zacznie wykorzystywać to można spokojnie pożyć na Hartz IV….U nas jednak niektórym nadal marzy się robota po 12-14h za 2k….i mieszkanie za 1,2k (kawalerka) – gratuluje!! Korpo się ucieszy, znów będą mogli robić 5-stopniowe kwalifikacje i straszyć, że mają 1000 na Twoje miejsce, jak nie chcesz przyjść na bezpłatny weekend….

Obecnie rząd nie planuje wprowadzenia 1000+. Czy zmiana może jednak nadejść w nieodległej przyszłości oraz czy polska gospodarka by sobie z tym poradziła?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Przedszkole
Pierwszy rok w przedszkolu
Pójście dziecka do przedszkola to bardzo ważne wydarzenie w życiu rodziców. Mamy ze łzami w oczach myślą o tym, że ich maluch powoli zaczyna wyfruwać z gniazda, że coraz częściej
Czytaj dalej
Konkursy
Zobacz „Młodzi Tytani: Akcja! Film” w Multikinie i wygraj bilety do Parku Rozrywki Energylandia
Podczas tych wakacji w Multikinie czekają na nas nie tylko premiery filmowe i fantastyczne bajki, ale także moc niespodzianek! W miniony piątek, 10 sierpnia, wystartował konkurs związany z animacją „Młodzi
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Rozliczenie PIT: Ulga na dziecko 2019 [Limit dochodu]
Z rozliczeniem PIT za 2019 nie warto czekać: im szybciej wypełnicie i wyślecie formularz, tym szybciej pieniądze za zwrot podatkowy wpłyną na Wasze konto. Mogą na nie liczyć przede wszystkim
Czytaj dalej
Newsy
7-miesięczne niemowlę trafiło do szpitala w stanie zagrożenia życia. Aż trudno uwierzyć, co było powodem!
W ostatnią niedzielę do przychodni na warszawskiej Ochocie trafiła matka zaniepokojona stanem zdrowia swojego 7- miesięcznego niemowlaka. Matka podczas wywiadu lekarskiego, zakomunikowała że jej dziecko jest niezwykle rozdrażnione i “przelewa
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Kto nie odliczy ulgi prorodzinnej za 2019 r.? UWAGA! Jest limit dochodów!
Rodzice i opiekunowie dzieci do lat 18 oraz uczących się dzieci do lat 25 mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Jednak nie wszyscy! Komu nie przysługuje ulga na dziecko za 2019 r.
Czytaj dalej
Newsy
Małgorzata Socha na spacerze z dziećmi chwali się nowym wózkiem. Cena? Będziecie zdziwieni!
Małgorzata Socha jest jedną z tych mam, które zwinnie łączą codzienne obowiązki zawodowe z wychowaniem dzieci. Niedawno można ją było spotkać na spacerze z maluchami testującą najnowszą spacerówkę Thule, co
Czytaj dalej
500+ Newsy
500+ na pierwsze dziecko w 2020 r. [AKTUALIZACJA!]
Od ubiegłego roku 500+ jest wypłacane także na pierwsze dziecko. Od kiedy można składać wnioski i kto dostanie pieniądze na dziecko? Którzy rodzice nie muszą składać wniosku w 2020 roku
Czytaj dalej
Finanse Newsy Prawo
Zasiłek pielęgnacyjny 2020: ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny po zmianach?
Zasiłek pielęgnacyjny jest jedną z form zapomogi wypłacanej przez gminę, która ma na celu pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki osobie niepełnosprawnej. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny 2020? Kiedy kolejna
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Jakie są terminy ferii 2020. Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe 2020? W jakim terminie zaplanować wyjazd na ferie 2020?
Ferie zimowe 2020 niektóre województwa zaczną chwilę po feriach świątecznych. Kiedy wypadają ferie zimowe 2020 i kiedy wyjechać na zimowisko? Jakie są terminy ferii dla poszczególnych województw? Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci Newsy
Wiedźmin, Joint i Nutella – takie imiona chcieli nadać rodzice w 2019 r. Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w ubiegłym roku?
Zasadniczo przyszli rodzice dzielą się na dwie grupy: tych, którzy niemal od zawsze wiedzą, jakie imię nadadzą dziecku oraz tych, którzy rozważają tę kwestię przez sporą część ciąży. Pierwsi z
Czytaj dalej