Waloryzacja emerytur 2024. Seniorzy będą bogatsi o kilkaset złotych. To rekord!

Waloryzacja emerytur odbywa się każdego roku 1 marca. Już teraz wiele osób zastanawia się, o ile wzrosną emerytury i czy będzie to znacząca kwota. Szczególnie w obliczu tak postępującej inflacji.

Waloryzacja emerytur 2023

W tym roku waloryzacja emerytur była wysoka, a jak ogłosiła to ministra Marlena Marląg, świadczenia nie mogły wzrosnąć o mniej niż 250 złotych. Był to wzrost sięgający 14,8%. Dlatego dzisiaj najniższa emerytura wynosi obecnie 1588,44 zł.

Dlaczego w ogóle jest waloryzacja? To odpowiedź na postępującą inflację. Rząd zwiększa świadczenie, aby jego realna wartość utrzymała się na niezmienionym poziomie.

Jak ustalany jest wskaźnik waloryzacji? To, o ile wzrosną świadczenia, jest ogłoszone ustawowo i ma na to wpływ szereg czynników. Przede wszystkim jest to poziom inflacji oraz wzrost płac w roku kalendarzowym (Dz.U. 1998, Nr 162 poz. 111).

Waloryzacja emerytur 2024

Ekonomiści przewidują, że wskaźnik waloryzacji będzie wynosił ok. 12,3%. Jeśli obawiasz się, że te podwyżki mogą się zmienić – wyprowadzimy cię z błędu. Nowy rząd może oczywiście ustalić nowy budżet na nadchodzący rok, jednak obliczanie waloryzacji jest uzależnione od niezależnych czynników.

Jeśli rząd uchwali minimalną kwotę podwyżki emerytury, tak jak było to w tym roku, to najniższa emerytura ze 1588,44 wzrośnie do 1838,44 brutto. Jeśli jednak rząd zostanie przy podwyżce procentowej, to najniższa emerytura będzie wynosić 1783,81 złotych brutto. Oczywiście najkorzystniejszą sytuacją dla osób z najniższą emeryturą jest konkretna kwota podwyżki, jednak ta procentowa niewiele się różni. Wzrost wyniesie kolejno: 195,37 złotych i 250 złotych.

Jak wygląda sytuacja dla osób z wyższym emeryturami? Tutaj można to łatwo obliczyć, mnożąc kwotę brutto x przyjmowany obecnie wskaźnik waloryzacji 12,3%. Na przykład dla emerytury 3000 złotych podwyżka wyniesie 369 złotych, co daje po waloryzacji sumę 3369 złotych brutto.

Waloryzacja dotyczy również trzynastki. Zgodnie z ustawą 13. emerytura wynosi tyle, co najniższe w danym roku świadczenie emerytalne, więc w zależności od podwyżki może to być ok. 1784 złotych (Dz.U. 2020 poz. 321).

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo