Pierwsze wypłaty 800 plus już w grudniu? Dobra wiadomość dla niektórych rodziców

Od 1 stycznia wchodzi w życie podwyżka świadczenia 500 plus do 800 zł. Jak wynika z medialnych doniesień, część rodziców będzie mogła cieszyć się z wyższego przelewu jeszcze przed nowym rokiem. Ze względu na układ kalendarza niektórych może czekać niespodzianka. Czy 800 plus będzie w grudniu?

Czy w grudniu będzie 800 plus? Możliwa niespodzianka dla części rodziców

Zgodnie z przyjętą kilka tygodni temu nowelizacją ustawy od 1 stycznia 2024 roku 500 plus oficjalnie zmieni się w 800 plus. Podwyżka ma zniwelować skutki inflacji, którą – zdaniem ekonomistów – od momentu wprowadzenia świadczenia obniżyła jego realną wartość o około 200 zł.

Jak wynika z przepisów podwyżka ma trafić do rodziców dopiero w nowym roku. Okazuje się jednak, że niektórzy będą mogli cieszyć się z wyższych przelewów jeszcze w grudniu. Wszystko ze względu na układ kalendarza. ZUS przelewa świadczenie w dziesięciu różnych terminach: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dnia miesiąca. Są to jednak nie daty przelewów, ale moment, kiedy środki powinny już być na koncie. Jeśli więc któryś z tych terminów wypada w weekend lub tuż po długim weekendzie, ZUS często wykonuje przelewy wcześniej, przed wolnym. Może to zatem oznaczać miłą niespodziankę dla niektórych rodziców.

Niestety 800 plus w grudniu to na razie tylko niepewne spekulacje. Nawet jeśli ZUS wyśle przelewy w piątek przed Nowym Rokiem, to nie ma pewności, że przyjdą one tego samego dnia. Istnieje również opcja, że pierwsze przelewy świadczenia będą jeszcze w starej wysokości, a wypłaty trafią do rodziców z wyrównaniem w lutym.

Zobacz: Kiedy 500 plus w grudniu 2023? Do tych rodziców pieniądze trafią sporo przed świętami

500 plus za grudzień też może wpłynąć wcześniej

Świadczenie 500 plus za grudzień niektórzy rodzice również dostaną nieco wcześniej. Chodzi o tych beneficjentów, którzy otrzymują pieniądze 9. i 16. dnia miesiąca. Oba terminy wypadają w soboty, dlatego przelewy pojawią się na kontach wcześniej – odpowiednio – 8. i 15. grudnia.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo