Alergia u malucha? Zadbaj o jakość powietrza

Alergie stały się plagą naszych czasów – dotykają coraz więcej osób. Jeśli wasz maluch lub członek rodziny cierpi na alergię lub astmę, to koniecznie przeczytajcie, jak zadbać o jakość powietrza i ograniczyć liczbę alergenów w domu.

Szacuje się, że w Polsce na różne postaci alergii cierpi 40% społeczeństwa. Dalsze 25% ma alergiczny nieżyt nosa, a 10% – astmę. Katar, obrzęk czy łzawienie oczu niektórym alergikom mogą towarzyszyć przez cały rok. Dzieje się tak m.in. za sprawą kurzu i roztoczy, które gromadzą się w różnych domowych zakamarkach oraz cząsteczek znajdujących się w powietrzu (pyłki, kurz, bakterie, wirusy), które przyczyniają się do wystąpienia reakcji alergicznej.

Roztocza mogą być odpowiedzialne aż za 50 % przypadków alergii i są niemal wszędzie. Najwięcej ich znajduje się w zasłonach, firanach, dywanach, materacach, pościeli, poszewkach, ale również na kanapie czy w pluszowych zabawkach. Jeśli alergik funkcjonuje w takim otoczeniu, to niezwykle ciężko mu walczyć z objawami. Dlatego pierwszym krokiem do poprawy samopoczucia będzie usunięcie z domu wszelkich rzeczy, wykonanych z materiałów absorbujących kurz. Ważna jest też regularna wymiana pościeli czy ręczników.

Wietrz codziennie, niezależnie od pogody

Roztocza nie lubią świeżego powietrza, dlatego pomocne w walce z nimi jest częste wietrzenie pomieszczeń. Według zaleceń specjalistów, nasze sypialnie powinny być wietrzone (krótko, ale intensywnie) 30 min. przed spaniem oraz zaraz po przebudzeniu. Ale czy to na pewno dobre rozwiązanie, gdy tak często słyszymy o szkodliwym, zanieczyszczonym powietrzu? Owszem – ale tylko jeśli zadbamy o odpowiednią filtrację powietrza, gdyż tam, gdzie mieszkają alergicy, kluczowe jest zredukowanie czynników powodujących nasilanie się objawów.

W tej roli świetnie sprawdzą się oczyszczacze powietrza, które usuwają nie tylko kurz, bakterie, pleśń, roztocza i sierść, ale także szkodliwe cząsteczki PM2.5 i PM10, dym i formaldehydy. Dzięki temu eliminują z powietrza substancje wywołujące alergie i zapewniają zdrowsze powietrze. Ceny oczyszczaczy wahają się od 199 zł do 2 500 zł – ta różnica wynika m.in. z liczby wykorzystanych filtrów, mocy, wydajności urządzenia oraz marki.

oczyszczacz powietrza dla dzieci

Wybierając oczyszczacz powietrza do mieszkania, w którym przebywa alergik, warto wybrać model, który będzie miał wysokiej jakości filtry (np. HEPA), zatrzymujące substancje alergizujące i lampę UV. Jeśli oczyszczacz ma stać w pokoju dziecka, to zwróćmy też uwagę na cichą pracę urządzenia, prostą obsługę (aby starsza pociecha mogła samodzielnie posługiwać się urządzeniem) i ciekawy wygląd.

Do mniejszych pomieszczeń idealny będzie Cristal Air Coral, który może przefiltrować powierzchnię do 20 m2, z kolei model Advanced sprawdzi się w pomieszczeniach do 40 m2 – mówi Marta Matuszak z firmy Goclever.

Aby oczyszczacz powietrza przyniósł faktyczną ulgę alergikowi, filtry muszą być regularnie wymieniane – minimum co pół roku (a w regionach, w których zanieczyszczenie powietrza jest dużym problemem – częściej).


Dowiedz się więcej: Jak walczyć z alergią u niemowlaka? >>


Wysoka temperatura zabija roztocza

Tam, gdzie mieszkają alergicy, lepiej też zredukować liczbę wykorzystywanych detergentów, aby ograniczyć niekorzystny wpływ substancji chemicznych zawartych w detergentach np. na kondycję skóry czy dróg oddechowych. Dlatego warto stawiać na ekologiczne preparaty lub sposoby stosowane przez nasze babcie. Tu przydadzą się: ocet, soda oczyszczona, boraks, mydło roślinne, kwasek cytrynowy/cytryna czy sól.

Można też pójść o krok dalej i do sprzątania zamiast „chemii” wykorzystywać parę wodną pod ciśnieniem. Urządzenia parowe mają właściwości dezynfekujące, gdyż wysoka temperatura sprzyja pozbywaniu się roztoczy, grzybów i bakterii, a para pomaga wiązać kurz (dzięki czemu nie wzbija się on w powietrze).

Mopy parowe mogą być używane do wielu różnych powierzchni i czynności, gdyż zazwyczaj mają specjalistyczne nakładki, ułatwiające sprzątanie. Przykładowo Multi (Homekraft) ma aż 10 końcówek, przeznaczonych m.in. do mycia szyb, armatury łazienkowej, fug w kafelkach, usuwania uporczywego tłuszczu z piekarnika, płyty grzewczej czy grilla, a nawet do prostowania zagnieceń na ubraniach. Co ważne, urządzenia tego typu podgrzewają wodę do 90-100°C, a tak wysoka temperatura skutecznie radzi sobie z zabrudzeniami i umożliwia zredukowanie tradycyjnych środków chemicznych w naszym domu.

Źródła:
1. Biała Księga Alergii Światowej Organizacji Alergii
2. Eko sztuczki
3. Alergie, dr Danuty Myłek (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2005).


Materiał partnerski

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo