Badanie GBS w ciąży
Badanie GBS to jedno z obowiązkowych badań, którym powinna się poddać ciężarna kobieta. Jest ono robione w kierunku wykrycia bakterii paciorkowca grupy B. Jej obecność w drogach rodnych kobiety podczas porodu może wiązać się z niebezpieczeństwem dla maluszka.

Badanie GBS w ciąży
Nazwa badania pochodzi od angielskiej nazwy bakterii, w kierunku której badanie jest wykonywane, czyli Group B Streptococcus. Paciorkowce te bytują we florze bakteryjnej układu pokarmowego człowieka, w odbycie, a często są obecne także w drogach rodnych kobiety. Szacuje się, że nawet 40% dorosłych kobiet jest ich nosicielkami. Nie są te paciorkowce zazwyczaj szkodliwe, nie wywołują żadnych zakażeń, a ich obecność nie daje wyraźnych objawów, jednakże jest niepożądana, gdy kobieta spodziewa się dziecka. Maluszek w czasie porodu jest narażony na zarażenie się bakterią, która u malutkich dzieci może doprowadzić do niebezpiecznych chorób. Jest aż 70% szans, że paciorkowce przejdą na dziecko w czasie jego wydostawania się na świat przez kanał rodny.
Badanie GBS wykonuje się pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Jest ono bezbolesne i trwa kilka sekund. Polega na pobraniu wymazu z pochwy i z odbytu, który następnie jest badany w warunkach laboratoryjnych. Na wynik czeka się zazwyczaj około pięciu-siedmiu dni.
Badanie GBS – wyniki
Wynik badania GBS ujemny oznacza, że w pochwie i odbycie kobiety nie znajdują się paciorkowce z grupy B. Wynik GBS dodatki z kolei potwierdza ich obecność. W tym przypadku informacja ta powinna znaleźć się w karcie ciąży, by była widoczna dla personelu medycznego, który będzie zajmował się rodzącą ciężarną. Bakterii paciorkowca nie zwalcza się bowiem leczeniem w czasie ciąży, ponieważ w ciągu paru dni jest ona w stanie znowu się namnożyć. Z leczeniem czeka się na rozpoczęcie porodu. Dopiero wtedy matce dożylnie podaje się antybiotyk należący do grupy penicylin. Zazwyczaj jest to penicylina lub ampicylina.
Bakterie GBS: powikłania grożące dziecku
Paciorkowce grupy B mogą wywołać groźne dla maluszka zakażenie. Może dojść do posocznicy, zapalenia płuc, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Bakterie te wywołują również szereg chorób związanych z układem oddechowym.
[zdjęcie główne: Pixabay]
Usłyszysz je na każdym placu zabaw. Te imiona na M Polacy uwielbiają! Ranking zaskakuje
Prawie każdy spożywa go źle. Ten sposób jedzenia czosnku szokuje, a jest najbardziej wartościowy
Tajemniczy symbol na ciałach młodych Polek. Amulet czy zabobon?
To imię od wieków funkcjonuje w dwóch wariantach, ale mają jedno zdrobnienie. Wśród Polaków trwa dyskusja, która wersja jest ładniejsza.
Sięgnęłam do apteczki i odplamiłam ulubione skarpetki. Mama pytała, czy są nowe i nie mogła uwierzyć
Baśniowe imiona dla dziewczynek znowu na topie. Wszystkie na tę samą literę
- Rodzice.pl
- Badania
- Badanie GBS w ciąży
Jak uspokoić płaczące dziecko?
Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...
Czytaj dalej →Błogosławieństwo rodziców
Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...
Czytaj dalej →Tramwajem do ślubu? A czemu nie…
Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...
Czytaj dalej →