Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, by jego wynik był wiarygodny? Dostępne w aptekach i drogeriach testy są skuteczne nawet w 99%, jeśli wykonamy je co najmniej w dniu spodziewanej miesiączki. Czy wcześniej test ciążowy może się więc mylić?

Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością
depositphotos.com

W aptekach znajdziesz cztery rodzaje testów: strumieniowe, paskowe, płytkowe i cyfrowe. Różnią się one sposobem użycia, ale działają na tej samej zasadzie – wszystkie wykrywają w moczu hormon hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Jeśli zamierzasz wykonać test przed dniem spodziewanej menstruacji, lepiej wykorzystaj do tego celu pierwszy poranny mocz, ponieważ w nim stężenie hormonu jest wyższe. Po tym terminie poziom hCG powinien być na tyle wysoki, aby jego obecność dało się wykazać w każdej próbce moczu.

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Najbardziej czułe testy wykrywają ciążę już 10 dni po zapłodnieniu. Jednak zanim popędzisz do apteki, sprawdź, kiedy miałaś owulację. Jajeczko dopiero po około 8 dniach od owulacji zagnieżdża się w macicy i zarodek zaczyna wydzielać gonadotropinę kosmówkową. Na początku ciąży jej stężenie rośnie bardzo szybko, aż do drugiego trymestru, kiedy zaczyna spadać.

Chcesz jak najwcześniej zrobić test ciążowy? Wybierając go, zwróć więc uwagę na jego czułość:

  • ze wskaźnikiem niższym niż 500 lU/l powinien pokazać wiarygodny wynik już po 10 dniach od zapłodnienia,
  • ze wskaźnikiem 500 do 800 IU/l – po 14 dniach od zapłodnienia,
  • ze wskaźnikiem wyższym niż 800 IU/l – po 21 dniach.

Jeśli nie jesteś pewna, czy wynik testu ciążowego zrobionego przed miesiączką jest zgodny z prawdą, najlepiej udaj się na badanie krwi. Podobnie jak w przypadku testów dostępnych w aptekach musisz odczekać co najmniej 10 dni od zapłodnienia, ale dzięki temu poznasz dokładny poziom hCG we krwi. Umieszczone obok wyniku normy stężenia hormonu pokażą ci dodatkowo w przybliżeniu, w którym jesteś tygodniu ciąży.
Po pięciu tygodniach ciążę da się stwierdzić także przy pomocy badania USG.

Czy test ciążowy może się mylić?

Niestety tak. Z bardzo wielu powodów. Pomijając błędy powstałe podczas samego wykonywania testu ciążowego, najczęściej wynik jest zafałszowany gdy:

  1. Zrobiłaś test ciążowy zbyt wcześnie – poziom hCG był jeszcze zbyt niski, by test wykrył hormon. Warto też zdawać sobie sprawę z faktu, że około połowa jajeczek obumiera kilka dni po zapłodnieniu. Jeśli pierwszy test pokazał, że jesteś w ciąży, a drugi miał wynik negatywny, być może doszło do takiej sytuacji.
  2. Zrobiłaś test ciążowy podczas owulacji – w tym czasie w twoim organizmie wzrasta poziom hormonu zbliżonego do hCG, więc wynik może być fałszywie pozytywny.
  3. Wystąpiła ciąża pozamaciczna – w takim przypadku poziom hCG rośnie wolniej i test może pokazywać negatywny wynik.
  4. Przyjmujesz np. leki wspomagające płodność (takie jak zastrzyki przy zapłodnieniu in vitro), uspokajające, przeciwkonwulsyjne, prometazynę, diuretyki – pod ich wpływem test mógłby mieć wynik negatywny, gdy tymczasem powinien wykazać ciążę. Z kolei przez leki przeciwdepresyjne test może wyjść fałszywie pozytywny.
  5. Masz chorą tarczycę lub nerki – wynik testu ciążowego może być pozytywny, ale niezgodnie z prawdą. Podobnie bywa w przypadku niektórych nowotworów macicy, piersi i jajników.
  6. Jesteś w okresie okołomenopauzalnym – istnieje ryzyko, że test pokaże fałszywie pozytywny wynik.

Aby wynik testu ciążowego był jak najbardziej wiarygodny, najlepiej poczekać więc przynajmniej do dnia spodziewanej miesiączki. Do tego bardzo dokładnie przeczytać instrukcję obsługi – źle wykonany test ciążowy, będzie bezużyteczny.

Zobacz też: Test ciążowy – wyniki fałszywie dodatnie

Kiedy zrobić test ciążowy: Rano czy wieczorem?

Nie wiesz, czy lepiej zrobić test ciążowy rano czy wieczorem? Odpowiadając krótko: rano!
Największe stężenie hormonu beta-hCG, na który reagują paski w teście ciążowym, występuje w porannej dawce moczu. Dzięki temu zrobienie testu ciążowego rano ma szansę pokazać ciążę we wcześniejszym etapie. Im dłużej od potencjalnego zapłodnienia, tym większy poziom hormonu beta-hCG i większa szansa na wykrycie ciąży nawet przy próbce wieczornej.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

1 Komentarz

  • Avatar

Dodaj komentarz

Życzenia
Życzenia urodzinowe dla babci
Babcia to dla każdego wnuka i wnuczki osoba, która zawsze służy dobrą radą i od której możemy się wiele nauczyć. Jej urodziny są niezwykłym dniem, dlatego warto sprawić, żeby babcia
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Pierwsze próby siadania
Kiedy niemowlę siada? Kiedy niemowlę siada? Pierwsze próby siadania u niemowląt mogą wystąpić w różnych okresach. Niektóre maluchy już w 6 miesięcy samodzielnie siedzą, inne jeszcze w 9 miesiącu życia nie
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Test ciążowy: POZYTYWNY – Czy to na pewno ciąża? Co robić? [Instrukcja krok po kroku]
Pozytywny wynik testu ciążowego to dla wielu kobiet powód do ogromnej radości, u sporej części jednak powoduje przerażenie i atak paniki. Informacja o dziecku to zapowiedź ogromnych zmian w życiu!
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Test ciążowy: Wszystko, co warto o nim wiedzieć
Podejrzewasz, że możesz być w ciąży, a wizyta u lekarza dopiero za kilka dni? Biegnij do apteki i zrób w domu test ciążowy. Być może będziesz mogła obwieścić partnerowi dobrą
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Ile kosztuje test ciążowy?
Test ciążowy to pierwszy krok do stwierdzenia ciąży, dlatego kupuje go wiele kobiet, które chcą się dowiedzieć, czy spodziewają się dziecka. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów ciążowych, które
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Testy ciążowe
Brak okresu a test negatywny
Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może
Czytaj dalej