Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością!

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, by jego wynik był wiarygodny? Dostępne w aptekach i drogeriach testy są skuteczne nawet w 99%, jeśli wykonamy je co najmniej w dniu spodziewanej miesiączki. Czy wcześniej test ciążowy może się więc mylić?

W aptekach znajdziesz cztery rodzaje testów: strumieniowe, paskowe, płytkowe i cyfrowe. Różnią się one sposobem użycia, ale działają na tej samej zasadzie – wszystkie wykrywają w moczu hormon hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Jeśli zamierzasz wykonać test przed dniem spodziewanej menstruacji, lepiej wykorzystaj do tego celu pierwszy poranny mocz, ponieważ w nim stężenie hormonu jest wyższe. Po tym terminie poziom hCG powinien być na tyle wysoki, aby jego obecność dało się wykazać w każdej próbce moczu.

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Najbardziej czułe testy wykrywają ciążę już 10 dni po zapłodnieniu. Jednak zanim popędzisz do apteki, sprawdź, kiedy miałaś owulację. Jajeczko dopiero po około 8 dniach od owulacji zagnieżdża się w macicy i zarodek zaczyna wydzielać gonadotropinę kosmówkową. Na początku ciąży jej stężenie rośnie bardzo szybko, aż do drugiego trymestru, kiedy zaczyna spadać.
Chcesz jak najwcześniej zrobić test ciążowy? Wybierając go, zwróć więc uwagę na jego czułość:

 • ze wskaźnikiem niższym niż 500 lU/l powinien pokazać wiarygodny wynik już po 10 dniach od zapłodnienia,
 • ze wskaźnikiem 500 do 800 IU/l – po 14 dniach od zapłodnienia,
 • ze wskaźnikiem wyższym niż 800 IU/l – po 21 dniach.

Jeśli nie jesteś pewna, czy wynik testu ciążowego zrobionego przed miesiączką jest zgodny z prawdą, najlepiej udaj się na badanie krwi. Podobnie jak w przypadku testów dostępnych w aptekach musisz odczekać co najmniej 10 dni od zapłodnienia, ale dzięki temu poznasz dokładny poziom hCG we krwi. Umieszczone obok wyniku normy stężenia hormonu pokażą ci dodatkowo w przybliżeniu, w którym jesteś tygodniu ciąży.
Po pięciu tygodniach ciążę da się stwierdzić także przy pomocy badania USG.
Sprawdź: Ile tak naprawdę kosztuje in vitro w Polsce?

Czy test ciążowy może się mylić?

Niestety tak. Z bardzo wielu powodów. Pomijając błędy powstałe podczas samego wykonywania testu ciążowego, najczęściej wynik jest zafałszowany gdy:

 1. Zrobiłaś test ciążowy zbyt wcześnie – poziom hCG był jeszcze zbyt niski, by test wykrył hormon. Warto też zdawać sobie sprawę z faktu, że około połowa jajeczek obumiera kilka dni po zapłodnieniu. Jeśli pierwszy test pokazał, że jesteś w ciąży, a drugi miał wynik negatywny, być może doszło do takiej sytuacji.
 2. Zrobiłaś test ciążowy podczas owulacji – w tym czasie w twoim organizmie wzrasta poziom hormonu zbliżonego do hCG, więc wynik może być fałszywie pozytywny.
 3. Wystąpiła ciąża pozamaciczna – w takim przypadku poziom hCG rośnie wolniej i test może pokazywać negatywny wynik.
 4. Przyjmujesz np. leki wspomagające płodność (takie jak zastrzyki przy zapłodnieniu in vitro), uspokajające, przeciwkonwulsyjne, prometazynę, diuretyki – pod ich wpływem test mógłby mieć wynik negatywny, gdy tymczasem powinien wykazać ciążę. Z kolei przez leki przeciwdepresyjne test może wyjść fałszywie pozytywny.
 5. Masz chorą tarczycę lub nerki – wynik testu ciążowego może być pozytywny, ale niezgodnie z prawdą. Podobnie bywa w przypadku niektórych nowotworów macicy, piersi i jajników.
 6. Jesteś w okresie okołomenopauzalnym – istnieje ryzyko, że test pokaże fałszywie pozytywny wynik.

Aby wynik testu ciążowego był jak najbardziej wiarygodny, najlepiej poczekać więc przynajmniej do dnia spodziewanej miesiączki. Do tego bardzo dokładnie przeczytać instrukcję obsługi – źle wykonany test ciążowy, będzie bezużyteczny.
Zobacz też: Test ciążowy – wyniki fałszywie dodatnie

Kiedy zrobić test ciążowy: Rano czy wieczorem?

Nie wiesz, czy lepiej zrobić test ciążowy rano czy wieczorem? Odpowiadając krótko: rano!
Największe stężenie hormonu beta-hCG, na który reagują paski w teście ciążowym, występuje w porannej dawce moczu. Dzięki temu zrobienie testu ciążowego rano ma szansę pokazać ciążę we wcześniejszym etapie. Im dłużej od potencjalnego zapłodnienia, tym większy poziom hormonu beta-hCG i większa szansa na wykrycie ciąży nawet przy próbce wieczornej.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością!

 1. Kilka dni po owulacji zapłodnienie, większych bzdur nie czytałam nigdzie, po owulacji komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 24h!

  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo