Czy na Komunii pije się alkohol? Rodzice są podzieleni. A co na ten temat mówi Kościół?

Imprezy i uroczystości rodzinne w Polsce bywają zazwyczaj suto zakrapiane alkoholem. O ile trunki na stołach nie budzą wątpliwości w przypadku wesel czy urodzin, to jednak w przypadku komunii pojawia się pewien dylemat. Zdania na ten temat są mocno podzielone, co widać na rozmaitych internetowych forach. Dla jednych alkohol jest całkowicie wykluczony, inni nie widzą nic złego nawet w większych wysokoprocentowych ilościach. Czy na Komunii pije się alkohol? Komunia z alkoholem czy bez – co na ten temat mówi Kościół?

Czy na Komunii pije się alkohol?

Komunia jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego katolika. W trakcie uroczystości dziecko może po raz pierwszy przystąpić do sakramentu Eucharystii, czyli w pełni w pełni doświadczyć łaski i zbliżyć się do Boga. Wydarzenie powinno mieć więc przede wszystkim charakter sakralny i to na przeżyciu duchowym powinni skupić się wszyscy goście. Często jednak religijne znaczenie uroczystości zostaje przyćmione przez organizowane z rozmachem, często suto zakrapiane alkoholem, przyjęcia.

Alkohol na przyjęciu komunijnym, zwłaszcza ten wysoko procentowy, to od lat dość drażliwa i mocno dyskusyjna kwestia. Zazwyczaj goście spodziewają się, że na stole pojawi się chociaż symboliczna ilość trunków – np. wino czy nalewki. W niektórych rodzinach jednak tradycją jest, że uczestnicy wydarzenia spożywają po prostu czystą wódkę. Coraz częściej rodzice zastanawiają się jednak, czy to wypada i czy jest to stosowne do okazji.

Należy pamięta, że tego dnia najważniejsze jest dziecko przystępujące do I Komunii. Zadaniem bliskich jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia oraz wyjaśnienie prawdziwego znaczenia i sensu, jaki niesie za sobą ta uroczystość. Spożycie alkoholu może niestety przeszkodzić w skupieniu się na duchowym aspekcie tego wydarzenia. Zawsze może się zdarzyć, że goście przesadzą z procentami i impreza nie zostanie zapamiętana pozytywnie, a chodzi przecież o to, aby dziecko zachowało dobre wspomnienia z tego dnia.

Zobacz: Pierwsza Komunia Święta: przygotowania krok po kroku. Jak zaplanować idealną uroczystość?

Picie alkoholu a Komunia Święta

Kościół katolicki nie ma jasno określonych przepisów dotyczących podawania alkoholu na komuniach. Jednakże, większość księży zachęca do powściągliwości i szacunku wobec sakramentu Eucharystii. Zdaniem duchownych trunki, zwłaszcza wysokoprocentowe, zupełnie nie pasują do uroczystości i w kontekście religijnym są zupełnie niestosowne. W świetle tych zasad należy poważnie rozważyć, czy nie wyeliminować alkoholu z przyjęcia komunijnego lub przynajmniej ograniczyć jego ilość.

Ponieważ jednak imprezy rodzinne w Polsce zazwyczaj kojarzą się z piciem napojów procentowych, komunia bez alkoholu dla niektórych brzmi nudno i nieciekawie. Trzeba jednak pamiętać, że tego dnia najważniejsze powinno być dziecko i jego komfort, a nie zabawa dorosłych. Warto również dać najmłodszym dobry przykład i pokazać, że potrafimy się bawić bez alkoholu lub z symboliczną jego ilością.

Sprawdź: Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych

Alkohol na Komunii – opinie

Zdania na temat alkoholu na przyjęciach komunijnych są mocno podzielone. Wielu księży wskazuje jednak na niepokojący trend, który rozwija się od kilku czy kilkunastu lat. Współczesne komunie często bardziej przypominają wesele – z ogromnymi przyjęciami w lokalach, wódką na stole oraz kopertami w prezencie. W tym wszystkim często gubi się aspekt religijny uroczystości i dziecko niestety bardziej skupia się na całej otoczce (prezentach, jedzeniu, tortach) niż na rzeczywistym przeżyciu Eucharystii.

Wydaje się jednak, że trend z ostatnich lat zaczyna się nieco odwracać i coraz więcej rodziców decyduje się na zorganizowanie dużo skromniejszych uroczystości. Niektórzy całkowicie rezygnują z alkoholu, inni podają wyłącznie symboliczną ilość (np. wina czy szampana). Komentarze internautów świadczą o tym, że ta kwestia jeszcze na długo pozostanie dyskusyjna.

Do eleganckiego obiadu normalnie podaje się dobre wino, nie wiem, czemu komunijny obiad miałby być wyjątkiem?

Nie, nie powinno być alkoholu na komunii. To święto dziecka, którego istotą jest bardzo bliskie spotkanie z Panem Jezusem. Okazji do napicia się jest wiele, ale na pewno nie 1 Komunia Święta

Pierwsza komunia to święto dziecka. “Pokomunijne” przyjęcie to również imprezka dziecka. Czy na imprezach dzieci podaje się alkohol? Nie.

Ja nie piję w ogóle, mój ojciec także. Komunia to uroczystość religijna, która nie licuje z piciem alkoholu po wyjściu z kościoła o 12 w południe. W Wigilię i Wielkanoc też się u nas nie pije alkoholu

Na moim przyjęciu komunijnym był alkohol, tak samo jak na przyjęciu obu moich sióstr. U nas alkohol pojawia się na każdej imprezie rodzinnej, taka już tradycja.

Pamiętam, jak na komunii mojej siostry był alkohol i pani, która pomagała w podawaniu. Tak się nawaliła, że usiadła pupą na talerzu z plackiem. Uważam, że to nie czas na takie rzeczy

Na mojej komunii, a było to ponad 20 lat temu, był alkohol, z tego co pamiętam – właśnie wódka. Ale nikt nie był pijany, więc można bawić się z umiarem

Zobacz: Ile dać na komunię 2023? Takie sumy najczęściej trafiają do kopert. Oto poradnik dla rodziny i gości

Czytelnicy pytają, czy na komunii pije się alkohol?

Czy na komunii jest alkohol?

Wszystko zależy od decyzji rodziców i tradycji rodzinnej, księża zalecają jednak, aby z niego zrezygnować.

Wódka na komunii – czy wypada?

Wysokoprocentowe alkohole to nie najlepszy pomysł na imprezę rodzinną organizowaną dla dziecka, chociaż decyzja oczywiście należy do rodziców.

Jaki alkohol na komunię?

Najczęściej symbolicznie podaje się wino, nalewkę lub szampana.

Czy na komunii podaje się alkohol?

Alkohol podaje się w zależności od decyzji rodziców oraz tradycji panujących w rodzinie.

Dodaj komentarz

Komunia, Przepisy Kulinarne

Ciasta na komunię

Nie wiecie, jakie ciasta na komunię upiec? Mamy dla Was kilka propozycji i sprawdzone przepisy! Ciasta i torty na komunię Ciasta na komunię to niemal oczywista pozycja w menu. Tylko...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general