Pierwsza Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka i rodziny. Jest to moment, który należy odpowiednio zaplanować i przygotować, aby stał się niezapomnianą i piękną chwilą. Podczas gdy w kościele i na lekcjach religii uczą się modlitw, formułek i przygotowują się do duchowego przeżycia tego wydarzenia, rodzice mają dużo bardziej przyziemne zadania. Organizują przyjęcia, obiady rodzinne, kupują dodatki i zamawiają torty. Jak przygotować się do komunii świętej, aby o niczym nie zapomnieć? Czego dziecko potrzebuje do komunii? Pierwsza Komunia Święta: przygotowania krok po kroku!
Pierwsza Komunia Święta – przygotowania krok po kroku
Przygotowania do komunii świętej dla dzieci zaczynają się zazwyczaj na kilka miesięcy przed uroczystością i odbywają się przede wszystkim w kościele i na lekcjach religii. Nauka modlitw i zapoznanie się ze wszystkimi elementami mszy to jednak nie koniec. Zgodnie z polską tradycją z okazji pierwszej komunii zaprasza się najbliższą rodzinę nie tylko na nabożeństwo, ale także na obiad lub przyjęcie w restauracji. Na pierwszy miejscu powinny jednak stać kwestie duchowe.
Jak powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej?
- wsparcie dziecka w nauce modlitw,
- regularne uczestnictwo w mszach świętych,
- uczestniczenie w przygotowaniach odbywających się w kościele.
Co trzeba przygotować na komunię?
Przygotowanie do komunii świętej jest nieco bardziej skomplikowane logistycznie dla rodziców. Przede wszystkim należy przemyśleć, czy chcemy zorganizować przyjęcie w lokalu czy w domu. Jeśli wybierzemy tę drugą opcję, można przemyśleć kwestię cateringu lub przygotować własne menu. Niezbędny będzie również zakup stroju dla dziecka oraz dodatków (świecę, różaniec, medalik, dla dziewczynki czasami również wianek). A to często dopiero początek przygotowań.
Organizacja komunii krok po kroku:
- Ustalenie listy gości,
- Zarezerwowanie sali w restauracji/ustalenie menu na obiad w domu, ewentualnie znalezienie odpowiedniego cateringu,
- Zaproszenie gości (zakup zaproszeń),
- Zakup stroju i butów na komunię, a także dewocjonaliów,
- Wynajęcie usług fotografa (opcjonalnie),
- Zamówienie tortu,
- Umówienie dziecka do fryzjera,
- Przygotowanie atrakcji na przyjęcie (zwłaszcza dla dzieci) oraz dekoracji na salę i stoły.
Lista rzeczy potrzebnych na komunię:
- wygodne, eleganckie buty,
- biały wianek (dla dziewczynek),
- świeca,
- różaniec,
- modlitewnik,
- medalik.
Sprawdź: Ile dać na komunię 2023? Takie sumy najczęściej trafiają do kopert. Oto poradnik dla rodziny i gości
Jak przebiega komunia święta? O czym pamiętać przed komunią?
Pierwsza komunia święta to bardzo ważne wydarzenie religijne w życiu katolickiej rodziny. Jest to moment, kiedy dziecko po raz pierwszy przystępuje do Komunii Świętej i staje się pełnoprawnym członkiem Kościoła katolickiego. Ceremonia pierwszej komunii świętej odbywa się w kościele, w trakcie uroczystej mszy świętej. Dzieci ubrane są najczęściej w białe alby (w niektórych kościołach dziewczynki mają eleganckie sukienki).
Jeszcze przed wejściem do świątyni dzieci proszą rodziców o błogosławieństwo, a następnie ksiądz skrapla zgromadzonych wodą święconą i prowadzi do kościoła. W trakcie liturgii młodzi ludzie śpiewają specjalne pieśni, składają dary przed ołtarzem, a także biorą udział w czytaniach. Gdy dochodzi do najważniejszego momentu mszy, dzieci jako pierwsze przystępują do sakramentu Eucharystii, a dopiero potem pozostali zgromadzeni w kościele.
Zobacz: Komunia w innej parafii. Jak ją zorganizować? Czasami nie jest to łatwe
Najczęstsze pytania o: Pierwsza Komunia Święta – przygotowania krok po kroku
Przygotowania komunijne powinny obejmować również zakup: książeczki do nabożeństwa, różańca, medalika, świecy.
Przygotowanie do 1 komunii świętej w przypadku dziewczynek wymaga zakupu: różańca, świecy i medalika. Często jako dodatek do stroju kupuje się także biały wianek na głowę.
Zaproszenia dla gości, tort, strój i buty dla dziecka, świeca, różaniec, wianek (dla dziewczynek).
Przede wszystkim o przygotowaniu z wyprzedzeniem przyjęcia tj. zarezerwowanie lokalu lub przygotowanie obiadu w domu (catering lub własne menu). Z wyprzedzeniem należy zamówić także tort.