Pierwsza Komunia Święta: przygotowania krok po kroku. Jak zaplanować idealną uroczystość?

Pierwsza Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka i rodziny. Jest to moment, który należy odpowiednio zaplanować i przygotować, aby stał się niezapomnianą i piękną chwilą. Podczas gdy w kościele i na lekcjach religii uczą się modlitw, formułek i przygotowują się do duchowego przeżycia tego wydarzenia, rodzice mają dużo bardziej przyziemne zadania. Organizują przyjęcia, obiady rodzinne, kupują dodatki i zamawiają torty. Jak przygotować się do komunii świętej, aby o niczym nie zapomnieć? Czego dziecko potrzebuje do komunii? Pierwsza Komunia Święta: przygotowania krok po kroku!

Pierwsza Komunia Święta – przygotowania krok po kroku

Przygotowania do komunii świętej dla dzieci zaczynają się zazwyczaj na kilka miesięcy przed uroczystością i odbywają się przede wszystkim w kościele i na lekcjach religii. Nauka modlitw i zapoznanie się ze wszystkimi elementami mszy to jednak nie koniec. Zgodnie z polską tradycją z okazji pierwszej komunii zaprasza się najbliższą rodzinę nie tylko na nabożeństwo, ale także na obiad lub przyjęcie w restauracji. Na pierwszy miejscu powinny jednak stać kwestie duchowe.

Jak powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej?

 • wsparcie dziecka w nauce modlitw,
 • regularne uczestnictwo w mszach świętych,
 • uczestniczenie w przygotowaniach odbywających się w kościele.

Zobacz: Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych

Co trzeba przygotować na komunię?

Przygotowanie do komunii świętej jest nieco bardziej skomplikowane logistycznie dla rodziców. Przede wszystkim należy przemyśleć, czy chcemy zorganizować przyjęcie w lokalu czy w domu. Jeśli wybierzemy tę drugą opcję, można przemyśleć kwestię cateringu lub przygotować własne menu. Niezbędny będzie również zakup stroju dla dziecka oraz dodatków (świecę, różaniec, medalik, dla dziewczynki czasami również wianek). A to często dopiero początek przygotowań.

Organizacja komunii krok po kroku:

 1. Ustalenie listy gości,
 2. Zarezerwowanie sali w restauracji/ustalenie menu na obiad w domu, ewentualnie znalezienie odpowiedniego cateringu,
 3. Zaproszenie gości (zakup zaproszeń),
 4. Zakup stroju i butów na komunię, a także dewocjonaliów,
 5. Wynajęcie usług fotografa (opcjonalnie),
 6. Zamówienie tortu,
 7. Umówienie dziecka do fryzjera,
 8. Przygotowanie atrakcji na przyjęcie (zwłaszcza dla dzieci) oraz dekoracji na salę i stoły.

Lista rzeczy potrzebnych na komunię:

 • wygodne, eleganckie buty,
 • biały wianek (dla dziewczynek),
 • świeca,
 • różaniec,
 • modlitewnik,
 • medalik.

Sprawdź: Ile dać na komunię 2023? Takie sumy najczęściej trafiają do kopert. Oto poradnik dla rodziny i gości

Jak przebiega komunia święta? O czym pamiętać przed komunią?

Pierwsza komunia święta to bardzo ważne wydarzenie religijne w życiu katolickiej rodziny. Jest to moment, kiedy dziecko po raz pierwszy przystępuje do Komunii Świętej i staje się pełnoprawnym członkiem Kościoła katolickiego. Ceremonia pierwszej komunii świętej odbywa się w kościele, w trakcie uroczystej mszy świętej. Dzieci ubrane są najczęściej w białe alby (w niektórych kościołach dziewczynki mają eleganckie sukienki).

Jeszcze przed wejściem do świątyni dzieci proszą rodziców o błogosławieństwo, a następnie ksiądz skrapla zgromadzonych wodą święconą i prowadzi do kościoła. W trakcie liturgii młodzi ludzie śpiewają specjalne pieśni, składają dary przed ołtarzem, a także biorą udział w czytaniach. Gdy dochodzi do najważniejszego momentu mszy, dzieci jako pierwsze przystępują do sakramentu Eucharystii, a dopiero potem pozostali zgromadzeni w kościele.

Zobacz: Komunia w innej parafii. Jak ją zorganizować? Czasami nie jest to łatwe

Najczęstsze pytania o: Pierwsza Komunia Święta – przygotowania krok po kroku

Co potrzebne do komunii dla chłopca?

Przygotowania komunijne powinny obejmować również zakup: książeczki do nabożeństwa, różańca, medalika, świecy.

Co potrzebne do komunii dla dziewczynki?

Przygotowanie do 1 komunii świętej w przypadku dziewczynek wymaga zakupu: różańca, świecy i medalika. Często jako dodatek do stroju kupuje się także biały wianek na głowę.

Komunia co potrzebne?

Zaproszenia dla gości, tort, strój i buty dla dziecka, świeca, różaniec, wianek (dla dziewczynek).

Komunia o czym pamiętać?

Przede wszystkim o przygotowaniu z wyprzedzeniem przyjęcia tj. zarezerwowanie lokalu lub przygotowanie obiadu w domu (catering lub własne menu). Z wyprzedzeniem należy zamówić także tort.

Dodaj komentarz

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo