Dlaczego flamingi tracą kolor? Barwa ich piór traci na intensywności w wyjątkowych sytuacjach flamingi

Dlaczego flamingi tracą kolor? Barwa ich piór traci na intensywności w wyjątkowych sytuacjach

Intensywna różowa barwa flamingów, ich symbol i cecha charakterystyczna, ku zaskoczeniu wielu osób nie zawsze wygląda tak jak na zdjęciach i nagraniach z programów przyrodniczych. Czasami kolor upierzenia tych ptaków blednie, co ma głębokie biologiczne podłoże. Przyczyny okazują się bardziej złożone i interesujące, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego flamingi tracą kolor?

Dlaczego flamingi tracą kolor?

Różowe pióra flamingów to prawdziwy cud natury, który naprawdę przepięknie i imponująco prezentuje się na zdjęciach i w programach przyrodniczych. Utrata koloru u flamingów może następować z kilku powodów. Szczególnie widoczne jest to u samic po wydaniu na świat potomstwa. Świeżo upieczony organizm matki kieruje energię i składniki odżywcze nie tylko na poród, ale także na karmienie młodych, a przez to może tracić kolor. Bledsza barwa piór może być także sygnałem, że w organizmie zwierzęcia dzieje się coś złego, np. rozwija się jakaś choroba.

Co ciekawe, intensywność koloru naturalnie zmienia się również w cyklu życiowym ptaka – jest najbardziej wyrazista w okresie godowym, kiedy flamingi dodatkowo wzmacniają ją specjalną wydzieliną.

Zobacz: Skąd pochodzi moje nazwisko? Odkryj korzenie i poznaj historię swojego nazwiska

Ciekawostki o flamingach. Skąd ich intensywny różowy kolor?

Charakterystyczna barwa flamingów pochodzi z karotenoidów – naturalnych pigmentów występujących w pożywieniu, które te ptaki spożywają. Mowa tu przede wszystkim o skorupiakach, algach oraz glonach, gdzie związek zwany astaksantyną nadający czerwony kolor występuje w dużych ilościach. Substancja te za pośrednictwem układu pokarmowego trafia ostatecznie do gruczołów piórowych.

Jak zatem można wywnioskować na podstawie powyższego procesu, flamingi nie rodzą się z tak charakterystyczną intensywnie różową barwą piór. W pierwszym okresie życia ptaki te są białe lub szare, a dopiero z czasem, wraz ze spożywaniem diety coraz bogatszej w karotenoidy, ich upierzenie zaczyna się mocno zmieniać.

Okazuje się jednak, że organizm flamingów sam z siebie wytworzył umiejętność modyfikowania swojego ubarwienia. Dzięki specjalnej substancji produkowanej w ciele w okresie godowym barwy piór nabierają zdecydowanie większej intensywności. Jak w przypadku wielu innych gatunków, tego typu zmiana ma na celu zwiększenie atrakcyjności i przyciągnięcie innych osobników, zwiększając tym samym szanse reprodukcyjne.

Sprawdź też: