Każdy rodzic wie, że dzieci – zwłaszcza te najmłodsze – z reguły nie przepadają za tradycyjną kuchnią. Często krzywią się na widok cebuli czy jakichś tłustych kawałków mięsa. W związku z tym zwyczajowe menu na Wielkanoc warto poddać pewnym drobnym modyfikacjom, aby również najmłodsi mogli wybrać coś dla siebie. Jak urozmaicić niedzielne śniadanie? Jakie przygotować potrawy wielkanocne dla dzieci? Co na Wielkanoc dla dzieci do jedzenia?
Śniadanie wielkanocne dla dzieci
Do najbardziej znanych tradycyjnych potraw, które towarzyszą nam podczas wielkanocnego świętowania, należą przede wszystkim żurek z białą kiełbasą, domowy pieczony schab, sałatka jarzynowa, nóżki w galarecie, a także jajka w niemal każdej postaci, np. faszerowane. Niestety nie są to połączenia smaków, za którymi zazwyczaj przepadają dzieci. Oczywiście każdy maluch jest inny i lubi co innego, ale bardzo często śniadanie wielkanocne w przypadku dzieci ogranicza się do skubnięcia kilku kawałków mięsa i paru łyżek zupy.
Większość z propozycji na wielkanocnym stole to dania ciężkostrawne lub zawierające pewną ilość warzyw – nic zatem dziwnego, że nie cieszą się zbytnią sympatią dzieci. Sytuację tej jednak można zmienić, wprowadzając do świątecznego menu kilka modyfikacji. Jak się okazuje, wcale nie trzeba wiele kombinacji, aby wielkanocne potrawy stały się bardziej atrakcyjne dla dzieci.
Dziecięca wersja wielkanocnego jadłospisu może zachwycać kreatywnością i nietypowym wyglądem. Dodatkowo większość z propozycji jest niezwykle prosta w wykonaniu, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby do pomocy w przygotowaniach zaangażować nasze pociechy. Z czego może się składać menu wielkanocne dla dzieci?
Sprawdź: Jak przygotować koszyczek wielkanocny? Co powinno się w nim znaleźć?
Potrawy wielkanocne dla dzieci
Na początek warto pomyśleć o tym, jak zmodyfikować przepisy tradycyjnych wielkanocnych dań. Dzięki pewnym zmianom również dzieci-niejadki będą mogły uczestniczyć w uroczystym niedzielnym śniadaniu i skosztować zwyczajowych potraw. Zacznijmy od przygotowania żurku z wykorzystaniem mięsa drobiowego, które jest nieco zdrowsze i lżejsze dla układu pokarmowego. Warto też zadbać o to, aby w zupie nie pływały ogromne kawałki cebuli, ponieważ dzieci szczególnie za nią nie przepadają. Ciekawym pomysłem będzie również pokrojenie kiełbasy na małe kawałki zamiast podawanie jej w całości, dzięki czemu dzieciom wygodniej będzie ją zjeść.
Zmodyfikować pod kątem dzieci można również tradycyjny wielkanocny deser, czyli mazurka. Do tego najbardziej znanego słodkiego symbolu świąt warto dodać polewę czekoladową, dzięki czemu całość będzie zdecydowanie bardziej smakowita dla maluchów.
Zobacz: Jak zagęścić żurek? Podpowiadamy, w jaki sposób i czym zagęścić żurek
Przepisy wielkanocne dla dzieci
- Zapiekanki warzywne – ciekawy i pomysłowy sposób na przemycenie nieco warzyw do dziecięcej diety. Z dodatkiem odrobiny keczupu dzieci chętnie sięgną po chrupiące zapiekanki (przepis z bloga tatento.pl)
Składniki:
- 1 duża marchewka
- 1 duża cukinia
- pół pora
- 1 papryka zielona
- garść suszonych żurawin
- 1 jajko ( z wolnego wybiegu)
- 2 łyżki mąki
- 1 łyżka jogurtu greckiego
- sól, pieprz, suszony tymianek, szczypta ostrej papryki
Sposób przygotowania:
- Obieramy i ścieramy marchewkę na tarce, a następnie obieramy i kroimy w drobną kostkę cukinię i paprykę.
- Kroimy także pora i wszystko razem mieszamy z żurawiną,
- Dodajemy do tego jajko, jogurt, mąkę i przyprawy – następnie mieszamy do uzyskania jednolitej masy.
- Pieczemy z wykorzystaniem tartaletek – przez 15-20 minut w 200 stopniach.
2. Wiosenna pasta – niezwykle zdrowa, pełna wartościowych składników odżywczych propozycja dla dzieci. Niezwykle delikatna w smaku, a przy tym zachwycająca pod względem kolorów, czyli bardzo atrakcyjna wizualnie.
Składniki:
- 70 g twarogu wiejskiego
- jajko ugotowane na twardo
- 50 g ogórka
- natka pietruszki
Sposób przygotowania:
- Kroimy jajka bardzo drobno, a następnie dodajemy do twarogu i całość mieszamy,
- Obieramy i kroimy w kostkę ogórka, a także siekamy natkę pietruszki,
- Wszystko razem mieszamy i podajemy z pieczywem.
3. Zupa-krem z zielonego groszku – ogromna dawka zielonego zdrowia w bardzo przystępnej dla dziecka formie. Nada się nawet dla tych najmłodszych maluchów.
Składniki:
- 45 dag mrożonego groszku lub brokuły,
- cebula,
- 2 łyżki masła,
- 3 szklanki bulionu warzywnego,
- oliwa z oliwek,
- sól
Sposób przygotowania:
- Siekamy cebulę i podsmażamy ją na patelni, a gdy już się zeszkli, to dodajemy groszek/brokuły i podgrzewać przez chwilę.
- Następnie wlewamy bulion i gotujemy aż do zmiękczenia warzyw.
- Doprawiamy solą i całość blendujemy – i gotowe!
Sprawdź: Rzeżucha na Wielkanoc. Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc?