Edukacja, która ratuje życie! Rusza II edycja Kampanii Kolejowe ABC. Jak uczyć dzieci bezpiecznych nawyków?
Urząd Transportu Kolejowego nie spoczywa na laurach i nie ustaje w swoich staraniach o poprawę bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Właśnie startuje druga odsłona Kampanii Kolejowe ABC, której głównym celem jest popularyzowanie bezpiecznych nawyków oraz podstawowych zasad właściwego zachowania m.in. na przejazdach, peronach czy dworcach. Twórcy inicjatywy chcą trafić ze swoim przekazem nie tylko do dzieci, ale także do dorosłych, aby ograniczyć liczbę groźnych wypadków. Oferowana wiedza może ocalić zdrowie i życie!

Start II odsłony edukacyjnej Kampanii Kolejowe ABC
Nikogo raczej nie trzeba przekonywać, że bezpieczeństwo to podstawa, zwłaszcza w podróży. Niestety zdarza się, że przez nieuwagę czy nieostrożność może dojść do naprawdę groźnego wypadku, ale przyczyną niebezpiecznych zdarzeń równie często bywa niewiedza i zbyt niska świadomość ewentualnego ryzyka. Dlatego też propagowanie właściwych nawyków i szerzenie wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa to niezwykle ważne inicjatywy, szczególnie jeśli dotyczą dzieci.

Wiedzą o tym doskonale twórcy kampanii edukacyjnej Kolejowe ABC, zainicjowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Kolejna odsłona akcji już wystartowała i ponownie skupiać się będzie na promowaniu bezpiecznego oraz odpowiedzialnego zachowania na terenach kolejowych, ale tym razem działania będą się odbywać na jeszcze większą skalę. Projekt zakończy się we wrześniu 2023 roku.
Przede wszystkim rusza wielka kampania medialna. Od połowy lipca będzie można oglądać specjalne spoty skierowane do dzieci i młodzieży, w których powraca ulubieniec najmłodszych, sympatyczny nosorożec o imieniu Rogatek, dobrze znany z poprzedniej edycji. Twórcy przygotowali nową serię jego przygód, w ramach których przekazuje dzieciom ogromną dawkę wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Spoty z udziałem Rogatka będą emitowane w telewizji, internecie, na kanałach VoD, a także w kinach oraz na terenach kolejowych. Na uwagę zasługuje również fakt, że inicjatorzy projektu w ramach II edycji chcieliby znacznie zwiększyć jej zasięg i dotrzeć z przekazem do dorosłych – rodziców, wychowawców czy nauczycieli. W związku z tym w mediach mają pojawić się także przygotowane specjalnie dla nich materiały.

To jedna jeszcze nie koniec działań towarzyszących kampanii (a właściwie dopiero jej początek). Jak podkreślają organizatorzy, zależy im przede wszystkim na tym, aby kształtować właściwe postawy wśród najmłodszych. Dlatego też planowane są liczne spotkania edukacyjne w szkołach i przedszkolach. według założeń od początku 2022 do końca września w zajęciach weźmie udział około 10 tysięcy uczniów.
Ponadto dzieci będą mogły wziąć udział specjalnych ogólnopolskich konkursach, a na chętnych czekają w najbliższym czasie pikniki rodzinne z licznymi atrakcjami.
Warto uświadamiać, zarówno młodym ludziom, jak i ich rodzicom czy opiekunom, jakie zagrożenia mogą wystąpić na przejazdach kolejowo-drogowych i tzw. dzikich przejściach. Warto promować właściwe sposoby zachowania i kształtować prawidłowe reakcje na sytuacje, które występują w trakcie korzystania z transportu kolejowego oraz poruszania się na terenie kolejowym lub w jego pobliżu.dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego
Właściwe nawyki i wiedza, które mogą ocalić życie
W zakresie bezpieczeństwa w obrębie torów kolejowych wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Jak wynika ze statystyk, do zdecydowanej większości wypadków w systemie kolejowym – ponad 75% – przyczyniają się czynniki zewnętrzne – kierowcy niezachowujący należytej ostrożności na przejazdach kolejowych, a także osoby przekraczające tory w niedozwolonych miejscach. Widać zatem, że kampanie takie jak Kolejowe ABC są niezwykle potrzebne i mogą zdziałać naprawdę dużo dobrego. Dlatego też – jak już wyżej wspomniano – szczególny nacisk położono na organizację zajęć edukacyjnych w placówkach oświaty.
Przekazanie dzieciom odpowiednich nawyków i zasad bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury kolejowej to absolutna podstawa, która zaowocuje w przyszłości większą świadomością społeczną. Większa wiedza pozwala z kolei lepiej reagować, przewidywać zagrożenia, co przekłada się na mniejszą liczbę wypadków. Kampania może więc realnie ratować życie i zdrowie.
Aby dotrzeć do najmłodszych twórcy ponownie sięgnęli po przygody nosorożca Rogatka oraz jego najbliższych przyjaciół, Patrycji i Stasia, których sympatyczny zwierzak chroni przed niebezpieczeństwami, przemycając przy okazji cenną wiedzę. Perypetie animowanego bohatera to jednak tylko część działań mających na celu dotarcie do najmłodszych.
Do szkół w całej Polsce udadzą się profesjonalni edukatorzy z Urzędu Transportu Kolejowego, którzy w sposób przystępny i interesujący będą opowiadać dzieciom o najważniejszych kwestiach związanych z bezpieczeństwem, m.in.:
- w jakich miejscach możemy przekraczać tory?
- jak bezpiecznie przejeżdżać i przekraczać przejazd kolejowy?
- jak należy zachować się na peronie? i wiele, wiele innych.
W trakcie spotkań edukatorzy będą korzystać z nowoczesnych, interaktywnych i multimedialnych metod przekazywania wiedzy (np. mobilne miasteczka kolejowe, aplikacja do symulacji jazdy itd), aby jak najbadziej zainteresować uczestników i pobudzić ich wyobraźnię. Nie będzie to kolejny nudny wykład. Celem jest maksymalne zaangażowanie młodych słuchaczy i zachęcenie snucia do własnych refleksji i przemyśleń na temat bezpieczeństwa przy torach.
Co więcej, na stronie kolejoweabc.pl najciekawsze materiały edukacyjne są cały czas dostępne.Twórcy zachęcają rodziców i nauczycieli do korzystania z nich podczas omawiania z dzieckiem zasad zachowania na kolei.
Kampania Kolejowe ABC zamierza prowadzić zajęcia edukacyjne na terenie całej Polski. W pierwszej kolejności wezmą w nich udział uczniowie ze szkół, w pobliżu których doszło do wypadków czy niebezpiecznych zdarzeń na torach. Do projektu zgłaszać się mogą także inne placówki. Można to robić na adres: [email protected].
Sprawdź: Jakie badania USG warto wykonać u dziecka?
Bezpieczne wakacje – kalendarz wydarzeń dla całej rodziny
Ze względu na to, że celem projektu jest dotarcie również do osób dorosłych, którzy bardzo często badają ofiarami wypadków na torach kolejowych, działania w ramach kampanii nie będą się ograniczały do szkół.
Organizatorzy projektu zapraszają na rodzinne pikniki, które ze względu na trwający okres wakacyjny, odbędą się w znanych miejscowościach wypoczynkowych. Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń odbędzie się już 23 lipca w Zakopanem, kolejny – 30 lipca w Jastrzębiej Górze. W sierpniu również czekają nas dwa pikniki – 13 sierpnia w Mikołajkach, a 27 w Łebie. Podczas spotkań uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych atrakcjach, a przy tym połączyć przyjemne z pożytecznym – zabawę z nauką. Oprócz pikników twórcy kampanii przygotowują jeszcze dwa duże wydarzenia. Na każdym z nich poza multimedialnymi lekcjami goście będą mogli uczestniczyć m.in. w grach czy warsztatach plastycznych.
Aby pozostać na bieżąco z aktualnymi działaniami kampanii i niczego nie przegapić, warto obserwować profile Kolejowego ABC w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie, a także na TikToku.
Zobacz też:
Mądre cytaty na urodziny. Poznaj najpiękniejsze sentencje urodzinowe
Jakie lektury powtórzyć do matury? Te utwory mogą się przydać, warto zajrzeć do streszczeń
Kiedy 500 plus w grudniu 2023? Do tych rodziców pieniądze trafią sporo przed świętami
Kiedy daje się prezenty na Mikołaja? Mikołajkowe upominki mają bardzo długą tradycję
Dni wolne od pracy 2024. Odpowiednio zaplanowany urlop może dać ponad 60 dni wolnego
Czy nauczyciel może nie dopuścić do matury? Uczeń nie będzie mógł napisać matury tylko w jednym przypadku
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Bezpieczeństwo dzieci
- Edukacja, która ratuje życie! Rusza II edycja Kampanii Kolejowe ABC. Jak uczyć dzieci bezpiecznych nawyków?
Do kiedy dziecko w foteliku? Złamanie przepisów może rodziców słono kosztować
Bezpieczeństwo podczas podróży z dziećmi to priorytetowy element każdej wyprawy. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić maluchowi odpowiednio dobrany, dobrej jakości fotelik samochodowy. Jazda bez fotelika stanowi ogromne zagrożenie dla...
Czytaj dalej →Niebezpieczne wyzwanie z TikToka przyczyną śmierci dzieci? Rodzice składają pozew przeciwko aplikacji
Groźny trend narodził się na jednej z aplikacji i szybko zyskał popularność wśród dzieci i młodzieży. Według doniesień co najmniej dwójka dzieci miała stracić życie, próbując zaliczyć niebezpieczne wyzwanie z...
Czytaj dalej →Groźna internetowa zabawa powodem okaleczeń i śmierci dzieci? Niebieski wieloryb owiany jest złą sławą. Na czym polega?
O grze niebieski wieloryb zrobiło się w mediach głośno już kilka lat temu. Według ówczesnych doniesień tajemnicza internetowa zabawa miała doprowadzić do krzywdy wielu dzieci, a w kilku skrajnych przypadkach...
Czytaj dalej →Dziecko na drodze. O czym trzeba pamiętać, aby zadbać o jego bezpieczeństwo?
Czy wiesz, że dziecko staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego już po ukończeniu 7 lat?[1] Nauczenie tak młodego człowieka, jak poruszać się poza domem, może nie być łatwym zadaniem. Zwłaszcza, że...
Czytaj dalej →11-tygodniowe niemowlę zmarło. Jego rodzice ostrzegają, by nie korzystać w ten sposób z fotelików samochodowych!
Shepard Dodd miał zaledwie 11 tygodni, gdy zmarł w swoim foteliku samochodowym. I to nie w wyniku wypadku, a śpiąc sobie spokojnie w domu opiekuna! Jak do tego doszło? Jego...
Czytaj dalej →Bezpieczeństwo i komfort w jednym! Thule Yepp 2: fotelik rowerowy, który idealnie sprawdzi się na rodzinne wycieczki
Wycieczki rowerowe to doskonały pomysł na aktywny, rodzinny wypoczynek. Do takich wypraw trzeba się jednak odpowiednio przygotować i zadbać o właściwy sprzęt. Dobrze dobrany fotelik rowerowy może zdecydowanie ułatwić i...
Czytaj dalej →Ubezpieczenie szkolne NNW może pokryć koszty rehabilitacji Twojego dziecka – poznaj szczegóły i dowiedz się, kiedy przysługuje odszkodowanie z NNW szkolnego
Szkolne NNW jest ubezpieczeniem, które może być wykupione w formie polisy grupowej lub indywidualnej. W wielu szkołach oferują np. dla wszystkich uczniów z klasy polisę grupową, z niską składką, ale...
Czytaj dalej →Od ilu stopni zamykają szkoły? W nieogrzanych klasach uczniowie nie mogą się uczyć. Czy wróci nauczanie zdalne?
W ostatnim czasie zima daje się wszystkim mocno we znaki. Niskie temperatury dotykają nas w tym roku podwójnie, ze względu na bardzo drastyczny wzrost kosztów ogrzewania. Zapewnienie optymalnej temperatury w...
Czytaj dalej →Kot pozbawił dziecko życia! Tej tragedii można było uniknąć.
Wystarczyło kilka minut nieuwagi matki, by domowy kot dostał się do wózka i położył na twarzy małego chłopca. Mimo natychmiastowej pomocy rodzica i medyków czteromiesięczne dziecko zmarło. Do tragicznych wydarzeń...
Czytaj dalej →Jak podróżować komfortowo z dzieckiem w czasie zimy?
Podróżowanie z dzieckiem może przynieść wiele frajdy: wspólnie odkrywamy zupełnie nowe lokalizacje, spędzamy czas i poszerzamy horyzonty malucha. Koniec roku to dla wielu z nas czas rodzinnych spotkań i wyjazdów,...
Czytaj dalej →Kobieta zostawiła dziecko w samochodzie i poszła na zakupy. Na ratunek ruszyli przechodnie
W miniony weekend w Poznaniu doszło do bardzo groźnego zdarzenia. Kobieta zostawiła dziecko w samochodzie, w czasie upały i spokojnie udała się na zakupy. Gdyby nie natychmiastowa reakcja świadków, cała...
Czytaj dalej →Spokojny wypoczynek nad wodą zakończony tragedią. Ameba zjadająca mózg zaatakowała dziecko
Dwulatek ze stanu Nevada w USA został zaatakowany przez niebezpieczną amebę Naegleria fowleri. Niestety mimo wysiłków lekarzy chłopiec zmarł. Do zakażenia doszło prawdopodobnie podczas spokojnego wypoczynku nad wodą. Jak wygląda ameba zjadająca...
Czytaj dalej →Co to jest Child Alert i jak działa ten system? Już po raz szósty pomaga policji w Polsce
Child Alert to specjalny system alarmowy, który uruchamia się w naprawdę wyjątkowych przypadkach. Po jego ogłoszeniu natychmiast wdrażane są odpowiednie procedury postępowania polegające przede wszystkim na ścisłej współpracy pomiędzy policją...
Czytaj dalej →Kolory flag na plaży – co oznaczają? Ta wiedza może uratować życie
Odpoczynek na plaży i orzeźwiające kąpiele w wodzie to dla większości osób czysta przyjemność i jedna z najpopularniejszych form spędzania wakacji. W trakcie wypoczynku nie można jednak zapominać o zasadach...
Czytaj dalej →Jak przygotować maluszka na zimowy spacer? Poznaj sprawdzone rady doświadczonych mam
Spacerowanie z dzieckiem również zimą pozytywnie wpływa na jego zdrowie i samopoczucie pod warunkiem, że rodzice odpowiednio przygotują maluszka do wyjścia. Regularne przechadzki pomagają budować i wzmacniać odporność naszej pociechy,...
Czytaj dalej →