Edukacja, która ratuje życie! Rusza II edycja Kampanii Kolejowe ABC. Jak uczyć dzieci bezpiecznych nawyków?

Urząd Transportu Kolejowego nie spoczywa na laurach i nie ustaje w swoich staraniach o poprawę bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Właśnie startuje druga odsłona Kampanii Kolejowe ABC, której głównym celem jest popularyzowanie bezpiecznych nawyków oraz podstawowych zasad właściwego zachowania m.in. na przejazdach, peronach czy dworcach. Twórcy inicjatywy chcą trafić ze swoim przekazem nie tylko do dzieci, ale także do dorosłych, aby ograniczyć liczbę groźnych wypadków. Oferowana wiedza może ocalić zdrowie i życie!

Start II odsłony edukacyjnej Kampanii Kolejowe ABC

Nikogo raczej nie trzeba przekonywać, że bezpieczeństwo to podstawa, zwłaszcza w podróży. Niestety zdarza się, że przez nieuwagę czy nieostrożność może dojść do naprawdę groźnego wypadku, ale przyczyną niebezpiecznych zdarzeń równie często bywa niewiedza i zbyt niska świadomość ewentualnego ryzyka. Dlatego też propagowanie właściwych nawyków i szerzenie wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa to niezwykle ważne inicjatywy, szczególnie jeśli dotyczą dzieci.

Album promocyjny Kampanii Kolejowe ABC, UTK

Wiedzą o tym doskonale twórcy kampanii edukacyjnej Kolejowe ABC, zainicjowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Kolejna odsłona akcji już wystartowała i ponownie skupiać się będzie na promowaniu bezpiecznego oraz odpowiedzialnego zachowania na terenach kolejowych, ale tym razem działania będą się odbywać na jeszcze większą skalę. Projekt zakończy się we wrześniu 2023 roku.

Przede wszystkim rusza wielka kampania medialna. Od połowy lipca będzie można oglądać specjalne spoty skierowane do dzieci i młodzieży, w których powraca ulubieniec najmłodszych, sympatyczny nosorożec o imieniu Rogatek, dobrze znany z poprzedniej edycji. Twórcy przygotowali nową serię jego przygód, w ramach których przekazuje dzieciom ogromną dawkę wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Spoty z udziałem Rogatka będą emitowane w telewizji, internecie, na kanałach VoD, a także w kinach oraz na terenach kolejowych. Na uwagę zasługuje również fakt, że inicjatorzy projektu w ramach II edycji chcieliby znacznie zwiększyć jej zasięg i dotrzeć z przekazem do dorosłych – rodziców, wychowawców czy nauczycieli. W związku z tym w mediach mają pojawić się także przygotowane specjalnie dla nich materiały.

To jedna jeszcze nie koniec działań towarzyszących kampanii (a właściwie dopiero jej początek). Jak podkreślają organizatorzy, zależy im przede wszystkim na tym, aby kształtować właściwe postawy wśród najmłodszych. Dlatego też planowane są liczne spotkania edukacyjne w szkołach i przedszkolach. według założeń od początku 2022 do końca września w zajęciach weźmie udział około 10 tysięcy uczniów.

Ponadto dzieci będą mogły wziąć udział specjalnych ogólnopolskich konkursach, a na chętnych czekają w najbliższym czasie pikniki rodzinne z licznymi atrakcjami.

Warto uświadamiać, zarówno młodym ludziom, jak i ich rodzicom czy opiekunom, jakie zagrożenia mogą wystąpić na przejazdach kolejowo-drogowych i tzw. dzikich przejściach. Warto promować właściwe sposoby zachowania i kształtować prawidłowe reakcje na sytuacje, które występują w trakcie korzystania z transportu kolejowego oraz poruszania się na terenie kolejowym lub w jego pobliżu.dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego

Właściwe nawyki i wiedza, które mogą ocalić życie

W zakresie bezpieczeństwa w obrębie torów kolejowych wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Jak wynika ze statystyk, do zdecydowanej większości wypadków w systemie kolejowym – ponad 75% – przyczyniają się czynniki zewnętrzne – kierowcy niezachowujący należytej ostrożności na przejazdach kolejowych, a także osoby przekraczające tory w niedozwolonych miejscach. Widać zatem, że kampanie takie jak Kolejowe ABC są niezwykle potrzebne i mogą zdziałać naprawdę dużo dobrego. Dlatego też – jak już wyżej wspomniano – szczególny nacisk położono na organizację zajęć edukacyjnych w placówkach oświaty.

Przekazanie dzieciom odpowiednich nawyków i zasad bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury kolejowej to absolutna podstawa, która zaowocuje w przyszłości większą świadomością społeczną. Większa wiedza pozwala z kolei lepiej reagować, przewidywać zagrożenia, co przekłada się na mniejszą liczbę wypadków. Kampania może więc realnie ratować życie i zdrowie.

Aby dotrzeć do najmłodszych twórcy ponownie sięgnęli po przygody nosorożca Rogatka oraz jego najbliższych przyjaciół, Patrycji i Stasia, których sympatyczny zwierzak chroni przed niebezpieczeństwami, przemycając przy okazji cenną wiedzę. Perypetie animowanego bohatera to jednak tylko część działań mających na celu dotarcie do najmłodszych.

Do szkół w całej Polsce udadzą się profesjonalni edukatorzy z Urzędu Transportu Kolejowego, którzy w sposób przystępny i interesujący będą opowiadać dzieciom o najważniejszych kwestiach związanych z bezpieczeństwem, m.in.:

  • w jakich miejscach możemy przekraczać tory?
  • jak bezpiecznie przejeżdżać i przekraczać przejazd kolejowy?
  • jak należy zachować się na peronie? i wiele, wiele innych.

W trakcie spotkań edukatorzy będą korzystać z nowoczesnych, interaktywnych i multimedialnych metod przekazywania wiedzy (np. mobilne miasteczka kolejowe, aplikacja do symulacji jazdy itd), aby jak najbadziej zainteresować uczestników i pobudzić ich wyobraźnię. Nie będzie to kolejny nudny wykład. Celem jest maksymalne zaangażowanie młodych słuchaczy i zachęcenie snucia do własnych refleksji i przemyśleń na temat bezpieczeństwa przy torach.

Co więcej, na stronie kolejoweabc.pl najciekawsze materiały edukacyjne są cały czas dostępne.Twórcy zachęcają rodziców i nauczycieli do korzystania z nich podczas omawiania z dzieckiem zasad zachowania na kolei.

Kampania Kolejowe ABC zamierza prowadzić zajęcia edukacyjne na terenie całej Polski. W pierwszej kolejności wezmą w nich udział uczniowie ze szkół, w pobliżu których doszło do wypadków czy niebezpiecznych zdarzeń na torach. Do projektu zgłaszać się mogą także inne placówki. Można to robić na adres: [email protected].

Sprawdź: Jakie badania USG warto wykonać u dziecka?

Bezpieczne wakacje – kalendarz wydarzeń dla całej rodziny

Ze względu na to, że celem projektu jest dotarcie również do osób dorosłych, którzy bardzo często badają ofiarami wypadków na torach kolejowych, działania w ramach kampanii nie będą się ograniczały do szkół.

Organizatorzy projektu zapraszają na rodzinne pikniki, które ze względu na trwający okres wakacyjny, odbędą się w znanych miejscowościach wypoczynkowych. Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń odbędzie się już 23 lipca w Zakopanem, kolejny – 30 lipca w Jastrzębiej Górze. W sierpniu również czekają nas dwa pikniki – 13 sierpnia w Mikołajkach, a 27 w Łebie. Podczas spotkań uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych atrakcjach, a przy tym połączyć przyjemne z pożytecznym – zabawę z nauką. Oprócz pikników twórcy kampanii przygotowują jeszcze dwa duże wydarzenia. Na każdym z nich poza multimedialnymi lekcjami goście będą mogli uczestniczyć m.in. w grach czy warsztatach plastycznych.

Aby pozostać na bieżąco z aktualnymi działaniami kampanii i niczego nie przegapić, warto obserwować profile Kolejowego ABC w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie, a także na TikToku.

Zobacz też:

Materiały prasowe, Bezpieczeństwo dzieci

Powstanie trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda

Trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda ma powstać przy Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu. Uroczysty list intencyjny o współpracy na rzecz jego budowy został podpisany 12 grudnia br. Trwa...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general