Dzień Nauczyciela: kiedy jest międzynarodowe święto edukacji, a kiedy polski Dzień Edukacji Narodowej?

14 października to w Polsce dzień tradycyjnych obchodów na cześć wszystkich nauczycieli. Zazwyczaj z tej okazji uczniowie nie uczestniczą w normalnych zajęciach, ale uczestniczą w apelach i w specjalnych atrakcjach. Jak się jednak okazuje tego dnia świętują wyłącznie Polacy. Światowy Dzień Nauczyciela celebruje się innego dnia października. Skąd wynikają te różnice? Kiedy jest Święto Edukacji Narodowej?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Dzień Edukacji Narodowej i Światowy Dzień Nauczyciela to nie są te same święta.
  • Święto Edukacji Narodowej obchodzone jest wyłącznie w Polsce ze względu na tradycje historyczne 14 października.
  • Światowy Dzień Nauczyciela przypada 5 października i jest obchodzony międzynarodowo.

Dzień Edukacji Narodowej 2022 – polskie święto nauczycieli

Dzień nauczyciela w Polsce świętujemy co roku dokładnie 14 października. Tego dnia zazwyczaj w szkołach nie odbywają się tradycyjne zajęcia, ale organizowane są specjalne atrakcje. Często uczniowie biorą udział w uroczystych apelach i wystąpieniach na cześć swoich nauczycieli, niektóre z nich bywają połączone z występami artystycznymi. Część klas z tej okazji wybiera się również wspólnie do kina, teatru lub na pizzę. Święto wypada w piątek.

Zobacz: Życzenia na Dzień Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony oficjalnym świętem oświaty w Polsce w 1972 roku (do 1982 jako Dzień Nauczyciela). 14 października to termin nieprzypadkowy, ponieważ wiąże się z pewnymi ważnymi wydarzeniami historycznymi. Tego dnia w 1773 roku – za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskie – powstała KEN, czyli Komisja Edukacji Narodowej, organ mający za zadanie sprawować władzę nad oświatą w Polsce. Komisję współtworzyli najwięksi myśliciele i naukowcy tamtego okresu, którzy za nadrzędny cel uważali reformę polskiego systemu edukacji i dostosowanie go do aktualnych potrzeb. Była to pierwsza tego typu instytucja na świecie i jak na swoje czasy niezwykle nowoczesna. Do jej największych dokonań można z pewnością zaliczyć odgórne opracowanie zupełnie zreformowanych programów nauczania, zorganizowanie specjalnych seminariów dedykowanych dla nauczycieli czy stworzenie szeregu podręczników szkolnych. Dopiero wtedy wprowadzono język polski do szkół, wcześniej językiem nauki była łacina. Od czasu gruntownych reform szkolnictwa dokonanych przez KEN polska edukacja wyglądała zupełnie inaczej, lepiej i stawała się bardziej dostępna i powszechna.

Sprawdź: Środki stylistyczne i ich funkcje [podział, rodzaje oraz przykłady środków stylistycznych]

Światowy Dzień Nauczyciela 2022

Światowy Dzień Nauczyciela jest obchodzony międzynarodowo 5 października. Święto ustanowione zostało przez UNESCO w 1994 roku, a więc ma krótszą tradycję niż polski Dzień Edukacji Narodowej.

Zobacz też: Dni wolne 2022/2023. Przed nami sporo długich weekendów. Uczniowie mogą być zadowoleni

Tego dnia w 1966 roku został podpisany stworzony przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy dokument zatytułowany „Rekomendacje w sprawie statusu nauczyciela”. Światowy Dzień Nauczyciela upamiętnia tę datę.

Co ciekawe, w Polsce także są nauczyciele obchodzący swoje święto 5 października, a nie 14. Chodzi o nauczycieli i wykładowców pracujących w szkolnictwie wyższym, na uniwersytetach.

Sprawdź: Ile wynosi nagroda na Dzień Nauczyciela 2022?

Rodzice pytają, kiedy jest Dzień Nauczyciela 2022

Kiedy wypada Dzień Edukacji Narodowej?

Dzień Edukacji Narodowej przypada na 14 października.

Kiedy wypada Światowy Dzień Nauczyciela?

Światowy Dzień Nauczyciela obchodzi się 5 października.

Czy Dzień Nauczyciela 2022 jest dniem wolnym od zajęć?

Oficjalnie nie jest to dzień wolny od pracy. Tego dnia uczniowie zobowiązani są normalnie pójść do szkoły. Jednak często z tej okazji w szkołach organizowane są przeróżne atrakcje, a nie tradycyjne lekcje.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo