Fajne ukraińskie piosenki. Z jakich utworów słynie muzyka ukraińska?

Muzyka jest bardzo ważną częścią ukraińskiej kultury, zwłaszcza pieśni wywodzące się z folkloru. Melodie rozbrzmiewające u naszych wschodnich sąsiadów to często niezwykłe połączenia świadczące o bogactwie i różnorodności tradycji. Ukraińskie piosenki ludowe niejednokrotnie opiewają bohaterstwo rodaków lub nawiązują do wydarzeń historycznych i obyczajowości. Nierzadko tematyką pieśni bywa miłość i wówczas zwykle towarzyszy im nastrojowa, poważna melodia. Czego się słucha i co się śpiewa w Ukrainie? Czym charakteryzuje się muzyka ukraińska ludowa? Poznaj fajne ukraińskie piosenki!

Fajne ukraińskie piosenki

Muzyka, zwłaszcza ta wywodząca się z folkloru, jest bardzo ważnym i właściwie nieodłącznym elementem ukraińskiej kultury. Prawdopodobnie nawet bardziej niż w innych krajach, tradycyjne pieśni są w Ukrainie niezwykle istotnym fragmentem narodowej tożsamości i stanowią doskonałe świadectwo bogactwa historycznego i obyczajowego mieszkańców tego państwa. W tych trudnych czasach, w obliczu wojny i walki o wolność, muzyka szczególnie zyskuje na znaczeniu. Ukraińcy artyści, ale także zwykli obywatele, nieustannie starają się dodawać swoim rodakom otuchy i odwagi za pomocą tradycyjnych, rodzimych utworów.

Najpiękniejsze pieśni ukraińskie często opiewają bohaterskie dzieje narodu oraz przełomowe i mitotwórcze momenty w historii kraju, dlatego teraz stały się jednym z sposobów na podtrzymywania patriotycznego ducha. Sięganie po historyczne, tradycyjne pieśni to także swego rodzaju manifestacja, która ma pokazać światu, że naród ukraiński ma własną niezwykle bogatą i ciekawą kulturę, która stanowi o jego odrębnej i wyjątkowej tożsamości.

Jedna z piosenek, która w ostatnim czasie szczególnie chwyta za serce, jest hymn oddziałów Strzelców Siczowych z I wojny światowej wykonany przez Andrija Chływniuka, wokalistę ukraińskiej grupy rockowej Boombox. Po wybuchu wojny artysta zdecydował się wstąpić do obrony terytorialnej, aby wraz z tysiącem innych młodych Ukraińców bronić ojczyzny. Wkrótce do sieci trafiło nagranie, na którym muzyk wykonuje sławną pieśń a capella – nagranie stało się hitem i szybko doczekało się oprawy muzycznej. Piosenka zaczyna się o tych słów:

Och, na łące czerwona kalina pochyliła się. Czemuś nasza wspaniała Ukraino zmartwiła się. A my tę czerwoną kalinę podniesiemy. A my naszą wspaniałą Ukrainę, hej, hej, rozweselimy!

Wspomniana wyżej piosenka sięga jeszcze czasów I wojny światowej i jest mocno zakorzeniona w ukraińskiej historii. Na co dzień Ukraińcy słuchają oczywiście nieco bardziej współczesnych melodii i aktualna muzyczna scena w tym kraju słynie z kilku bardzo znanych i lubianych utworów. Folklor ma jednak wciąż ogromne znaczenie dla ukraińskiej kultury, o czym najlepiej może świadczyć popularność utworu Stefania rapowego zespołu Kalush. Piosenka reprezentuje Ukraińców na tegorocznej Eurowizji. Jest to niezwykle klimatyczne połączenie hip-hopu z muzyką folkową.

Zobacz: Wołodymyr Zełenski – prywatnie ukochany mąż i ojciec. Kim są jego najbliżsi? Ile ma dzieci?

Ukraińskie pieśni ludowe

Jednym z najpopularniejszych gatunków ukraińskich pieśni ludowych są dumy i dumki. Są to utwory bardzo charakterystyczne dla ukraińskiego folkloru i stanowią nieodłączny element jednocześnie tradycji literackiej i muzycznej. Tematyka dum i dumek dotyczy zazwyczaj wydarzeń historycznych i bohaterskich czynów, często porusza także kwestie obyczajowości i zwyczajów kultywowanych od wieków w Ukrainie. Mówiąc w niejakim uproszczeniu utwory te są wierszowanym zapisem ukraińskiej kultury, niegdyś wykonywane były w akompaniamencie instrumentów: bandury, liry lub kobzy.

Dumki są to z kolei utwory przypominające nieco swoją budową i charakterem ballady. Teksty dumek najczęściej jednak opiewają tematy dość smutne – mówią o stracie np. bliskiej osoby, ukochanej czy miejsca bliskiego sercu. Dlatego zazwyczaj ich atmosfera jest przesiąknięta uczuciem tęsknoty, żalu i nostalgii. Folklor Ukrainy w sporej części składa się właśnie z utworów o rzewnym charakterze (m.in. ze względu na trudną historię), ale nie brak tam także weselszych pieśni.

„Oj Czorna Ja Sy Czorna” to pieśń niezwykle pozytywna, rytmiczna, z bardzo skoczną melodią. Opowiada historię miłosną między chłopcem a dziewczyną. Słuchanie jej napawa optymizmem i przywodzi na myśl beztroskie, radosne dni spędzone na łonie natury.

Niezwykle piękną pieśnią jest także hymn niepodległej Ukrainy, czyli utwór napisany przez Pawła Czubyńskiego w 1862 roku, z muzyką skomponowaną przez Mychajła Werbyckiego. Po utworzeniu państwa ukraińskiego w 1917 roku pieśń stała się hymnem państwowym i ponownie w 1992 roku.

Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława, i wola,
Szcze nam, brattia mołodiji, usmichneťsia dola.
Zhynuť naszi woriżeńky, jak rosa na sonci.
Zapanujem i my, brattia, u swojij storonci.

Pryspiw:
Duszu j tiło my położym za naszu swobodu,
I pokażem, szczo my, brattia, kozaćkoho rodu

Jeszcze-nie umarła Ukrainy ni chwała, ni wola;
Jeszcze do nas, bracia młodzi, uśmiechnie się dola.
Zginą nasi wrogowie jak na słońcu rosa,
Będziem rządzić i my, bracia, w naszych własnych stronach.

Refren:
Duszę, ciało poświęcimy dla naszej wolności,
Pokażemy, że my, bracia, z kozackiego rodu.

Sprawdź: Wniosek o 500 plus dla Ukraińców. Od kiedy można go złożyć? Sprawdź, jakie dokumenty są niezbędne!

Ukraińskie piosenki o miłości

Tradycyjne piosenki ukraińskie często poruszają tematykę miłosną, w bardzo wzruszający i przepełniony liryzmem sposób. Teksty i melodie doskonale się komponują, wyrażając głębokie uczucia miłości, ale także żalu i tęsknoty.

“Księżycowa noc” – najpiękniejsza pieśń ukraińska

„Pidmanuła pidweła” – niezwykła ukraińska pieśń ludowa opowiadająca zakochanym chłopaku, który usilnie stara się spotkać ze swoją ukochaną, ale dziewczyna wciąż daje mu tylko złudne nadzieje i zwodzi go. W refrenie słyszymy więc takie słowa: „Ty ż mene pidmanuła, ty ż mene pidweła, ty ż mene mołodoho z uma, rozumu zveła” („zwiodłaś mnie, oszukałaś, ty mnie młodemu rozum zabrałaś”).

Zobacz: W miastach powstają specjalne punkty opieki nad dziećmi z Ukrainy. Gdzie je znaleźć i jak działają?

Fajne ukraińskie piosenki dla dzieci

Z każdym dniem w polskich szkołach i przedszkolach przybywa dzieci z Ukrainy. Przed nauczycielami i opiekunami ogromne wyzwanie. Ich zadaniem będzie sprawić, aby nowi uczniowie poczuli się u nas dobrze, swobodnie i bezpiecznie, a także aby mogli zintegrować się z grupą i znaleźć tu przyjaciół. Niewiele rzeczy na świecie zbliża tak mocno jak muzyka – nie bez powodu mówi się, że łagodzi obyczaje. W związku z tym zapoznanie dzieci najbardziej znanymi utworami zarówno dla jednej, jak i dla drugiej kultury może być pierwszym krokiem do przełamania lodów.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo