Fajne ukraińskie piosenki. Z jakich utworów słynie muzyka ukraińska?

Muzyka jest bardzo ważną częścią ukraińskiej kultury, zwłaszcza pieśni wywodzące się z folkloru. Melodie rozbrzmiewające u naszych wschodnich sąsiadów to często niezwykłe połączenia świadczące o bogactwie i różnorodności tradycji. Ukraińskie piosenki ludowe niejednokrotnie opiewają bohaterstwo rodaków lub nawiązują do wydarzeń historycznych i obyczajowości. Nierzadko tematyką pieśni bywa miłość i wówczas zwykle towarzyszy im nastrojowa, poważna melodia. Czego się słucha i co się śpiewa w Ukrainie? Czym charakteryzuje się muzyka ukraińska ludowa? Poznaj fajne ukraińskie piosenki!

Fajne ukraińskie piosenki

Muzyka, zwłaszcza ta wywodząca się z folkloru, jest bardzo ważnym i właściwie nieodłącznym elementem ukraińskiej kultury. Prawdopodobnie nawet bardziej niż w innych krajach, tradycyjne pieśni są w Ukrainie niezwykle istotnym fragmentem narodowej tożsamości i stanowią doskonałe świadectwo bogactwa historycznego i obyczajowego mieszkańców tego państwa. W tych trudnych czasach, w obliczu wojny i walki o wolność, muzyka szczególnie zyskuje na znaczeniu. Ukraińcy artyści, ale także zwykli obywatele, nieustannie starają się dodawać swoim rodakom otuchy i odwagi za pomocą tradycyjnych, rodzimych utworów.

Najpiękniejsze pieśni ukraińskie często opiewają bohaterskie dzieje narodu oraz przełomowe i mitotwórcze momenty w historii kraju, dlatego teraz stały się jednym z sposobów na podtrzymywania patriotycznego ducha. Sięganie po historyczne, tradycyjne pieśni to także swego rodzaju manifestacja, która ma pokazać światu, że naród ukraiński ma własną niezwykle bogatą i ciekawą kulturę, która stanowi o jego odrębnej i wyjątkowej tożsamości.

Jedna z piosenek, która w ostatnim czasie szczególnie chwyta za serce, jest hymn oddziałów Strzelców Siczowych z I wojny światowej wykonany przez Andrija Chływniuka, wokalistę ukraińskiej grupy rockowej Boombox. Po wybuchu wojny artysta zdecydował się wstąpić do obrony terytorialnej, aby wraz z tysiącem innych młodych Ukraińców bronić ojczyzny. Wkrótce do sieci trafiło nagranie, na którym muzyk wykonuje sławną pieśń a capella – nagranie stało się hitem i szybko doczekało się oprawy muzycznej. Piosenka zaczyna się o tych słów:

Och, na łące czerwona kalina pochyliła się. Czemuś nasza wspaniała Ukraino zmartwiła się. A my tę czerwoną kalinę podniesiemy. A my naszą wspaniałą Ukrainę, hej, hej, rozweselimy!

Wspomniana wyżej piosenka sięga jeszcze czasów I wojny światowej i jest mocno zakorzeniona w ukraińskiej historii. Na co dzień Ukraińcy słuchają oczywiście nieco bardziej współczesnych melodii i aktualna muzyczna scena w tym kraju słynie z kilku bardzo znanych i lubianych utworów. Folklor ma jednak wciąż ogromne znaczenie dla ukraińskiej kultury, o czym najlepiej może świadczyć popularność utworu Stefania rapowego zespołu Kalush. Piosenka reprezentuje Ukraińców na tegorocznej Eurowizji. Jest to niezwykle klimatyczne połączenie hip-hopu z muzyką folkową.

Zobacz: Wołodymyr Zełenski – prywatnie ukochany mąż i ojciec. Kim są jego najbliżsi? Ile ma dzieci?

Ukraińskie pieśni ludowe

Jednym z najpopularniejszych gatunków ukraińskich pieśni ludowych są dumy i dumki. Są to utwory bardzo charakterystyczne dla ukraińskiego folkloru i stanowią nieodłączny element jednocześnie tradycji literackiej i muzycznej. Tematyka dum i dumek dotyczy zazwyczaj wydarzeń historycznych i bohaterskich czynów, często porusza także kwestie obyczajowości i zwyczajów kultywowanych od wieków w Ukrainie. Mówiąc w niejakim uproszczeniu utwory te są wierszowanym zapisem ukraińskiej kultury, niegdyś wykonywane były w akompaniamencie instrumentów: bandury, liry lub kobzy.

Dumki są to z kolei utwory przypominające nieco swoją budową i charakterem ballady. Teksty dumek najczęściej jednak opiewają tematy dość smutne – mówią o stracie np. bliskiej osoby, ukochanej czy miejsca bliskiego sercu. Dlatego zazwyczaj ich atmosfera jest przesiąknięta uczuciem tęsknoty, żalu i nostalgii. Folklor Ukrainy w sporej części składa się właśnie z utworów o rzewnym charakterze (m.in. ze względu na trudną historię), ale nie brak tam także weselszych pieśni.

„Oj Czorna Ja Sy Czorna” to pieśń niezwykle pozytywna, rytmiczna, z bardzo skoczną melodią. Opowiada historię miłosną między chłopcem a dziewczyną. Słuchanie jej napawa optymizmem i przywodzi na myśl beztroskie, radosne dni spędzone na łonie natury.

Niezwykle piękną pieśnią jest także hymn niepodległej Ukrainy, czyli utwór napisany przez Pawła Czubyńskiego w 1862 roku, z muzyką skomponowaną przez Mychajła Werbyckiego. Po utworzeniu państwa ukraińskiego w 1917 roku pieśń stała się hymnem państwowym i ponownie w 1992 roku.

Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława, i wola,
Szcze nam, brattia mołodiji, usmichneťsia dola.
Zhynuť naszi woriżeńky, jak rosa na sonci.
Zapanujem i my, brattia, u swojij storonci.

Pryspiw:
Duszu j tiło my położym za naszu swobodu,
I pokażem, szczo my, brattia, kozaćkoho rodu

Jeszcze-nie umarła Ukrainy ni chwała, ni wola;
Jeszcze do nas, bracia młodzi, uśmiechnie się dola.
Zginą nasi wrogowie jak na słońcu rosa,
Będziem rządzić i my, bracia, w naszych własnych stronach.

Refren:
Duszę, ciało poświęcimy dla naszej wolności,
Pokażemy, że my, bracia, z kozackiego rodu.

Sprawdź: Wniosek o 500 plus dla Ukraińców. Od kiedy można go złożyć? Sprawdź, jakie dokumenty są niezbędne!

Ukraińskie piosenki o miłości

Tradycyjne piosenki ukraińskie często poruszają tematykę miłosną, w bardzo wzruszający i przepełniony liryzmem sposób. Teksty i melodie doskonale się komponują, wyrażając głębokie uczucia miłości, ale także żalu i tęsknoty.

“Księżycowa noc” – najpiękniejsza pieśń ukraińska

„Pidmanuła pidweła” – niezwykła ukraińska pieśń ludowa opowiadająca zakochanym chłopaku, który usilnie stara się spotkać ze swoją ukochaną, ale dziewczyna wciąż daje mu tylko złudne nadzieje i zwodzi go. W refrenie słyszymy więc takie słowa: „Ty ż mene pidmanuła, ty ż mene pidweła, ty ż mene mołodoho z uma, rozumu zveła” („zwiodłaś mnie, oszukałaś, ty mnie młodemu rozum zabrałaś”).

Zobacz: W miastach powstają specjalne punkty opieki nad dziećmi z Ukrainy. Gdzie je znaleźć i jak działają?

Fajne ukraińskie piosenki dla dzieci

Z każdym dniem w polskich szkołach i przedszkolach przybywa dzieci z Ukrainy. Przed nauczycielami i opiekunami ogromne wyzwanie. Ich zadaniem będzie sprawić, aby nowi uczniowie poczuli się u nas dobrze, swobodnie i bezpiecznie, a także aby mogli zintegrować się z grupą i znaleźć tu przyjaciół. Niewiele rzeczy na świecie zbliża tak mocno jak muzyka – nie bez powodu mówi się, że łagodzi obyczaje. W związku z tym zapoznanie dzieci najbardziej znanymi utworami zarówno dla jednej, jak i dla drugiej kultury może być pierwszym krokiem do przełamania lodów.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo