Niemowlę ulewa wodą? Kiedy ulewanie niemowlaka powinno niepokoić?

Ulewanie wodą (a w zasadzie przezroczystym płynem) to jedna z licznych dolegliwości niemowląt. Zazwyczaj powodem jest jedynie niedojrzałość układu pokarmowego, ale nie zawsze. Podpowiadamy, co może być przyczyną tego, że niemowlę ulewa wodą, na co zwrócić uwagę i kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ulewanie, to jedna z najczęściej występujących przypadłości układu pokarmowego u niemowląt.
  • Ulewanie u niemowląt najczęściej ma przyczyny fizjologiczne i związane jest z niedojrzałością układu pokarmowego.
  • Ulewanie u noworodków może świadczyć o nieodpowiedniej technice karmienia, zbyt dużej ilości pobranego pokarmu lub zbyt krótkich odstępach czasu między karmieniami.
  • Płyn, którym ulewa niemowlę może mieć zróżnicowany wygląd.
  • Gdy pokarm, którym ulewa dziecko nie dotarł jeszcze do żołądka, z reguły wygląda on jak pokarm mamy lub mleko modyfikowane. Zważony płyn o intensywnym zapachu świadczy, że pokarm uległ już wstępnemu trawieniu.
  • Kiedy dziecko ulewa wodą, oznacza to, że wydala ono całkowicie strawiony pokarm.
  • Kiedy dziecko ulewa po każdym posiłku, jest niespokojne i płaczliwe, wówczas należy pilnie skonsultować się z pediatrą.

Niemowlę ulewa wodą

Większość niemowlaków miewa problemy z układem pokarmowym takie jak ulewanie, zaparcia, czy kolki. Z reguły przyczyną dolegliwości jest niedojrzałość układu pokarmowego. Świeżo upieczeni rodzice starają się robić wszystko, aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo, dbają o jego zdrowie i dobre samopoczucie, dlatego w momencie pojawienia się niepokojących objawów, które często łączą się ze złym nastrojem niemowlaka, płaczliwością i widocznym dyskomfortem, martwią się i stresują. Wodniste ulewanie u niemowląt to jedna z tych dolegliwości, z którymi przychodzi zmierzyć się młodym rodzicom. Dlaczego niemowlę ulewa wodą? Jak temu zapobiegać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Układ trawienny niemowlaka

Układ pokarmowy noworodka przystosowany jest do przyjmowania i trawienia mleka – może to być mleko matki lub mleko modyfikowane. Wraz z wiekiem zwiększają się jego możliwości i dostosowuje się on do przyjmowania kolejnych pokarmów, jednak pełną dojrzałość układ pokarmowy dziecka osiąga dopiero około 5-7 roku życia. W związku z powyższym, problemy trawienne występujące w pierwszych miesiącach życia dziecka takie jak kolka, zaparcia czy ulewanie to całkowicie naturalne procesy, będące pochodną niedojrzałości układu pokarmowego.

Zobacz też: 5 najczęstszych dolegliwości niemowląt

Ulewanie wodą u niemowląt – Przyczyny

Ulewanie to naturalny objaw będący wynikiem cofania się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej. Niedojrzały jeszcze mięsień zwieracza dolnego przełyku nie może poprawnie spełniać swojej funkcji – zapobiegania cofaniu się pokarmu. Ulewanie u niemowląt jest to wyjątkowo częstą przypadłością. Zwykle trwa do około 6 miesiąca życia, jednak w niektórych przypadkach może powtarzać się nawet do 12 miesiąca. Sama niedojrzałość mięśnia przełyku nie jest powodem ulewania. Najczęściej przyczyną jest:

  • zbyt szybkie i łapczywe ssanie pokarmu, przez co dziecko połyka powietrze,
  • źle dobrany smoczek butelki do wieku dziecka, przez co mleko wypływa zbyt szybko,
  • nieodpowiednia technika karmienia piersią lub butelką,
  • zbyt krótkie przerwy między karmieniami,
  • zjadanie przez dziecko zbyt dużej ilości pokarmu podczas jednorazowego karmienia,
  • nietolerancja pokarmowa,
  • refluks żołądkowy.

Przyczyny ulewania wodą u niemowląt

Ulewanie u niemowląt to najczęściej naturalna i niegroźna dolegliwość, zwłaszcza u kilkumiesięcznych dzieci. Rodzice często niepokoją się o zdrowie niemowlaka zwłaszcza, jeśli płyn, którym dziecko ulewa ma podejrzany kolor, zapach czy konsystencję. Warto jednak mieć świadomość, o czym tak naprawdę świadczy wygląd oddawanego płynu. Jeżeli wygląda on dokładnie tak samo, jak pokarm mamy lub mleko modyfikowane, oznacza to, że dziecko ulało jeszcze zanim pokarm trafił do żołądka.

Kiedy dziecko ulewa płynem o mocnym, charakterystycznym zapachu i zważonej konsystencji, oznacza to, że pokarm został już wstępnie strawiony. Zdarza się też, że niemowlę ulewa przezroczystym płynem, co najprawdopodobniej oznacza, że pokarm został całkowicie przetrawiony. Kiedy więc niemowlę ulewa wodą, z reguły oznacza to jedynie, że zjadło ono zbyt dużo pokarmu. W niektórych sytuacjach wodniste ulewanie u niemowląt pojawia się również, kiedy dzieci są dopajane wodą, a jej nadmiar organizm dziecka usuwa właśnie poprzez ulewanie.

Niemowlę ulewa przezroczystym płynem – kiedy do lekarza?

O ile zbyt obfite karmienie czy też ulewanie spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego nie wymaga konsultacji lekarskiej i najczęściej z czasem samo ustępuje, o tyle w przypadku ulewania spowodowanego refluksem żołądkowym czy też alergią pokarmową, konieczne może być wdrożenie postępowania diagnostycznego i leczenia.

Co robić, kiedy niemowlę ulewa wodą?

Wielu rodziców zaniepokojonych, kiedy występuje ulewanie przezroczystym płynem u niemowlaka zadaje sobie pytanie, co robić i kiedy należy zgłosić się do lekarza? Zanim podejmiemy decyzję o wizycie u pediatry, warto dowiedzieć się jak zapobiegać ulewaniu i wdrożyć działania prewencyjne. Przede wszystkim najistotniejsze w zapobieganiu ulewaniu po posiłkach jest zapewnienie dziecku spokoju podczas karmienia.

Nie powinniśmy dopuszczać, aby dziecko jadło łapczywie i szybko, ponieważ wtedy połyka także powietrze. Ponadto, po karmieniu ważne, aby odpowiednio długo utrzymać dziecko w pozycji pionowej. Nie każde dziecko „odbija” po jedzeniu, warto jednak zapoznać się z optymalnymi pozycjami, jakie należy zastosować po karmieniu, aby dziecko pozbyło się połkniętego powietrza, co zminimalizuje ryzyko ulewania. Kolejną istotną kwestią jest przekarmianie dziecka. Nie każdy płacz niemowlaka oznacza głód, jednak dziecko bardzo chętnie traktuje pierś jako smoczek uspokajacz, ssając pierś zbyt często. Dziecko pije napływające mleko, nawet jeśli jest pojedzone. W takich sytuacjach, najczęściej zaraz po karmieniu, maluch ulewa z powodu zbyt dużej ilości pobranego pokarmu.

Kiedy do lekarza?

Fizjologiczne ulewanie u niemowląt z reguły jest niegroźne i wdrożenie wspominanych wyżej działań przynosi wymierne efekty. U niektórych niemowląt ulewanie może jednak być objawem choroby refluksowej żołądka lub alergii pokarmowej – wówczas konieczne będzie wdrożenie leczenia. Jeżeli więc nasze niemowlę ulewa często, niemal po każdym posiłku, bez względu na pozycję karmienia i inne środki ostrożności, ponadto w wydzielinie zauważymy ślady krwi, a maluszek po posiłkach jest płaczliwy i niespokojny, należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą lub gastrologiem dziecięcym. Zbada on dziecko właśnie pod kątem refluksu lub innych dolegliwości układu pokarmowego, które mogą być przyczyną ulewania.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo