Najbardziej popularna platforma streamingowa w Polsce, udostępnia również najlepsze filmy dla dzieci. Netflix ma w swojej ofercie nie tylko klasyki, które z własnego dzieciństwa mogą pamiętać trzydziestoletni rodzice, ale także wiele nowości ze studia Disneya i Pixara. To rozrywka, która z pewnością zajmie pociechy na pewien czas. Gdy rodzina chce się wspólnie zrelaksować, może sięgnąć po pilota i wybrać dobry film familijny – Netflix posiada w swojej ofercie również takie pozycje.
Netflix. Filmy dla dzieci: ranking
Co ma do zaoferowania Netlix dla dzieci? Oto ranking 10 najlepszych filmów dostępnych na platformie w marcu 2020:
10 Wakacje Mikołajka, 2014
(wg. IMDB: 6,2/10, wg. Filmweb: 6,5/10)
Mikołajek to postać, której z pewnością nie trzeba przedstawiać rodzicom. Wersja fabularna jednej z opowieści o Mikołajku zbiera mieszane recenzje, jednak bez wątpienia jest warta zobaczenia przez fanów książek.
9 Tupot małych stóp, 2006
(wg. IMDB: 6,4/10, wg. Filmweb: 6,5/10)
Opowieść o tym, jak oczekiwania rodziców nie do końca muszą pokrywać się z planami na przyszłość najmłodszych – pouczająca zarówno dla małych, jak i dużych. Mały pingwin, który w przeciwieństwie do swojej rodziny nie ma talentu do śpiewu, pragnie stepować – czy uda mu się przekonać do swojej pasji przeciwnego mu tatę? Czy znajdzie szczęście i miłość? Jaką drogę obierze, aby zrealizować swoje marzenia?
8 Piotruś Królik, 2018
(wg. IMDB: 6,5/10, wg. Filmweb: 6,8/10)
Piotruś Królik to klasyczna postać z bajek Beatrix Potter, od lat bawiąca kolejne pokolenia dzieci. Film opowiada o perypetiach Piotrusia Królika i jego zwariowanej rodzinki, która za wszelką cenę chce dostać się do ogródka warzywnego ich „ludzkiego” sąsiada. Ciekawa animacja, która bawi żartami sytuacyjnymi i gagami, jakie docenią nie tylko najmłodsi, ale również starsi widzowie.
7 Matylda, 1996
(wg. IMDB: 6,9/10, wg. Filmweb: 6,6/10)
Dziewczynka o nietypowych umiejętnościach idzie do szkoły. Jej liczne perypetie, w których udział bierze m.in. dość przerażająca dyrektorka oraz urocza nauczycielka pomimo tego, że zostały sfilmowane już blisko 25 lat temu, nadal bawią dzieci. Plusem tego filmu jest bez wątpienia wyrazista gra aktorska, która trafia do małych widzów.
6 Piotruś Pan, 2003
(wg. IMDB: 6,8/10, wg. Filmweb: 7,1/10)
Klasyczna opowieść, która była opowiadana już wielokrotnie. Najnowsza jej interpretacja czaruje wizualnymi fajerwerkami, przyjemną grą aktorską i interpretacją, która nie odbiega zanadto od oryginału, a przez to wspaniale oddaje świat stworzony przez J.M. Barriego. Z pewnością to dobra propozycja zarówno dla dzieci, które już znają opowieść o latającym chłopcu, wróżce Dzwoneczek i ich przyjaciołach oraz strasznym Kapitanie Haku, jak i dzieci, które dopiero mają ją poznać.
5 Hotel Transylwania, 2012
(wg. IMDB: 7,1/10, wg. Filmweb: 7,2/10)
Ten film animowany ze studia Sony Pictures uważany jest za jeden z bardziej zabawnych filmów ostatnich lat. Chociaż umieściliśmy go w zestawieniu filmów dla dzieci, tak naprawdę jest to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Nietypowa opowieść, obsadzona w realiach wampirów, wilkołaków i innych stworów zasiedlających horrory, jest jednocześnie wspaniałym filmem na temat relacji córki i ojca. Liczne gagi, żarty językowe i sytuacyjne dodają produkcji Sony dodatkowego uroku. Jeśli spodoba Wam się ten film, na Netflix dostępne są również jego kontynuacje.
4 Mustang z dzikiej doliny, 2002
(wg. IMDB: 7,1/10, wg. Filmweb: 7,6/10)
Jedna z najwspanialszych wizualnie produkcji studia Dreamworks, opowiada głównie o wolności. Bohaterem jest tytułowy dziki mustang, który schwytany przez ludzi, poszukuje ponownej drogi do odzyskania swobody. W filmie został zastosowany ciekawy efekt narracyjny, jakim jest słuchanie myśli tytułowego mustanga – w ten sposób dowiadujemy się o jego przemyśleniach i motywach, a nie z dialogów, jak ma to miejsce w klasycznych opowieściach, w których bohaterami są zwierzęta.
3 Kung fu Panda, 2008
(wg. IMDB: 7,5/10, wg. Filmweb: 7,1/10)
Mądra, czarująca i zachwycająca wizualnie animacja na temat wiary we własne możliwości i siły bliskich relacji z przyjaciółmi i rodziną. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji obejrzeć przygód Pandy Po, która postanowiła zostać mistrzem king fu i pokonać złowieszczego przeciwnika zagrażającego jego miastu rodzinnemu, jednocześnie nie przestając zajadać pierożków – koniecznie musicie wygospodarować na to czas razem z dziećmi.
2 Seria niefortunnych zdarzeń (serial), 2017-2019
(wg. IMDB: 7,8/10, wg. Filmweb: 7,5/10)
„Seria niefortunnych zdarzeń” to seria książek dla młodzieży autorstwa Daniela Handlera, która od momentu wydania w 1999 roku jest jedną z najbardziej poczytnych w historii literatury młodzieżowej. Na jej podstawie został nakręcony film w 2004 roku, w którym główną rolę odegrał Jim Carrey. Netflix proponuje nowszą adaptację w formie serialu. Z racji dłuższej formy (25 odcinków) wersja Netflixa znacznie lepiej oddaje fabularną wersję książki. Wspaniała gra aktorska i doskonale oddany mroczny klimat opowieści Handlera to dodatkowe atuty serialu. Uwaga, wciąga również dorosłych!
1 Mój sąsiad Totoro, 1988
(wg. IMDB: 8,2/10, wg. Filmweb: 7,9/10)
Netflix w lutym 2020 roku zdecydował się na udostępnienie na swojej platformie aż 21 filmów legendarnego studia Ghibli, które specjalizuje się m.in. we wspaniałych opowieściach dla dzieci. „Mój sąsiad Totoro” to klasyka, od lat zdobywająca tytuł jednej z najpiękniejszych opowieści familijnych. Historia dziewczynek, które po przeprowadzce na wieś poznają magiczny świat przedziwnych stworzeń zamieszkujących pobliski las jest mądrą i przejmującą opowieścią dla małych i dużych. Warto zobaczyć, chociażby ze względu na estetykę, tak odmienną od amerykańskiej, prezentowanej przez najbardziej popularne na Zachodzie produkcje.
Filmy familijne Netflix
Przyszedł czas na rodzinny film? Netflix w swojej ofercie posiada co najmniej kilka propozycji, jakie mogą spotkać się z Waszym uznaniem. Jedną z nich jest bez wątpienia „Mój przyjaciel Hatchiko” – wzruszająca opowieść z Richardem Gere’em w roli głównej, która z pewnością przypadnie do gustu rodzinom uwielbiającym psy. Propozycją dla tych, którzy bardziej od psów wolą koty, jest „Jak zostać kotem” – zabawna komedia, w której polski dubbing został nagrany m.in. przez… Tomasza Kota. „Asterix i Obelix: Miasto bogów” to wyjątkowo śmieszna komputerowa animacja, w której uwielbiani bohaterowie tym razem mierzą się z absurdem budowy nowoczesnego rzymskiego osiedla w środku puszczy. Netflix proponuje również sentymentalną podróż do lat dziecięcych rodziców – jednym ze sposobów na spędzenie wolnego popołudnia może być sprawdzenie, czy „Pogromcy Duchów”, „Jumanji” oraz „Shrek” nadal bawią tak, jak 20 lat temu.
Netflix: komedie dla dzieci i dorosłych
Warto pamiętać, że każdego miesiąca Netflix uaktualnia swoją ofertę. Bez wątpienia ilość produkcji na tej platformie może przytłaczać, dlatego nie dziwi popularność wyszukiwania informacji na temat tego, co dla dzieci na Netflix warto zobaczyć. Filmów do wspólnego oglądania wespół z dziećmi można szukać zarówno w dość oczywistej kategorii, jaką jest „Filmy familijne i dla dzieci”, ale również w „Komediach”. Każdy film ma oznaczenia dotyczące wieku, którymi warto sugerować się filmami z tej drugiej kategorii.
Film przygodowy dla dzieci Netflix
Do najciekawszych filmów przygodowych dostępnych na platformie Netflix, należy zaliczyć całą trylogię „Władcy Pierścieni” oraz z pewnością „Księżniczkę Mononoke” ze wspomnianego wcześniej studia Ghibli. Dla odrobinę starszych dzieci dobrą propozycją będzie „Indiana Jones”, a także „Laagan. Dawno temu w Indiach”, filmy o Spidermanie czy „Maska”. Na uwagę zasługuje również „Złoty kompas” i „Za niebieskimi drzwiami”.
Filmy dla dzieci, które uczą
Edukacyjne filmy na platformie Netflix, które można polecić również dzieciom, to z pewnością produkcje dokumentalne, szczególnie te przyrodnicze. Netflix może się poszczycić takimi pozycjami, jak „Nasza planeta” czy „Ziemia”. Z typowych bajek, które mają walory edukacyjne, warto wymienić „Puffin rock” – bajkę o dzielnym rodzeństwie maskonurów i „Detektywów z domku na drzewie”. „Garderoba Julie” to serial twórców muppetów, który jest wspaniałym edukacyjnym serialem dla dzieci zainteresowanych tańcem, sztuką czy teatrem. „Mądroboty” z kolei wyjaśniają, jak w funkcjonuje świat wokół nas: skąd się wzięły planety, dlaczego ludzie się różnią czy jak to się dzieje, że widzimy.
Filmy dla dzieci według wieku
Dla 5-latków
- „Word party” – świetna zabawa dla małych widzów, którzy mogą się w przyjemny sposób nauczyć wielu przydatnych słówek, m.in. nazw kolorów.
- „Wissper” opowiada o małej dziewczynce, której magiczną umiejętnością jest przywoływanie różnych zwierzątek i w ciekawy sposób opowiadanie o nich – przypadnie do gustu pięciolatkom zainteresowanym poznawaniem świata zwierząt.
- „Cory carson” to bajka, która pomaga oswoić temat przedszkola – spodoba się szczególnie rodzicom, którzy kierują się filozofią monstessoriańską (główny bohater chodzi do przedszkola Montessori).
Dzieci, które mają 6 lat
- „Mother goose club” to propozycja dla dzieci, które lubią się uczyć języków obcych poprzez zabawę. Ciekawe rymowanki i piosenki zachęcają do wspólnego śpiewania i tańczenia przed telewizorem.
- „Umizoomi” to niebanalna bajka o kształtach i cyfrach – idealna dla początkujących w próbach pisania przedszkolaków.
- „Masza i niedźwiedź” to piękna wizualnie bajka, która w ciekawy sposób łączy przygody małej dziewczynki i jej przyjaciela, cyrkowego niedźwiedzia, z mądrym opowiadaniem o relacjach.
Dla dzieciaków w wieku 7 lat
Dla ciekawskich starszaków z pewnością pozycją godną polecenia na platformie Netflix jest „Brainchild”. Każdy odcinek porusza zupełnie inny temat, jak na przykład emocje, myślenie, kreatywność, relacje z rodzicami. Bez wątpienia na uwagę zasługują również krótkie formy dokumentalne Netflixa, takie jak „Wyjaśniamy”, chociaż tutaj istotny może być nadzór rodzicielski (nie każdy odcinek jest odpowiedni dla małych widzów). Ponadto także klasyczne „Było sobie życie” (francuska animacja przedstawiająca aspekty funkcjonowania ludzkiego ciała, którą doskonale pamiętają dzisiejsi trzydziestolatkowie).
1 Comment