Bajki dla najmłodszych są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Jednak w czasach, gdy elektronika na dobre stała się częścią naszego codziennego życia, maluchy często oglądają je na tablecie, telefonie czy na komputerze. Sprawdź, co dziecko powinno oglądać, aby bajki dla najmłodszych miały również aspekt edukacyjny.
Bajki dla najmłodszych – kto i jak długo może oglądać bajki?
Psychologowie i naukowcy od lat spierają się na temat tego, jaki wiek jest bezpieczny by pozwolić dzieciom oglądać bajki dla najmłodszych. Najnowsze wytyczne mówią o tym, że z telewizji ani innych multimediów nie powinny korzystać dzieci poniżej drugiego roku życia, ze względu na możliwość opóźnienia rozwoju mowy oraz brak zrozumienia fabuły. Jednak warto w tym temacie zachować zdrowy rozsądek. Każdy rodzic w końcu wie, że są sytuacje kiedy kilka minut bajki dla niemowlaków pozwala w spokoju zjeść śniadanie czy pójść do toalety. Ważne, aby dziecko nie spędzało przed ekranem większej części swojego dnia. Dobrze też, jeżeli bajeczki dla dzieci puszczane są jedynie okazjonalnie, a nie każdego dnia.
Jeżeli chodzi o starsze dzieci, czyli te w wieku 2-5 lat przyjęło się, że bezpieczny czas spędzony przed ekranem to około 2 godziny dziennie. Najnowsze zalecenia mówią jednak o tym, że wliczają się w to nie tylko bajki dla maluchów, ale również gry czy inne czynności wykonywane przy pomocy urządzeń multimedialnych.
W Internecie pełno jest różnego rodzaju bajek dla najmłodszych. Nie wszystkie mają jednak pozytywny wpływ na malucha, dlatego warto wybierać te bezpieczne i wartościowe, które mają jakiś morał lub zawierają cenne dla dziecka informacje.
Bajki dla niemowląt i najmniejszych dzieci
Niemowlęta chłoną świat wszystkimi zmysłami, dlatego wyświetlane na ekranie obrazy są dla nich bardzo atrakcyjne. Zmieniającym się kolorom towarzyszą pojawiające się coraz to nowe dźwięki. Jednak w przypadku dzieci poniżej 1. roku życia bajki dla najmłodszych online i w telewizji powinny one być ograniczone do minimum, a jeżeli już są potrzebne – podpowiadamy, które będą najbardziej odpowiednim wyborem.
1. Piosenki dla niemowląt
Jedną z częściej wybieranych przez rodziców pozycji są różnego rodzaju piosenki dla dzieci w formie teledysków. Bajki dla niemowląt w takiej formie nie tylko zaciekawią malucha kolorowymi obrazami, ale również wesołą, prostą muzyką. Część utworów być może dziecko miało już okazję słyszeć wcześniej, śpiewanych np. przez rodziców, co z kolei wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa. W popularnym serwisie YouTube znajdziemy wiele pojedynczych nagrań takich klasyków jak Pieski małe dwa, Stary Donald czy też Jadą, jadą misie. Ciekawym rozwiązaniem są również zestawy kolejno odtwarzanych piosenek, takie jak np. ten:
2. Teletubisie
Teletubisie, małe przyjazne i kolorowe stworki to bohaterowie znani dzieciom od lat. Bajeczki dla najmłodszych z ich udziałem oglądane są przez miliony maluchów na całym świecie. Główną zaletą Teletubisi jest to, że obrazy w bajce przemieszczają się wolno, a bohaterowie mówią prostym językiem, podobnym do tego jakim porozumiewają się małe dzieci. Co więcej, w każdym odcinku poruszany jest również inny temat dotyczący codziennych czynności, mają więc także walory edukacyjne. Wiele odcinków, w polskiej wersji językowej znajdziecie na tym kanale:
3. Odgłosy zwierząt
Kolejnym z polecanych przez nas rozwiązań są różne bajki dla bobasów na YouTube ukazujące m.in. odgłosy zwierząt na farmie. Dziecko, jednocześnie widząc wesołą, kolorową i spokojną animację i słysząc odgłosy charakterystyczne dla danego zwierzęcia łatwiej je zapamiętuje i później odtwarza. Podobnie jest z odgłosami dzikich zwierząt czy też ptaków. Jest to więc doskonały sposób na to, by połączyć zabawę z nauką. Wiele filmików z odgłosami znaleźć można na kanale CzyWieszJak:
4. Obrazki kontrastowe
Jeżeli chodzi o bajki dla niemowląt, niewskazane są głośne i kolorowe filmy, dziecko będzie bowiem zamiast zainteresowania odczuwało lęk. Poza tym dziecku przez pewien czas po urodzeniu rozróżnia jedynie czarny i biały kolor. Dlatego jeżeli chcesz wykorzystać YouTube po to, by zapewnić swojemu dziecku chwilową rozrywkę, wybierz te nagrania, które składają się np. z kilku wyświetlanych kolejno kontrastowych obrazków. Przedmioty, zwierzęta, postacie, to tylko część obrazów, które dziecko będzie mogło w ten sposób zobaczyć. Oto przykładowe nagranie:
5. Audiobooki
Jeżeli mimo wszystko obawiasz się wpływu oglądanych nawet w niewielkich ilościach obrazów na rozwój maluszka, możesz wybrać nagrania będące formą audiobooków. Bajki dla niemowlaków mają charakter statyczny, a tempo narracji jest dość spokojne. Znajdziesz je na kanale Bajkowisko – bajki dla dzieci:
Bajki dla rocznego dziecka
Dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia dużo lepiej rozumie już otaczający go świat, staje się bardziej komunikatywne i ciekawe nowych rzeczy. Z tego też powodu bajeczki dla dzieci z pewnością zajmą go na nieco dłuższą chwilę niż niemowlęta. Wciąż jednak nie powinno być to wykorzystywane w nadmiarze.
Jakie powinny być nagrania wybierane jako bajki dla rocznego dziecka? Z pewnością tempo ich akcji dalej powinno być wolne, tak aby nadmiar bodźców nie wpływał szkodliwie na układ nerwowy malucha. Fabuła powinna być opisana prostym, zrozumiałym dla malucha językiem, a także dotyczyć raczej niezbyt skomplikowanych tematów. Oto kilka naszych propozycji:
1. Zwierzęta
Tematem, który ciekawi większość małych dzieci są zwierzęta. Po raz kolejny więc dobrym pomysłem mogą być filmy, ukazujące np. życie na farmie i uczące odgłosów mieszkających tam zwierząt. W tym wypadku warto jednak postawić na filmy, które zamiast animacji zawierają zdjęcia żywych zwierząt. Dzięki temu dziecko zdecydowanie lepiej zapamięta, kto wydaje określony dźwięk i przełoży go na życie codzienne. Oto jedno z takich nagrań:
2. Raa-raa mały hałaśliwy lew
Jedną z ciekawszych propozycji dla małych dzieci o tematyce zwierzęcej jest seria Raa-raa mały hałaśliwy lew. To doskonałe bajki dla roczniaka. Ich bohaterem jest mały lew, mieszkający w dżungli wraz z przyjaciółmi: małpką, zebrą, krokodylem, słoniem oraz żyrafą. W każdym z odcinków opowiadana jest spokojna historia, w trakcie której odkrywane są nowe dźwięki, gesty oraz mimika. Fabuła opiera się na łatwych do zapamiętania i często powtarzanych, rytmicznych rymach. Oto jeden z wielu odcinków, które znajdziecie na serwisie Youtube, zarówno w wersji polskiej jak i angielskiej:
3. Piosenki dla dzieci
Nie należy zapominać również o walorach edukacyjnych piosenek dla dzieci. Te krótkie muzyczne bajeczki dla maluszka to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Roczne dziecko, które już stoi na własnych nogach może z powodzeniem tworzyć do nich własne układy choreograficzne, naśladując postaci na ekranie. Jedną z najpopularniejszych piosenek dla dzieci w tym wieku jest np. Boogie Woogie:
4. Opowiadania dla małych dzieci
Roczne dziecko chętnie słucha czytanych mu bajek, dlatego też doskonałym sposobem na chwilę oddechu mogą być krótkie baśnie w formie filmików. Dziecko nie tylko może w ten sposób poznać najpiękniejsze bajki dla najmłodszych online, ale również lepiej zrozumieć je dzięki przedstawieniu ich w formie spokojnych animacji. Wiele klasycznych historii, które powinny poznać dzieci na całym świecie znajdziecie na kanale Bajki dla dzieci:
5. Uki
To krótkie, przepięknie animowane bajki dla rocznego dziecka online, które są łatwe do zrozumienia, ponieważ nie ma w nich dialogów. Ich bohaterem jest stworek Uki, który swoim zachowaniem przypomina małe dziecko i musi porozumiewać się z otaczającym go światem przy pomocy gestów i dźwięków. Bajka ma również walory edukacyjne, ponieważ w każdym filmie Uki musi zmierzyć się z innym problemem.
Bajki dla maluchów powyżej 2 roku życia
Dwa lata to według psychologów wiek, w którym dziecko może już bez obaw oglądać telewizję, oczywiście w odpowiedniej ilości. Za bezpieczną uznaje się w tym momencie granicę 2 godzin dziennie. Dlaczego akurat od dwóch lat? Bowiem dziecko w tym wieku jest już w stanie skoncentrować się na jednej czynności przez nawet kilkanaście minut, a co więcej zrozumieć opowiadaną fabułę.
Większość dzieci w tym wieku jest już również w dużym stopniu komunikatywne, z niektórymi więc można nawet potem przeanalizować obejrzaną historię. Warto więc wybierać wartościowe bajki dla dzieci, o pozytywnym i np. edukacyjnym charakterze. Nie powinny się w nich również pojawiać złe postacie, które mogą zamiast uśmiechu budzić u dziecka niepokój. Oto najbardziej popularne bajki dla maluchów w wieku przedszkolnym:
1. Ubu
Ubu to jedna z najpopularniejszych postaci na serwisie YouTube. To uroczy kosmita, który przez przypadek trafił do pokoju Poli. Dziewczynka opowiada mu o Ziemi i jej mieszkańcach, bajki online dla najmłodszych z jego udziałem mają więc charakter typowo edukacyjny. Na kanale Ubu znajdziemy różne serie, dotyczące wielu tematów, np. Ubu poznaje świat, Ubu na dobranoc, Ubu podróżuje oraz Ubu gotuje. Dzięki temu Ubu praktycznie nigdy się nie nudzi!
2. Masza i Niedźwiedź
Kultowa rosyjska bajeczka dla najmłodszych. Poszczególne odcinki trwają zaledwie kilka minut, w trakcie których opowiadana jest historia przyjaźni małej, psotnej Maszy z cyrkowym Niedźwiedziem. Razem przeżywają oni szalone przygody, wpadają w tarapaty i pomagają innym przyjaciołom.
Choć Masza nie należy do najgrzeczniejszych dzieci, jej intencje zawsze są czyste. Bajeczki o małej psotnicy to doskonały sposób na to, żeby pokazać dziecku, że nawet jeśli wykręci jakiś numer, to podobnie jak Niedźwiedź Maszę, my również będziemy je kochać i mu pomagać. W sieci znajdziemy wiele odcinków, zarówno w wersji polskojęzycznej jak i anglojęzycznej czy w oryginalnym, rosyjskim wydaniu.
3. Świnka Peppa
Świnkę Peppę znają dzieci na całym świecie. Wraz z rodzicami i bratem o imieniu George każdego dnia przeżywają nowe, wspaniałe przygody. W ich trakcie udowadniają, że najważniejsza w życiu jest rodzina i przyjaźń i dzięki temu wspólnie można sobie poradzić ze wszystkimi problemami. Łączy więc wspaniałą rozrywkę z nauką ważnych wartości życiowych.
4. Było sobie życie
Jedna z najbardziej znanych bajek edukacyjnych, która od lat uczy kolejne pokolenia jak funkcjonuje ludzkie ciało. To bardzo mądre bajki dla dzieci, których akcja toczy się we wnętrzu ludzkiego ciała. Oprócz głównych bohaterów pojawiają się w niej również bakterie, krwinki oraz wirusy, a całym organizmem zarządza Mistrz. Bajka w przystępny sposób tłumaczy tajemnice ludzkiego ciała. W serii ukazały się również Byli sobie odkrywcy oraz Była sobie Ziemia. Poszczególne odcinki znajdziecie tutaj:
5. Bing
Bing to stosunkowo nowa propozycja wśród bajek dla dzieci, jednak od paru lat cieszy się sporą popularnością wśród maluchów. Tytułowy króliczek Bing ma 3 latka i jest przedszkolakiem. Codziennie zmaga się z nowymi wyzwaniami, trudnymi uczuciami i problemami, typowymi dla dzieci w jego wieku. Nie zawsze rozumie wszystko, co dzieje się wokół niego, ale zawsze może liczyć na swojego opiekuna Flo i przyjaciół, wśród których największą rolę odgrywa Sula. Odcinki są krótkie i zawsze zawierają podsumowanie z morałem. Znajdziecie je tutaj:
6. Baśnie dla dzieci do oglądania
Wiek przedszkolny to również okres, kiedy dziecko poznaje wszystkie klasyczne baśnie i legendy. Warto mu je nie tylko czytać, ale również pokazywać w wersji animowanej, dzięki czemu łatwiej mu zrozumieć niektóre historie. Dlatego też świetnym pomysłem na chwilową rozrywkę są krótkie bajki internetowe dla dzieci, stworzone na podstawie mniej lub bardziej znanych legend. Wiele z nich, przepięknie animowanych znajdziecie na kanale Polskie Bajki:
Podsumowując, bajki dla najmłodszych mogą być cennym narzędziem edukacyjnym, o ile są odpowiednio dobrane do wieku dziecka. W przypadku dzieci do 5 lat, warto pamiętać, aby były one spokojne, z niezbyt szybkim tempem akcji i poprawne językowo. O ile dodatkowo zawierają rytmiczną muzykę i rozwijają kreatywność dziecka, bajki dla najmłodszych oglądane w rozsądnych ilościach z pewnością nie wyrządzą dziecku żadnej szkody.