37 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 9 miesiąc życia dziecka?

37 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Jak wygląda 37 tydzień życia dziecka? Co potrafi 37 tygodniowe dziecko? Jak wygląda skok rozwojowy w 37 tygodniu życia dziecka? Co powinno jeść 37 tygodniowe niemowlę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

37 tydzień życia dziecka – rozwój 9 miesięcznego dziecka

Dziecko w trzydziestym siódmym tygodniu życia zazwyczaj może się już pochwalić przynajmniej jednym mleczakiem i najczęściej jest to dolna jedynka. Między ósmym a dwunastym miesiącem życia malucha wyrzynają się górne jedynki, a między dziewiątym a trzynastym miesiącem pojawiają się górne dwójki. Kolejne powinny wyrosnąć dolne dwójki, a dzieje się to zwykle między dziesiątym a szesnastym miesiącem życia malucha. 

Co potrafi 9 miesięczne dziecko?

  • potrafi grupować przedmioty na podstawie ich cech charakterystycznych, na przykład wie, że kasza, banan i marchewka służą do jedzenia, mimo, że wyglądają zupełnie inaczej 
  • jeśli dasz mu przykład, posprząta zabawki, wrzucając je do jednego pudełka 
  • coraz sprawniej siada i robi to bez niczyjej pomocy
  • z każdym dniem raczkuje coraz szybciej i pokonuje coraz dłuższe dystanse, przekraczające nawet 500 metrów
  • potrafi potrząsać ramionami
  • często intencjonalnie stuka jednym przedmiotem o drugi 
  • z łatwością może chwytać więcej niż jedną zabawkę jednocześnie
  • lubi rozkładać przedmioty na części i składać je z powrotem, dlatego też woli bawić się nieco bardziej skomplikowanymi zabawkami
  • ma tendencję do naśladowania osób z najbliższego otoczenia, dlatego domownicy powinni szczególnie uważać na swoje zachowanie, aby nie kształtować w maluchu złych nawyków

Zobacz też: Książki dla dzieci – od niemowlaka do przedszkolaka

Co warto mieć na uwadze w trzydziestym siódmym tygodniu życia dziecka?

Warto wykorzystać chęć dziecka do naśladowania najbliższych osób i sprezentować mu odpowiednią szczoteczkę do zębów. Zdarza się, że maluchy niechętnie uczą się dbania o higienę swojej jamy ustnej, natomiast jeśli w tym szczególnym czasie rozpoczniesz ten proces, prawdopodobnie przebiegnie on dużo sprawniej. Maluch chce robić wszystko to, co ty robisz, dlatego podczas każdego szczotkowania zębów posadź go obok siebie przed lustrem i daj mu jego własną, najlepiej kolorową szczoteczkę. W taki sposób dziecko szybko opanuje tę konieczną umiejętność i nawet nie zauważy momentu, w którym stanie się ona jego codziennym nawykiem. 

Dziewiąty miesiąc życia dziecka to czas, w którym jego poziom mobilności wzrasta – maluch swobodnie się przemieszcza i z łatwością chwyta pożądane i najbardziej interesujące przedmioty. Nie zawsze są to jedynie zabawki, dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o to, by w zasięgu jego rączek nie było żadnych obiektów, które mogłyby wyrządzić mu krzywdę. Warto już zabezpieczyć rogi stołów i blatów i upewnić się, że wszystkie zabawki i inne przedmioty, które mogą trafić do rąk dziecka, są całkowicie bezpieczne. Zadbaj nie tylko o miejsca, które znajdują się na wierzchu, ale przejrzyj również dolne szafki i szuflady. Należy także szczególnie dbać o czystą podłogę, ponieważ tak małe dziecko spędza na niej mnóstwo czasu i ma tendencję do wkładania do buzi niemal każdej napotkanej rzeczy.

37 tygodniowe dziecko – jak wspomagać jego rozwój?

Z ośmiomiesięcznym maluchem warto ćwiczyć odruch chwytania. W jaki sposób? W momencie, w którym w swoich rączkach trzyma już dwa przedmioty, podaj mu dodatkowo jeszcze jeden. Obserwuj, czy aby go chwycić dziecko wypuszcza z dłoni dotychczasową zabawkę, czy jednak próbuje uchwycić swoimi małymi dłońmi wszystkie trzy przedmioty. Dla takiego bobasa to niesamowite wyzwanie! Dlatego jeśli uda mu się tego dokonać, postaraj się okazać radość, na przykład bijąc brawo.

Jakie zabawki edukacyjne spodobają się dziecku w trzydziestym siódmym tygodniu życia?

  • samochodziki i wszelkie inne zabawkowe pojazdy
  • nieskomplikowane instrumenty, takie jak na przykład dzwonki
  • piłki o zróżnicowanej fakturze
  • miękkie klocki
  • kolorowe maskotki
  • zabawki wydające dźwięki, na przykład piszczące, dzwoniące lub naśladujące odgłosy zwierząt

37 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Trzydziestosiedmiotygodniowe niemowlę ma za sobą już pięć skoków rozwojowych:

  • pierwszy – trwał na przestrzeni czwartego i piątego tygodnia życia malucha
  • drugi – najkrótszy, miał miejsce w ósmym tygodniu życia
  • trzeci – zwykle trzytygodniowy, odbył się na przestrzeni dziesiątego, jedenastego i dwunastego tygodnia życia
  • czwarty – miał miejsce między osiemnastym, dziewiętnastym i dwudziestym tygodniem życia dziecka
  • piąty – trwał od dwudziestego drugiego do dwudziestego szóstego tygodnia życia 

Między trzydziestym szóstym a czterdziestym tygodniem życia dziecko przechodzi przez swój szósty skok rozwojowy.

Na jakim etapie rozwoju jest maluch przed rozpoczęciem szóstego skoku rozwojowego? 

  • potrafi różne przedmioty klasyfikować w grupy, mając na uwadze ich cechy charakterystyczne
  • zaczyna rozumieć relacje przyczynowo – skutkowe
  • to etap doskonalenia wszystkich jego zmysłów, takich jak dotyk, węch, słuch, wzrok i emocje
  • z każdym dniem coraz trafniej interpretuje to, co mówią do niego inni ludzie
  • koncentruje się przez dłuższy czas na danym przedmiocie lub wykonywanej przez siebie czynności 

W jaki sposób można rozpoznać, że dziecko przechodzi przez skok rozwojowy?

Każdy taki skok jest szalenie intensywnym okresem w rozwoju malucha, dlatego zaczyna on zachowywać się nieco inaczej niż zwykle. Częstym problemem w tym czasie jest znaczące obniżenie apetytu – dziecko może całkowicie odmawiać pokarmu lub grymasić i godzić się na jedzenie tylko wybranych posiłków. Inne często pojawiające się symptomy, które świadczą o skoku rozwojowym to na przykład głęboka apatia, wzmożona płaczliwość, silne trudności z zasypianiem, niespokojny sen, rozdrażnienie i marudność, a także potrzeba niemal nieustannej bliskości i kontaktu fizycznego z mamą i tatą. 

Warto wspomnieć, że niektóre maluchy mogą przechodzić przez wszystkie zmiany natury rozwojowej w sposób stopniowy i harmonijny, a to sprawia, że ich zachowanie nie ulega znaczącej zmianie. Jeśli więc nie zauważasz u dziecka nasilających się zachowań, które zostały opisane wcześniej, nie stanowi to absolutnie żadnego powodu do zmartwień. Obserwuj malucha i kontroluj czy w odpowiednim czasie nabywa kolejne cechy i umiejętności, a jeśli zauważysz w tym zakresie jakieś nieprawidłowości, skonsultuj się z pediatrą.

Jakimi zmianami u dziecka kończy się szósty skok rozwojowy?

Każdy skok rozwojowy obfituje w nowe cechy i umiejętności u twojego malucha, a te które pojawiają się podczas szóstego skoku rozwojowego to:

  • maluch coraz częściej zaczyna inicjować różne aktywności i zabawy, podczas gdy do tej pory to domownicy starali się go zabawiać
  • zaczyna trafnie interpretować nazwy różnych przedmiotów
  • zdarza się, że odczuwa i okazuje zazdrość w momencie, w którym rodzice przytulają lub bawią się z innym niemowlakiem 
  • chętnie przygląda się swojemu wizerunkowi w lustrze i stroi przy tym różne miny 
  • siada samodzielnie
  • podejmuje coraz częściej udane próby zmiany pozycji siedzącej na stojącą pod warunkiem, że ma się czego podeprzeć 
  • coraz swobodniej się przemieszcza, każdego dnia pokonując dłuższe dystanse, przekraczające nawet 500 metrów 

Przed ukończeniem pierwszego roku życia na dziecko czeka jeszcze jeden skok rozwojowy, który odbędzie się między czterdziestym pierwszym a czterdziestym szóstym tygodniem życia. 
Podane przedziały czasowe zwykle sprawdzają się w praktyce, jednak u niektórych dzieci może się zdarzyć, że skoki rozwojowe przesuną się w czasie i warto być na to przygotowanym, ponieważ pomoże ci to zaoszczędzić sobie zbędnego stresu. 

37 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Trzydziesty siódmy tydzień stanowi pierwszą połowę dziewiątego miesiąca życia dziecka. Twój maluch ma zatem już osiem miesięcy.

37 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Ósmy miesiąc życia dziecka to etap, w którym przeciętnie zyskuje ono 20 mm tygodniowo, a jego tempo przybierania na wadze w tym samym czasie wynosi od 84 do 91 gramów. W jaki sposób przedstawiają się przeciętne wymiary trzydziestosiedmiotygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary ośmiomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 8,5 kg
  • wzrost: 70 cm

Przeciętne wymiary ośmiomiesięcznego chłopca:

  • waga: 8,8 kg
  • wzrost: 72 cm

37 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Dziecko w trzydziestym siódmym tygodniu życia powinno zjadać pięć posiłków dziennie, o stałych porach i w regularnych odstępach czasu. Jego dieta powinno być dobrze zbilansowana i nie powinno zabraknąć w niej takich komponentów jak warzywa, zupy jarzynowe, soki i przeciery owocowe, mięso (szczególnie drób, królik i cielęcina), twarogi, kefiry i sery odpowiednie dla niemowląt, a także woda.

Ważne, aby nie zapominać również o rybach. Które gatunki będą najlepsze dla takiego malucha? Szczególnie ryby morskie, takie jak na przykład łosoś, sola i halibut, które są bogatym źródłem cennych kwasów omega – 3, wspierających prawidłowy rozwój mózgu i siatkówki oka. Wśród ryb słodkowodnych dużą zawartością kwasów omega – 3 cechuje się na przykład pstrąg. 

Jak przyrządzać ryby dla ośmiomiesięcznego dziecka? Warto porzucić smażenie na rzecz gotowania i pieczenia. Dzięki temu dla jeszcze niedojrzałego układu pokarmowego posiłek będzie znacznie łatwiejszy do przetrawienia. 

Zobacz też: Rozszerzanie diety niemowlaka

Jak widzi niemowlę w 37 tygodniu życia?

Między siódmym a dziesiątym miesiącem życia warto dziecku prezentować coraz to nowsze przedmioty, które charakteryzują się wielobarwnością i kontrastami. Maluch w szybkim tempie przenosi uwagę z jednej zabawki na drugą, tym samym ucząc się je prawidłowo chwytać i wykazując zainteresowanie obiektami, które znajdują się w ruchu lub są oddalone o kilka metrów. To sprawia, że dziecko ćwiczy widzenie na odległość. Ośmiomiesięczne niemowlę zaczyna również interesować się grafikami zamieszczonymi w kolorowych książeczkach dla dzieci i dostrzegają nawet bardzo niewielkie szczegóły.

Zobacz też: Mruganie oczami u dziecka [przyczyny, leczenie]

9 miesiąc życia dziecka – Ile śpi 37 tygodniowe dziecko?

Niemowlę w trzydziestym siódmym tygodniu swojego życia przesypia najczęściej od 11 do 14 godzin w ciągu doby. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jest to dla niego szczególnie trudny czas, ponieważ przechodzi równocześnie przez swój szósty skok rozwojowy oraz okres ząbkowania, a to może sprawiać, że sen dziecka będzie bardzo niespokojny. 

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo