Maski wielorazowe: Gdzie kupić maseczki wielokrotnego użytku?

Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje powszechny nakaz noszenia osłony na nos i usta. Chociaż rozporządzenie nie determinuje, że koniecznym jest noszenie maseczki, to właśnie maski wielorazowe są najczęściej wyszukiwanym obecnie towarem.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Dostęp do maseczek jednorazowych w ostatnich tygodniach jest bardzo utrudniony.
  • Maski wielorazowe, nawet wykonane z bawełny, dość dobrze spełniają swoją funkcję.
  • Maseczki wielokrotnego użytku można kupić w internecie, ale też u krawcowych lub na Poczcie.
  • W sklepach sieci Żabka od niedawna dostępne są maski jednorazowe.

Maseczki jednorazowe: ogólnoświatowy deficyt

Maseczki ochronne jednorazowe, szczególnie te posiadające certyfikaty medyczne, są obecnie produktem deficytowym. Służba zdrowia, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, boryka się z brakiem dostępu do wystarczającej liczy masek. Medycy, ratownicy, a także pielęgniarki i pielęgniarze alarmują, że ze względu na brak środków ochrony osobistej, coraz więcej z nich zostaje zarażonych koronawirusem lub przebywa na kwarantannie. W Polsce nawet co 6. stwierdzony przypadek koronawirusa dotyczy pracownika służby zdrowia, co stawia nasz kraj w niechlubnej czołówce pod względem zakażeń wśród medyków.

Z tego powodu rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące obowiązku zakrywania nosa i ust nie precyzuje, że to właśnie maska jest do tego niezbędna. Zgodnie ze słowami premiera z konferencji prasowej, do zakrywania twarzy można wykorzystać szalik lub inny element stroju. Od 16 kwietnia wszyscy Polacy (z wyjątkiem dzieci poniżej 4. roku życia i osób, których przewlekłe choroby uniemożliwiają zakrywanie dróg oddechowych) objęci są nakazem zakrywania ust i nosa przy opuszczaniu domu – nakaz obowiązuje niemal wszędzie (włącznie z lasami).

Gdzie kupić maseczki wielokrotnego użytku?

Zakup masek wielokrotnego użytku obecnie nie stanowi większego problemu. Coraz więcej firm (a z pewnością będzie ich przybywać w nadchodzących tygodniach) poszerza swój asortyment o tego typu produkt. Wielorazowe maski ochronne wchodzą do oferty marek ubraniowych i specjalizujących się w konfekcyjnych dodatkach. Ich ceny wahają się od 20 do nawet 100 złotych, a kwota ta podyktowana jest nie tyle skutecznością w ochronie przed koronawirusem, ile projektem i estetyką wykonania. Wybierać można spośród setek różnych kolorów, wzorów i w pewnym zakresie – również kształtów (większe bądź mniejsze wycięcie pod oczami itp.). Maseczki ochronne wielorazowe można zakupić w mniej oczywistych miejscach, takich jak chociażby Poczta Polska. Warto rozejrzeć się również po swojej okolicy w ramach wspierania lokalnego biznesu: wiele krawcowych odpowiadając na obecne potrzeby, zaczęło szyć maski wielorazowe, których ceny są bardzo atrakcyjne (ok. 10 złotych). Zlecenie uszycia takiej maski to również dobry pomysł, gdy mamy nietypowe potrzeby dotyczące np. rozmiaru, ilości czy samego fasonu (można poprosić o wykonanie maski z drucikiem). Z pewnością okaże się to świetnym rozwiązaniem dla rodziców, których dzieci nie bardzo są przekonane do noszenia maski – indywidualnie wybrany kolor czy materiał może pomóc w oswojeniu nowego elementu stroju.

Maski na twarz wielorazowe najłatwiej jednak kupić i zamówić przez internet – tutaj jednak warto sprawdzić terminy dostaw (obecnie sięgają one nawet 2 tygodni!). Dodatkowo, jak przy każdej transakcji w internecie, dobrze jest upewnić się, że dany sklep działa legalnie oraz posiada regulamin w którym zawarte są punkty chroniące konsumenta.

Sprawdź: jak uszyć maseczki ochronne wielorazowe w domu

Maseczki ochronne wielorazowe – jakie normy powinny spełniać?

Maseczka wielorazowa wydaje się ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem na nadchodzące miesiące. Pozwala w miarę komfortowo zakryć twarz, można ją prać i ze względu na relatywnie niską cenę – mieć kilka egzemplarzy (np. w samochodzie, torbie etc.). Warto jednak upewnić się, że maseczki wielokrotnego użytku, które chcemy zakupić, spełniają następujące normy:

  • wykonane są z takich tkanin jak: bawełna, bawełna z domieszką elastanu, bawełna z domieszką lnu, poliester 100%; wiskoza z domieszką poliestru, poliamidowa tkanina z poliestrem, flizelina
  • materiały, z których wykonane są maski wielorazowe ochronne posiadają certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX @
  • mogą być prane w temperaturze równej lub wyższej niż 60°C (ponieważ to w takiej temperaturze ginie wirus, pod warunkiem, że jest jej działaniu poddawany przez godzinę)
  • materiał, z którego wykonane są maski ma gramaturę większą niż 200 g lub projekt wykonany jest z kilku warstw takiej tkaniny
  • są wiązane na troki lub posiadają gumki, które mocowane są za uszami
  • posiadają minimum 1 klasę palności
  • ich rozmiar po rozłożeniu jest nie mniejszy, niż 17,5 cm na 9 cm
  • pakowane są każda osobno, a następnie dopiero do opakowań zbiorczych.

Ze względów praktycznych warto również zwrócić uwagę na fakt, jak dobrze maska wielorazowa przylega do twarzy. Niektóre modele masek wielorazowych posiadają wszyty drucik (na nosie lub na całej górnej krawędzi maski), dzięki któremu dopasowanie jej do twarzy jest proste i wygodne. Co więcej, tego typu maski rzadziej powodują efekt zaparowanych szkieł okularowych – problemu, z którym obecnie boryka się wiele osób noszących okulary.

Sprawdź: 3 tricki na zaparowane szkła przy noszeniu maseczki!

Bardziej skomplikowane modele masek wielorazowych posiadają specjalne kieszonki, do których można włożyć jednorazowy filtr – na przykład taki do kawy, antysmogowy czy wykonany z flizeliny.

Maski wielorazowe – czy ich noszenie ma sens?

Wiele osób zastanawia się, czy zakrywanie ust i nosa ma w ogóle sens w przypadku pandemii. Według specjalistów, noszenie maski na twarz nie służy ochronie zdrowia osoby, która ją nosi, ale osób, z którymi się ona spotyka. Wiemy, że koronawirus roznoszony jest drogą kropelkową, zatem wraz ze śliną i wydzielinami układu oddechowego. Maska, nawet wykonana z bawełny, zmniejsza “pole rażenia” wirusa, aczkolwiek nie eliminuje ryzyka jego rozprzestrzeniania się.

W 2009 roku, naukowcy z Cambridge, tuż po zakończeniu pandemii grypy H1N1 przeprowadzili eksperyment, który miał na celu sprawdzenie przenikania niewielkich bakterii i wirusów przez materiały, jakie odnaleźć można niemal w każdym domu, a które popularnie są wykorzystywane do tworzenia masek wielokrotnego użytku “handmade”. Ku wielkiemu zaskoczeniu wielu osób, bawełna z podkoszulka osiągnęła całkiem niezłe rezultaty, wychwytując więcej, niż 50% bakterii kilka razy mniejszych niż koronawirus. Na podstawie tego badania, a także kilku innych, jak również bazując na doświadczeniu epidemiologicznym, specjaliści orzekli: noszenie jakiejkolwiek maski jest lepsze, niż nie noszenie jej w ogóle.

Zobacz też:

Źródła:
  • Informacje dotyczące produktów wykorzystywanych podczas zwalczania COVID-19, Ministerstwo Zdrowia, gov.pl, dostęp 17.04.2020

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo